Ing. Daneš Brzica, PhD.
samostatný vedecký pracovník
E-mail: danes.brzica@savba.sk
Telefón: 02/ 5249 5453
Klapka: 109
Úplná publikačná činnosť zamestnanca
-
C.V.
Daneš BRZICA
Dr. Daneš Brzica je samostatný vedecký pracovník a vedúci výskumného projektu na Ekonomickom ústave Slovenskej akadémie vied v.v.i. (EÚ SAV, v.v.i.) v Bratislave. Predtým pôsobil ako ekonomický poradca predsedu vlády SR. Výskum sa zameriava na riadenie, znalostný manažment, mobilitu talentov, transformačné procesy (najmä v strednej a východnej Európe a Číne), makro-organizačné štruktúry, odolnosť a riadenie miest, mäkkú bezpečnosť, regionálny/mestský, inštitucionálny a technologický rozvoj.
Prednášal ekonómiu na Univerzite Komenského v Bratislave, pracoval na Slovenskom inštitúte medzinárodných štúdií a pôsobil ako koordinátor pre ekonómiu a financie na Škole verejnej správy Academia Istropolitana v Bratislave. Príležitostne prednášal v zahraničí (Il Centro Studi Jacques Maritain di Portogruaro, Portogruaro (Taliansko), Cornell University (USA), Chuo University (Tokio, Japonsko), Reading University (Spojené kráľovstvo), Södertörn University (Švédsko) a ďalšie , najmä o správe korporácií a tranzitívnych ekonomikách.
Niekoľkokrát zastával funkciu člena Vedeckej rady v EÚ SAV (raz ako podpredseda) a na Prognostickom ústave SAV. Je členom dvoch študijných komisií pre obhajobu doktorských prác v študijnom odbore "Sektorová a prierezová ekonomika" a "Územné plánovanie" (na Slovenskej technickej univerzite). Je tiež členom dozornej a poradnej rady Európskeho centra pre porovnávacie obchodné a korporačné právo na Jagellonskej univerzite v Krakove (Poľsko), bol členom skupiny Konkurenčná výhoda a inovačná výkonnosť (Centrum ekonomických studií, Vysoká škola ekonomiky a manažmentu, Praha) a bol členom hodnotenia INEKO Group/HESO Projekt Hodnotenie ekonomických reforiem. Minister školstva SR ho vymenoval za člena Komisie pre výskumné granty VEGA (ukončil štvrté obdobie pôsobenia) a za člena výberovej komisie Národného štipendijného programu (druhé funkčné obdobie). V rokoch 2004 – 2005 bol členom Expertnej skupiny pre vytvorenú regionálnu výhodu (Európska komisia, GR pre výskum). Niekoľko rokov pôsobil ako expert pre Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV), Ministerstvo stavebníctva a regionálneho rozvoja SR, expert v Centre excelentnosti CESTA a bol členom Medzinárodnej stálej študijnej skupiny pre transformáciu a privatizáciu pod vedením S. Ichimuru (zriadenej Európskym centrom pre mier a rozvoj – ECPD). V rokoch 2011-2012 pôsobil ako expert pre medzinárodný projekt MAPEER MSP a národný projekt SIEA. Pracoval ako hodnotiteľ projektov pre COST (EU), GA CR (CZ) a APVV, SIEA a VEGA (SK). Ďalšie predtým zastávané expertné pozície alebo expertízy: Úrad vlády SR; Ministerstvo financií SR; Ministerstvo hospodárstva SR; Ministerstvo obrany SR, Mesto Bratislava.
Podieľal sa na rôznych ďalších projektoch (napr. COST Foresight 2030, ACE/PHARE, UNDP, ILO, IFO, EU Framework Program, Slovensko 2030, COST,), seminároch a konferenciách doma aj v zahraničí (napr. Austrália, Rakúsko, Kolumbia, Fínsko, Holandsko, Singapur, Južná Kórea, Island, Taliansko, U.A.E., USA). Jeho práca zahŕňa aj odborné štúdie a poradenstvo pre firmy, ministerstvá a organizácie (napr. Centrum pre európske bezpečnostné štúdie, UNDP, ifo Mníchov, KPMG, Friedrich Ebert Stiftung, Slovenská akadémia vied, WIIW, Mesto Bratislava, Kórejský inštitút pre medzinárodnú hospodársku politiku, Národná agentúra na podporu IKT (Kórejská republika), ILO, Siemens, Microsoft ,Nomura Research Institute). Výskumné štipendiá zahŕňali Rakúsko, Grécko, Nemecko, Japonsko, Ruskú federáciu, Švédsko (2000, 2001 a 2002), Čínu (1997, 2007), Spojené kráľovstvo a Luxembursko.
Publikoval (ako autor alebo spoluautor) viac ako 200 vedeckých a odborných kníh a prác (z toho 28 kníh). Nedávno koordinoval projekt "Atraktivita krajiny a veľkých miest z hľadiska mobility talentov. " Recenzent (vedecké časopisy - napr. Ekonomický časopis, Ekonomické rozhľady, Planning Practice and Research /Routledge/, Managing Global Transition ).
Jazykové znalosti: čeština (rodný jazyk), slovenčina (výborná), angličtina (zdatný používateľ), ruština (zdatný používateľ), nemčina (základná).
Získal Cenu Slovenského literárneho fondu (SLFA) za odborný článok (1990), SLFA za najlepšiu ekonomickú knihu (2005, 2012, obe ako spoluautor), Cenu Zlatý Biatec za knihu (2018, ako spoluautor) a bol zaradený medzi desať najlepších slovenských ekonómov (Zdroj: Gregor, M., Schneider, O.: The World is Watching: Rankings of Czech and Slovak Economics Departments. Finance and Credit - Czech Journal of Economics and Finance, 55, 2005, č. 11-12, s. 518-530).
ORCID ID: 0000-0001-8630-3747
Životopis v súbore na stiahnutie
- Európska integrácia
- Globalizácia
- Inovácie
- Konkurenčná schopnosť
- Medzinárodná konkurenčná schopnosť
- Podnikateľské štruktúry
- Podpora podnikania
- Regionálny rozvoj
- Riadenie a správa podnikov
- Štruktúrny a technologický rozvoj
- Veda, výskum, vývoj
- Výkonnosť podnikovej sféry
- Znalostná ekonomika