- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Zborníky z vedeckých podujatí
Svetová ekonomika medzi rastúcimi rizikami a náznakmi oživenia
prof. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD.
Kolektív
Ing. Jaroslav Vokoun, Ing. Ivana Šikulová, PhD., prof. Ing. Peter Staněk, CSc., Ing. Matej Korček, PhD., Ing. Veronika Hvozdíková, PhD., Ing. Boris Hošoff, PhD., Ing. Gabriela Dováľová, PhD., Ing. Tatiana Bujňáková, PhD., Ing. Daneš Brzica, PhD.
- Rok vydania: 2012
- Počet strán: 162
- ISBN 978-80-7144-203-5
- Súbor na stiahnutie (1,29 MB)
Turbulentný vývoj svetovej ekonomiky, ktorý v posledných rokoch bol sprevádzaný viacerými novými fenoménmi v dostatočnej intenzite pokračuje aj v súčasnosti. Posledná, pretrvávajúca, kríza nám odkryla mnohé štrukturálne, ekonomické, inštitucionálne a iné nedostatky tak na národnej, regionálnej ako aj na globálnej úrovni. Dlhová kríza v Európe napríklad je len dôsledkom dlhodobo akumulovaných globálnych problémov, ktoré vyvrcholili medzinárodnou hospodárskou krízou 2008 – 2009. Hlavný problém treba vidieť v celom globálnom finančnom systéme, ktorý umožňuje jednotlivým ekonomikám nadmerne sa zadlžovať a deficitne hospodáriť pod zámienkou „dosiahnutia rýchleho ekonomického rastu“. Treba tu pripomenúť, že problém s verejnými dlhmi nemá len Európa, ale aj Spojené štáty americké a Japonsko, ktoré majú ešte väčší verejný dlh v pomere k ich HDP, no každá z týchto gigantických ekonomík využíva svoje výhody vyplývajúce z medzinárodného finančného systému a postavenia v medzinárodnom hospodárstve, hoci to pre nich nemusí byť výhodou donekonečna.
Globálna ekonomika je medzi rastúcimi rizikami a náznakmi oživenia. V posledných troch kvartáloch tohto roka 2012 mnohé riziká, finančné, ekonomické a iné boli na vzostupe, najmä pri pretrvávajúcej dlhovej kríze v eurozóne a jej negatívnom vplyve nielen na ostatné ekonomiky Európskej únie ale aj na mnohé regióny sveta, ktoré sú s ňou vysoko prepojené prostredníctvom zahraničného obchodu. Avšak náznaky oživenia i keď krehkého možno registrovať v niektorých priemyselných krajinách a takmer kompletné oživenie v rozvíjajúcich a rozvojových krajinách. Tento pozitívny signál, resp. oživenie v niektorých kľúčových ekonomikách je stále veľmi krehké a závisí od ďalšieho vývoja svetovej ekonomiky, najmä v ekonomikách eurozóny.
Svetová ekonomika v jej ďalšom vývoji bude čeliť mnohým výzvam. Prvou z nich je konsolidácia verejných financií v mnohých kľúčových ekonomikách, ale najmä v tzv. periférnych krajinách eurozóny. Druhou výzvou pre globálnu ekonomiku je zníženie miery nezamestnanosti, ktorá je čiastočne dôsledkom medzinárodnej hospodárskej krízy. Tvorba nových pracovných príležitostí ostáva jednou z hlavných úloh vlád v súčasnosti. Riešenie tohto problému znamená zvýšenie súkromnej spotreby, zvýšenie produkcie, zvýšenie úspor a investícií a zvýšenie ekonomického rastu, čo v konečnom dôsledku vedie k zvýšeniu životnej úrovne obyvateľstva. Ďalšou výzvou, ktorá sa týka všetkých krajín, ale najmä rozvíjajúcich sa a rozvojových krajín, je vyrovnať sa s vysokými cenami primárnych komodít a tlmiť inflačné tlaky z nich vyplývajúce.
Predložený zborník zahŕňa početné cenné vedecké príspevky, ktorých časť bola prezentovaná na konferencii k prezentácii vedeckej monografie „Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: medzi stagnáciou a oživením“ a ostatné príspevky predstavujú významné doplnenie spomínanej monografie a kompletizujúci element do problematiky svetovej ekonomiky. Týmto veríme, že predkladaný materiál prispeje k obohateniu ekonomickej literatúry a poskytne cenné informácie pre čitateľa.
Obadi Saleh Mothana
Odborný garant a editor
AUTORI (Úplný autorský kolektív aj s autormi mimo pracovníkov EÚ SAV)
Ing. Mariam Abdová
prof. Ing. Peter Baláž, PhD.
Ing. Daneš Brzica, PhD.
Ing. Tatiana Bujňáková, PhD.
Ing. Gabriela Dováľová, PhD.
prof. Ing. Vladimír Gonda, PhD.
Ing. Boris Hošoff, PhD.
Ing. Veronika Hvozdíková, PhD.
Ing. Matej Korček
doc. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD.
Mgr. Soňa Othmanová
Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Sivák, PhD.
prof. Ing. Peter Staněk, CSc.
Ing. Ivana Šikulová, PhD.
Ing. Tomáš Šipoš
Ing. Jaroslav Vokoun
RECENZENTI:
prof. Ing. Igor Kosír, PhD.
prof. Ing. Koloman Ivanička, PhD.
ODBORNÝ GARANT PODUJATIA:
doc. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD.
VEDECKÝ VÝBOR:
doc. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD., EÚ SAV
doc. Ing. Anetta Čaplánová, PhD., EU v Bratislave
ORGANIZAČNÝ VÝBOR:
Ing. Tatiana Bujňáková, PhD., EÚ SAV
Ing. Miriam Lovászová, EU v Bratislave
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)