- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Monografie a vedecké editované knihy
Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Hľadanie možných ciest oživenia v čase pretrvávajúcej krízy dôvery
prof. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD.
Kolektív
Ing. Jaroslav Vokoun, Ing. Ivana Šikulová, PhD., Prof. Ing. Milan Šikula, DrSc., prof. Ing. Peter Staněk, CSc., Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Sivák, PhD., prof. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD., Ing. Veronika Hvozdíková, PhD., Ing. Boris Hošoff, PhD., Ing. Gabriela Dováľová, PhD., Ing. Tatiana Bujňáková, PhD., Ing. Daneš Brzica, PhD., Ing. Mariam Abdová
- Rok vydania: 2013
- Počet strán: 401
- ISBN 978-80-224-1311-4
- Súbor na stiahnutie (6,56 MB)
Vývoj svetovej ekonomiky v posledných rokoch bol veľmi dramatický, pričom dosahy pretrvávajúcej medzinárodnej finančnej a hospodárskej krízy sú v niektorých ekonomikách až ničivé. Tento dôsledok nás preto núti pozerať na perspektívy svetovej ekonomiky s určitou pochybnosťou a s určitým rešpektom, keďže doteraz prijaté opatrenia nepriniesli želateľné výsledky, ba dokonca viedli k prehĺbeniu nedôvery v schopnosti tvorcov politiky nájsť vhodné postupy na riešenie medzinárodnej hospodárskej krízy.
Samozrejme, niet pochýb, že rukolapné riešenie nemožno očakávať len od jedného regiónu, bez ohľadu na jeho ekonomickú silu a vyspelosť, ale od kooperácie všetkých rozhodujúcich regiónov, vzhľadom na vysokú úroveň interdependencie regiónov.
Vysoká interdependencia krajín a regiónov prináša so sebou negatíva i pozitíva. Za pozitívny vplyv možno považovať to, že ekonomický rozvoj, resp. rozmach jednej krajiny, resp. regiónu prechádza rýchlym tempom jednotlivými obchodnými či investičnými a inými kanálmi do iných zaostalejších regiónov. Avšak negatívom tejto interdependencie je to, že ekonomický šok v jednej krajine, resp. regióne okamžite ovplyvní ekonomické aktivity ostatných regiónov (najlepším príkladom je posledná medzinárodná finančná a hospodárska kríza).
Hľadanie možných ciest oživenia svetovej ekonomiky napriek tomu pokračuje tak z hľadiska národného, regionálneho, ako aj celosvetového. Avšak cesty oživenia nie sú bez prekážok a turbulencií. Globálna ekonomika na tejto komplikovanej ceste čelí stále mnohým výzvam a prekážkam, ktoré treba prekonať. Vyše 200 miliónov práceschopného obyvateľstva na celom svete je bez práce (čo vyžaduje potrebu vytvárať nové pracovné príležitosti), a to zvyšuje priepasť medzi chudobnou a bohatou vrstvou, sťažuje akékoľvek snahy o zníženie chudoby na želateľnú mieru a do určeného termínu. Najvyššou výzvou pre svetovú ekonomiku ostáva ekonomické oživenie na ceste k udržateľnému ekonomickému rastu. Preto je potrebné položiť si otázku, či pri terajších heterogénnych a nesynchronizovaných hospodárskych politikách a pri rastúcej interdependencii je vôbec možné nájsť vhodný model udržateľného ekonomického rastu?
Treba však povedať, že dlhodobé smerovania a perspektívy sú takmer jasné. Rozvíjajúce sa ázijské a latinskoamerické krajiny sú v rastúcom trende. Spojené štáty americké a Japonsko predstavujú síce významné hybné sily globálnej ekonomiky, ale stoja pred veľkými výzvami súvisiacimi s celkovým dlhom a deficitom, a napokon Európa, okrem toho, že zatiaľ nenašla účinný model na prekonanie svojich ekonomických problémov, prechádza historickým, a zároveň ťažkým procesom, ktorý spočíva v novej architektúre inštitucionálnej infraštruktúry a integrácie. Netreba zabúdať, samozrejme, na dva regióny, Stredný východ a severnú Afriku a subsaharskú Afriku, ktoré zaznamenávajú pozoruhodný ekonomický rast, najmä po dekádach stagnácie (týka sa to najmä subsaharskej Afriky), pričom majú veľkú perspektívu za predpokladu vylúčenia politických, a najmä vojenských konfliktov.
Cieľom predkladanej vedeckej monografie, ktorá je v poradí ôsma v sérii publikácií Ekonomického ústavu SAV o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky, je prostredníctvom rôznych analýz priblížiť ekonomické dianie vo svete z národného, regionálneho i globálneho hľadiska a zosumarizovať závery riešiteľského kolektívu, vypracované na báze poznania sledovaných problematík, vyplývajúceho z ich dlhodobého skúmania. Autorský kolektív v jednotlivých kapitolách použil tak prvotné, ako aj sekundárne dostupné a licencované informácie čerpané z medzinárodných inštitúcií (SB, MMF, WTO, FAO, ILO, UNCTAD atď.) a iných renomovaných vedeckých organizácií. Obsah predkladanej monografie je určený nielen odbornej a podnikateľskej verejnosti, ale aj študentom ekonomického zamerania minimálne 2. a 3. stupňa štúdia.
Tohtoročná vedecká monografia je rozdelená na 12 kapitol v rámci piatich blokov, pričom prvý blok sa zaoberá makroekonomickým vývojom z národného (USA a Japonsko), regionálneho (EÚ) a globálneho hľadiska a vývojom globálneho trhu práce, a pozornosť venujeme aj dosahom hospodárskej krízy na príjmovú nerovnosť a chudobu. V druhom bloku sa venujeme ekonomickému dianiu v krajinách BRIC, vzhľadom na narastajúci význam týchto krajín vo svetovej ekonomike. V ďalších troch blokoch analyzujeme vývoj globálneho obchodu, fluktuácie na medzinárodných finančných trhoch a približujeme teoretické úvahy o napredovaní procesu globalizácie.
Ak máte o publikáciu záujem, kontaktujte nás prosím na adrese: bozena.vdacna@savba.sk
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)