- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Projekty (radené podľa začiatku riešenia)
Ekonomické a sociálne súvislosti integrácie Slovenska do Európskej únie
Vedúci projektuProf. Ing. Milan Šikula, DrSc.
Členovia v projekte
Ing. Jaroslav Vokoun, Milota Šujanová, Ivan Šujan, prof. Ing. Peter Staněk, CSc., PhDr. Borislav Petrík, RNDr. Viliam Pálenik, PhD., h.doc., Doc. Ing. Richard Outrata, PhD., Ing. Ivan Okáli, DrSc., prof. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD., doc. Ing. Karol Morvay, PhD., Ing. Vladimír Kvetan, Miroslav Kotov, Ing. Ján Košta, CSc., Ľudmila Kormanová, prof. Ing. Anton Klas, CSc., Ing. Mária Kačírková, PhDr Vilma Juríčková, CSc., doc.Ing. Jan Iša, DrSc., Jana Hrivnáková, Egon Hlavatý, Ing. Michaela Gajdošová, PhD., Ing. Herta Gabrielová, CSc., Ján Ďuraš, Ing. Daneš Brzica, PhD.
Projekt bol vypracovaný na podnet vlády SR a na základe účelovo pridelených finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu SR. Doba riešenia projektu: 01/2003 – 06/2003
Externí spolupracovníci:
Božík, M.
Buček, M.
Kellenbergerová, K.
Kluvánková-Oravská, T.
Poledna, J.
Rehák, Š.
Rybárová, S.
Slimák, D.
Šipikal, M.
Tvrdoň , J.
Tvrdoňová, J.Projekt nadväzuje na predchádzajúcu štúdiu k otázkam integrácie a reaguje na priebeh prípravy rozšírenia EÚ v jej riadiacich orgánoch, jej členských štátoch, v SR i v ďalších asociovaných krajinách. Jej základným cieľom je hlbšie zdôvodniť význam a nevyhnutnosť prointegračnej adaptácie slovenskej ekonomiky. Proces ekonomickej integrácie sa v projekte nechápe ako jednorazový akt, ale ako dynamický proces, v ktorom výhody a nevýhody integrácie nie sú a priori dané, ale formujú sa v závislosti od kvality adaptácie, akou integrujúce sa subjekty reagujú na vznikajúce príležitosti a šance, ako aj objavujúce sa riziká a ohrozenia. Potrebu pružnej prointegračnej adaptácie zvýrazňuje aj skutočnosť, že podmienky, za ktorých vstúpia súčasné kandidátske krajiny do EÚ, budú nielen komplikovanejšie, ale aj dynamickejšie ako pri predchádzajúcich rozšíreniach únie. Z tohto zorného uhla sa analyzujú hlavné oblasti ekonomiky a formulujú sa koncepčné východiská pre hospodárskopolitické rozhodovanie.
Európska únia sa stáva subjektom spoluurčujúcim hospodársku politiku SR. Preto sa v projekte objasňuje ako sa vo vybraných oblastiach hospodárskej politiky SR prejaví a už teraz začína prejavovať vplyv EÚ a formulujú východiská hospodárskej politiky SR v etape jej integrácie do únie. Celý rad zásadných otázok - vyvážený prístup k vstupu SR do menovej únie, orientácia regionálnej politiky SR a v rámci nej aj využitia štruktúrnych fondov EÚ, uplatňovanie cieleného prístupu k zahraničným investíciám uplatňovaním spoločnej poľnohospodárskej politiky - sa v štúdii rieši z hľadiska strategických cieľov hospodárskeho rozvoja Slovenska.
Trh práce a sociálna situácia domácností predstavuje najproblémovejšiu oblasť slovenskej ekonomiky. Tvorba nových pracovných miest by sa preto mala stať nosným prvkom všetkých súčastí hospodárskej politiky, ako aj strategických podnikových zámerov. Štúdia venuje pozornosť tomu, ako riešenie týchto otázok môže podporiť intenzívnejší prílev zahraničných investícií a prostriedky zo štruktúrnych fondov.
Na základe využitia modelových prepočtov sa zisťovali vývojové trendy do roku 2010 na úrovni národného hospodárstva, jednotlivých regiónov i podľa odvetví, ktoré jednoznačne preukazujú pozitívny vplyv integrácie na ekonomiku SR a jej konvergenciu s EÚ.ŠIKULA, M. a kol.: Ekonomické a sociálne súvislosti integrácie do Európskej únie. Bratislava: Ústav slovenskej a svetovej ekonomiky SAV, 2003. 383 s. ISBN 80-7144-135-X.
ŠIKULA, M. a kol.: Ekonomické a sociálne súvislosti integrácie do Európskej únie. Zhrnutie Bratislava: Ústav slovenskej a svetovej ekonomiky SAV, 2003. 383 s. ISBN 80-7144-131-7.
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)