- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Monografie a vedecké editované knihy
Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Krehké oživenie globálnej ekonomiky v čase relatívne nízkych cien ropy a pretrvávajúcich geopolitických rizík
prof. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD.
Kolektív
Ing. Jaroslav Vokoun, Ing. Ivana Šikulová, PhD., Prof. Ing. Milan Šikula, DrSc., prof. Ing. Peter Staněk, CSc., prof. Ing. Juraj Sipko, PhD., MBA., Ing. Mgr. Zuzana Polková, prof. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD., Ing. Matej Korček, PhD., Ing. Veronika Hvozdíková, PhD., Ing. Boris Hošoff, PhD., Ing. Gabriela Dováľová, PhD., doc. Ing. Denisa Čiderová, MA, PhD., Ing. Daneš Brzica, PhD., Ing. Mariam Abdová
- Rok vydania: 2015
- Počet strán: 336
- ISBN 978-80-7144-245-5
- Súbor na stiahnutie (3,07 MB)
Turbulentný vývoj globálnej ekonomiky v posledných rokoch bol sprevádzaný viacerými neočakávanými javmi, ktoré ovplyvnili hospodársky cyklus jednotlivých ekonomík – tak rozvinutých, ako aj rozvíjajúcich sa a rozvojových. Tieto javy boli výsledkom predpovedateľných i nepredpovedateľných faktorov.
Rekordná nezamestnanosť v mnohých krajinách sveta, prehlbujúca priepasť medzi chudobnou a bohatou vrstvou, stagnácie a recesie mnohých ekonomík atď., boli a stále sú hlavnými problémami prevažnej časti svetovej ekonomiky. K spomínaným problémom sa pridalo geopolitické napätie a vojnové konflikty v rôznych častiach sveta, čo prispelo k destabilizácii mnohých regiónov sveta a negatívne ovplyvnilo svetový obchod s tovarmi a službami a celkový svetový output.
Vývoj globálnej ekonomiky je stále poznačený nerovnomernosťou ekonomického rastu tak v rámci rozvinutých, ako aj rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomík. V poslednom roku (2014) však došlo vo vývoji globálnej ekonomiky k dôležitej zmene. Rozvinuté krajiny zaznamenali solídny ekonomický rast, kým rozvíjajúce sa a rozvojové krajiny zaznamenali spomalenie. Tento jav môže však priniesť v tomto a nasledujúcom roku (2016) pozitívny impulz pre ekonomiky obidvoch skupín krajín. Ďalším významným faktorom, ktorý môže jednak podporiť rast domácej spotreby a produkcie, zvýšiť zahraničný dopyt po tovaroch a službách, jednak prispieť k ekonomického rastu v ďalšom období, je pokles cien ropy na svetových trhoch, ktorý bol zaznamenaný od júna 2014. Avšak globálna ekonomika čelí viacerým výzvam a rizikám. Geopolitické riziká a vojnové konflikty, ktoré majú stále rastúcu tendenciu v mnohých regiónoch sveta, predstavujú dôležitú hrozbu pre oživenie svetovej ekonomiky. Vojnové konflikty negatívne ovplyvňujú nielen ekonomiky samotných regiónov, na ktorých prebiehajú, ale aj celú svetovú ekonomiku. Dôsledkom sú nízke investície, rast nezamestnanosti, rastúca vlna migrácií, chudoba a zhoršenie celkovej regionálnej a globálnej bezpečnosti. Značné riziko predstavuje aj pretrvávajúca nadmerná zadlženosť mnohých veľkých a významných ekonomík i periférnych krajín EÚ. Neudržateľná zadlženosť Grécka traumatizuje celú EÚ, no najmä pre eurozónu predstavuje časovanú bombu, aj keď vďaka prijatým opatreniam a mechanizmom zo strany Európskej centrálnej banky môžu byť jej následky limitované.
Cieľom predkladanej vedeckej monografie, ktorá je v poradí deviata v sérii publikácií Ekonomického ústavu SAV o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky, je prostredníctvom rôznych analýz priblížiť ekonomické dianie vo svete z národného, regionálneho i globálneho hľadiska a zosumarizovať závery riešiteľského kolektívu, vypracované na báze poznania sledovaných problematík, vyplývajúceho z ich dlhodobého skúmania. Autorský kolektív v jednotlivých kapitolách použil tak prvotné, ako aj sekundárne dostupné a licencované informácie čerpané z medzinárodných inštitúcií (SB, MMF, WTO, FAO, ILO, UNCTAD, Eurostat atď.) a iných renomovaných vedeckých organizácií.
Obsah predkladanej monografie je určený nielen odbornej a podnikateľskej verejnosti, ale aj študentom ekonomického zamerania minimálne 2. a 3. stupňa štúdia. Tohtoročná vedecká monografia je rozdelená na 11 kapitol v rámci štyroch blokov, pričom výskum v jednotlivých častiach monografie akcentuje vplyv dvoch kľúčových faktorov: pokles cien ropy a globálne geopolitické riziká. V prvom bloku sa zaoberáme vývojom globálneho outputu a obchodu a v druhom bloku približujeme makroekonomický vývoj z národného a regionálneho hľadiska a neštandardné nástroje menovej politiky v rozvinutých krajinách. V tretom bloku sa venujeme ekonomickému dianiu v krajinách BRIC, vzhľadom na narastajúci význam týchto krajín vo svetovej ekonomike. V poslednom bloku analyzujeme vybrané globálne a regionálne problémy v geopolitickej a ekonomickej rovine a ich súvislosti s integračným procesom EÚ smerom na východ.
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)