- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Monografie a vedecké editované knihy
Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Medzi stagnáciou a oživením
prof. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD.
Kolektív
Ing. Jaroslav Vokoun, Ing. Ivana Šikulová, PhD., Prof. Ing. Milan Šikula, DrSc., prof. Ing. Peter Staněk, CSc., Ing. Veronika Hvozdíková, PhD., Ing. Boris Hošoff, PhD., Ing. Gabriela Dováľová, PhD., Ing. Tatiana Bujňáková, PhD., Ing. Daneš Brzica, PhD.
- Rok vydania: 2012
- Počet strán: 354
- ISBN 978-80-7144-197-7
- Súbor na stiahnutie (5,92 MB)
Obavy z možných prekážok globálneho ekonomického rastu v roku 2012, o ktorých sme hovorili v predchádzajúcom roku, sa zväčša stali skutočnosťou. Ide najmä o problém konsolidácie verejných financií v mnohých krajinách Európy, najmä tzv. periférnych krajinách eurozóny. Tento problém, ktorý prerástol do dlhovej krízy, bol hlavnou príčinou spomalenia globálneho ekonomického rastu v poslednom štvrťroku 2011 a podľa odhadov medzinárodných organizácií aj v celom roku 2012.
Treba povedať, že dlhová kríza v Európe je len dôsledkom dlhodobo akumulovaných globálnych problémov, ktoré vyvrcholili medzinárodnou hospodárskou krízou 2008 - 2009. Hlavný problém treba vidieť v celom globálnom finančnom systéme, ktorý umožňuje jednotlivým ekonomikám nadmerne sa zadlžovať a deficitne hospodáriť pod zámienkou „dosiahnutia rýchleho ekonomického rastu". Treba tu pripomenúť, že problém s verejnými dlhmi nemá len Európa, ale aj Spojené štáty americké a Japonsko, ktoré majú ešte väčší verejný dlh v pomere k ich HDP, no každá z týchto gigantických ekonomík využíva svoje výhody vyplývajúce z medzinárodného finančného systému a postavenia v medzinárodnom hospodárstve, hoci to pre nich nemusí byť výhodou donekonečna.
Globálna ekonomika je medzi stagnáciou a oživením. Na jednej strane, Európska únia je v dôsledku dlhovej krízy v eurozóne takmer v ekonomickej stagnácii, a na strane druhej, ekonomiky USA a Japonska prekvapujúco znovu ožili. Rovnako aj rozvíjajúce sa a rozvojové ekonomiky pokračujú, i keď s miernym spomalením, v solídnom ekonomickom raste. Tento pozitívny signál, resp. oživenie v niektorých kľúčových ekonomikách je stále veľmi krehké a závisí od ďalšieho vývoja svetovej ekonomiky, najmä v ekonomikách eurozóny.
V každom prípade, svetová ekonomika v jej ďalšom vývoji bude čeliť mnohým výzvam. Prvou z nich je konsolidácia verejných financií v mnohých kľúčových ekonomikách, ale najmä v tzv. periférnych krajinách eurozóny. Druhou výzvou pre globálnu ekonomiku je zníženie miery nezamestnanosti, ktorá je čiastočne dôsledkom medzinárodnej hospodárskej krízy. Tvorba nových pracovných príležitostí ostáva jednou z hlavných úloh vlád v súčasnosti. Riešenie tohto problému znamená zvýšenie súkromnej spotreby, zvýšenie produkcie, zvýšenie úspor a investícií a zvýšenie ekonomického rastu, čo v konečnom dôsledku vedie k zvýšeniu životnej úrovne obyvateľstva. Ďalšou výzvou, ktorá sa týka všetkých krajín, ale najmä rozvíjajúcich sa a rozvojových krajín, je vyrovnať sa s vysokými cenami primárnych komodít a tlmiť inflačné tlaky z nich vyplývajúce.
Nemenej dôležitou výzvou je riešenie problému dlhodobej globálnej nerovnováhy. Tento problém považujeme za jeden z rozhodujúcich faktorov, ktoré viedli k vypuknutiu poslednej krízy, pričom naďalej ostáva nepovšimnutý, resp. vzhľadom na neochotu kľúčových ekonomík sveta, jeho riešenie je odsunuté na neurčito, čo možno považovať za časovanú bombu globálnej ekonomiky.
Predkladaná monografia, v poradí siedma v sérii publikácií Ekonomické-ho ústavu SAV o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky, má za cieľ priblížiť a analyzovať ekonomické dianie vo svete z národného, regionálneho i globálneho hľadiska a zosumarizovať závery riešiteľského kolektívu vypracované na báze poznania predkladaných problematík, vyplývajúceho z dlhodobého skúmania s využívaním tak prvotných, ako aj sekundárnych informácií čerpaných z medzinárodných inštitúcií (SB, MMF, WTO, FAO, ILO, UNCTAD atď.) a iných renomovaných vedeckých organizácií. Obsah predkladanej monografie je určený nielen odbornej a podnikateľskej verejnosti, ale aj študentom ekonomického zamerania.
Ak máte o publikáciu záujem, kontaktujte nás prosím na adrese: bozena.vdacna@savba.sk
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)