- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Monografie a vedecké editované knihy
Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Spomalenie rastu vplyvom obchodnej vojny
prof. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD.
Kolektív
Ing. Jaroslav Vokoun, Ing. Vanda Vašková, PhD., prof. Ing. Peter Staněk, CSc., Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Sivák, PhD., prof. Ing. Juraj Sipko, PhD., MBA., Ing. Adrián Ondrovič, PhD., prof. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD., Ing. Matej Korček, PhD., Ing. Boris Hošoff, PhD., Ing. Boris Dziura, PhD., Ing. Gabriela Dováľová, PhD., Ing. Daneš Brzica, PhD., Ing. Ingrid Brocková , CSc.
- Rok vydania: 2019
- Počet strán: 346
- ISBN 978-80-7144-306-3
- Súbor na stiahnutie (3,7 MB)
Globálna ekonomika je viac či menej vždy ovplyvnená geopolitickými faktormi, pričom jej vývoj a smerovanie sú v rukách politických reprezentantov predovšetkým kľúčových krajín, ktoré sú často zdrojom takých rozhodnutí, ktoré majú pozitívny alebo negatívny celosvetový dosah. Podiel geopolitického faktora na vývoji globálnej ekonomiky v tomto roku (2019) je zreteľný v podobe výrazného rastu protekcionistických opatrení a odvetných opatrení, ktoré prerástli do tzv. obchodnej vojny predovšetkým medzi USA a Čínou. Zavedenie dovozných ciel zo strany USA a protiopatrenia zo strany Číny negatívne ovplyvnili globálny obchod a investície a v konečnom dôsledku aj globálny output.
Pri terajšom prepojenom globálnom hospodárstve má ekonomická patová situácia medzi dvoma najväčšími vývozcami tovarov na svete devastujúce vlnové efekty. Čína má v dôsledku spomínanej obchodnej vojny veľké ekonomické problémy, ktoré sa prejavili opatrnými výdavkami spotrebiteľov, spoliehaním sa na ekonomický rast podporovaný vládnymi výdavkami a dlhmi, okrem toho krajina zaznamenala v júli tohto roku najnižšiu produkciu za sedemnásť rokov (Willis Towers Watson, 2019).
Podobné problémy má aj samotná americká ekonomika. V auguste 2019 Dowov-Jonesov index klesol o 800 bodov za jeden deň, ktorý sa stal najhorším za celý rok potom, ako trh s federálnymi dlhopismi zažil to, čo ekonómovia nazývajú inverzná výnosová krivka. Spomínaná krivka predchádzala všetkým deviatim recesiám v americkej ekonomike od roku 1955 a iba raz (v polovici 60. rokov minulého storočia) sa recesia nezačala v priebehu 24 mesiacov od obávanej inverzie.
Priamy alebo nepriamy negatívny vplyv spomínanej obchodnej vojny možno registrovať aj v mnohých významných ekonomikách rozvinutých alebo rozvíjajúcich sa a rozvojových krajín. Nemecká ekonomika, hospodárska lokomotíva Európy, zaznamenala v druhom štvrťroku 2019 pokles hrubého domáceho produktu a očakáva 12 sa, že ekonomické aktivity Nemecka sa v treťom štvrťroku opäť znížia a vstúpia do technickej recesie (Bilbao-Osorio, 2019). V každom prípade by sme nemali podceňovať závažnosť hroziacich rizík, ak ide o svetovú obchodnú a menovú vojnu, zmätočný proces brexitu alebo o finančne zraniteľné miesta v niektorých spoločnostiach z dôvodu vysokej úrovne nahromadeného dlhu.
Cieľom predkladanej vedeckej monografie, ktorá je v sérii publikácií Ekonomického ústavu SAV o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky v poradí trinástou, je prostredníctvom rôznych analýz priblížiť ekonomické dianie vo svete z národného, regionálneho i globálneho hľadiska a zosumarizovať závery autorského kolektívu vypracované na báze poznania sledovaných problematík vyplývajúceho z ich dlhodobého skúmania. Autorský kolektív v jednotlivých kapitolách použil tak prvotné, ako aj sekundárne dostupné a licencované informácie čerpané z medzinárodných inštitúcií (WB, IMF, WTO, FAO, ILO, UNCTAD, Eurostat, CPB atď.) a iných renomovaných vedeckých organizácií a nadnárodných spoločností. Obsah predkladanej monografie je určený nielen odbornej a podnikateľskej verejnosti, ale aj študentom ekonomického zamerania minimálne 2. a 3. stupňa štúdia.
Tohtoročná vedecká monografia je rozdelená na jedenásť kapitol. V prvých siedmich kapitolách sa zaoberá vývojom globálneho outputu a obchodu a makroekonomickým vývojom troch kľúčových ekonomických centier v rámci rozvinutých a niektorých rozvíjajúcich sa krajín BRICS (Čína, India a Ruská federácia) vzhľadom na ich narastajúci význam vo svetovej ekonomike. V ostatných štyroch kapitolách analyzuje vybrané aktuálne globálne a regionálne problémy v geopolitickej a ekonomickej rovine a ich vplyv na globálnu ekonomiku a vybrané aktuálne otázky, ktoré majú v súčasnosti kľúčový multiplikačný efekt na globálnu ekonomiku.
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)