- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Projekty (radené podľa začiatku riešenia)
Globalizácia, integrácia a zavŕšenie transformácie – určujúce smery hospodárskeho rozvoja Slovenska a vytvárania ekonomických predpokladov jeho modernizácie
Vedúci projektuProf. Ing. Milan Šikula, DrSc.
Členovia v projekte
Prof. Dr. Ing. Menbere Workie Tiruneh, PhD., Ing. Jaroslav Vokoun, Ivan Šujan, Ing. Ivana Šikulová, PhD., prof. Ing. Peter Staněk, CSc., PhDr. Borislav Petrík, RNDr. Viliam Pálenik, PhD., h.doc., Doc. Ing. Richard Outrata, PhD., Peter Ondko, Ing. Ivan Okáli, DrSc., prof. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD., doc. Ing. Karol Morvay, PhD., Ing. Vladimír Kvetan, Miroslav Kotov, Ing. Ján Košta, CSc., Ľudmila Kormanová, prof. Ing. Anton Klas, CSc., Ing. Mária Kačírková, PhDr Vilma Juríčková, CSc., doc.Ing. Jan Iša, DrSc., Jana Hrivnáková, Ing. Boris Hošoff, PhD., Egon Hlavatý, Ing. Michaela Gajdošová, PhD., Ing. Herta Gabrielová, CSc., Ing. Karol Frank, PhD., Ján Ďuraš, Ing. Daneš Brzica, PhD.
- Štátny program výskumu a vývoja: Účasť spoločenských vied na rozvoji spoločnosti.
Číslo úlohy: 2003 SP 51/028 06 00/028 06 05
Doba riešenia: 01.08.2003 − 31.12.2005
Zahraniční spolupracovníci:
Hoffmann Pavol
Luptáčik Mikuláš
Domáci externí spolupracovníci:
Bačišin Vladimír
Čambáliková Monika
Hlavatá Andrea
Chovan Igor
Koločány František
Sirák Martin
Tvrdoň Jozef
Žárska Elena
- Výsledky riešenia úlohy výskumu a vývoja objasňujú súvislosti medzi celkovou hos-podárskou politikou, zavŕšením transformačného procesu, problémami reálnej ekonomiky SR a integráciou do EÚ a z toho rezultujúceho formulovania úloh hospodárskej politiky SR po vstupe do EÚ. Identifikujú predpoklady a možnosti slovenskej ekonomiky a spoločnosti vy-rovnávať sa s civilizačnými výzvami 21. storočia, s osobitným zreteľom na lisabonskú straté-giu a prebiehajúce globalizačné a integračné procesy. Vyúsťujú do formulovania adaptačných stratégií podporujúcich moderné smerovanie slovenskej ekonomiky. Získané poznatky pri-spievajú k zvýšeniu koncepčnosti a účinnosti hospodárskej politiky štátu. Pozitívne vplývajú aj na vývoj reálnych procesov v ekonomike. Kritická diskusia o teoretických prístupoch a syntetizácia jej výsledkov predstavujú teoretický prínos úlohy.
V rámci skúmania cieľovej stránky hospodárskej politiky bol navrhnutý obsah aj postup vypracovania stratégie sociálno-ekonomického rozvoja SR. Z hľadiska strategických rozvojových cieľov sa venovala pozornosť priemyselnej, technologicko-inovačnej, regionálnej a ekologickej politike. V nadväznosti na cieľovú stránku hospodárskej politiky sa skúmala menová, fiškálna, mzdová, banková a sociálna politika ako faktory makroekonomickej i sociálno-ekonomickej rovnováhy a tvorby podnikového prostredia. V konfrontácii jednotlivých domácich politík s politikami Únie sa zistili možnosti samostatného fungovania hospodárskej politiky SR v EÚ a varianty presadzovania záujmov SR do hospodárskej politiky Únie.
Syntetizujúci pohľad na ekonomickú transformáciu od jej začiatku po vstup do Európskej únie spätne hodnotil teoretické prístupy, stratégie transformácie a priebeh transformácie na Slovensku. Analyzovala sa úroveň makroekonomická, mikroekonomická (podniky aj domácnosti) a regionálna. Osobitná pozornosť sa venovala analýze fungovania slovenskej ekonomiky v rôznych fázach jej transformácie v konfrontácii so štandardným modelom otvorenej trhovej ekonomiky. Výsledky výskumu preukázali priblíženie sa k pravidlám fungovania štandardnej trhovej ekonomiky, identifikovali však aj „biele miesta“ transformácie, ktoré sa musia riešiť v záujme dobiehania vyspelých trhových ekonomík.
Na základe analýzy súčasného stavu technologického a inovačného rozvoja ekonomiky SR, jeho faktorov, najmä ľudských zdrojov, vzdelávania, výskumu a vývoja, transferu a difúzie inovácií, ako aj podnikateľského prostredia sa identifikovala miera zaostávania SR v tejto oblasti v porovnaní s krajinami EÚ. Zároveň sa vymedzili podmienky jeho prekonávania s cieľom zvýšiť konkurenčnú schopnosť slovenskej ekonomiky v podmienkach znalostnej ekonomiky a globálnych integračných trendov. Výskum reagoval na výzvy lisabonskej stratégie, v zmysle ktorej má byť konkurenčná schopnosť založená predovšetkým na zvyšovaní kvality produkcie využívajúcej najnovší technologický pokrok a inovácie.
Výskum súčasného a predpokladaného budúceho vplyvu globalizácie a integrácie do EÚ na ekonomiku SR kriticky hodnotil súvisiace základné teoreticky otvorené a diskutované otázky a identifikoval určujúce trendy globalizácie. Analýza dlhodobých trendov vývoja medzinárodného obchodu, priamych zahraničných investícií, transnacionálnych korporácií a finančných tokov v ich štruktúrnych prejavoch v rozvinutých krajinách prispela k vymedzeniu kvalitatívnych charakteristík globalizácie a ich vzájomného prepojenia. Detailnejšie poznatky o globalizačných trendoch vyústili do vytvorenia kritériálnej bázy pre hodnotenie vplyvu globalizácie na slovenskú ekonomiku. Identifikovali sa slabé stránky slovenskej ekonomiky v jej doterajšej adaptácii na globalizačné trendy a nich sa odvodili a formulovali hlavné strategické priority.
- OKÁLI, I. a kol. Hospodárska politika Európskej únie a Slovenska v EÚ. Ústav slovenskej a svetovej ekonomiky SAV, 2004. 352 s. ISBN 80-7144-140-6.
MORVAY, K. a kol. Transformácia ekonomiky: skúsenosti Slovenska. Bratislava: Ústav slo-venskej a svetovej ekonomiky, 2005. 328 s. ISBN 80-7144-143-0.
KLAS, A. a kol.: Technologický a inovačný rozvoj v Slovenskej republike. Bratislava: Ústav slovenskej a svetovej ekonomiky SAV, 2005. 390 s. ISBN 80-7144-147-3.
OUTRATA, R. a kol.: Globalizácia a slovenská ekonomika. Bratislava: Ekonomický ústav SAV, 2006. 378 s. ISBN 80-7144-150-3.
- Súbor na stiahnutie (812,33 kB)
Kontakt
Ekonomický ústav SAV, v.v.i.
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)
© 2025 Ekonomický ústav SAV, v.v.i.
Realizácia Fusion IS, s.r.o.