- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Monografie a vedecké editované knihy
Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Príčiny a dôsledky rastúcich cien
Ing. Boris Hošoff, PhD.
Kolektív
Ing. Jaroslav Vokoun, Ing. Vanda Vašková, PhD., Ing. Ivana Šikulová, PhD., prof. Ing. Peter Staněk, CSc., prof. Ing. Juraj Sipko, PhD., MBA., doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., Ing. Adrián Ondrovič, PhD., prof. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD., Ing. Matej Korček, PhD., Ing. Veronika Hvozdíková, PhD., Ing. Boris Hošoff, PhD., Ing. Daneš Brzica, PhD.
- Rok vydania: 2022
- Počet strán: 302
- ISBN 978-80-7144-329-2
- Súbor na stiahnutie (3,28 MB)
Pandémia covidu a o dva roky neskôr vojenská operácia na Ukrajine odhalili nestabilitu medzinárodných vzťahov a potvrdili význam energe-tických zdrojov a energetickej bezpečnosti ako kľúčových faktorov geopolitických zmien, ktoré v súčasnosti vytvárajú východiská pre ďalšie možné smery vo vývoji svetovej ekonomiky. V rámci monografie možno v tejto súvislosti identifikovať niekoľko prierezových tém, ako sú: popis dynamiky zotavenia globálnej ekonomiky a jej rozhodujúcich prvkov z pandemického šoku; analýza príčin a možných dôsledkov mimoriadneho zrýchlenia tempa inflácie za posledný rok; dopady eskalácie geopolitického napätia a analýza samotného vývoja v jednotlivých ekonomikách.
V prvej kapitole systematicky analyzujeme aktuálny geopolitický vývoj v kontexte determinácie možných budúcich trajektórií vývoja globálnej ekonomiky. Analýza je zameraná najmä na vývoj v postsovietskom priestore, a tiež na vzostup ekonomického významu tzv. rozvíjajúcich sa ekonomík, ako napr. Čína, India, Turecko alebo Brazília. V druhej kapitole sa autori zamýšľajú nad tým, ako príjmová a majetková polarizácia bráni spoločnosti v jej ďalšom rozvoji, k čomu sa pridávajú obmedzenia na strane meniaceho sa prírodného prostredia, čo so sebou prináša ďalšie prehlbovanie príjmových a majetkových nerovností, napríklad v smere urbánno-rurálneho štiepenia sociálnych a ekonomických štruktúr.
Napäté rozpočty a vysoká zadlženosť vlád, podnikov a domácností v súčasnosti nedávajú veľký priestor na manévrovanie a prijímané opatrenia nemajú takú intenzitu, aby zabránili priepustnosti inflačných procesov do ekonomických štruktúr a ich negatívnym dopadom na rast nákladov domácností a firiem. Vyššia inflácia sa odzrkadľuje v prehlbovaní príjmovej a majetkovej polarizácie, pričom s týmto vývojom bezprostredne súvisí zväčšovanie energetickej chudoby. Okrem toho sa vyššia inflácia bude premietať aj do sociálnej polarizácie v prístupe k zdravotníckym službám, k vzdelávaniu a tiež v oblasti bývania. Možno preto očakávať, že predlžovanie inflačných tlakov povedie k ďalšiemu zadlžovaniu podnikov a domácností a rozšíri sa početnosť obyvateľstva, ktoré sa ocitne v pasci chudoby.
V tretej kapitole je pozornosť venovaná veľkému rozšíreniu digitálnych platieb v posledných rokoch, ktoré sa spája s implementáciou digitálnych mien centrálnymi bankami. Autori zdôrazňujú, že pri tomto procese je veľmi dôležitá finančná inkluzívnosť v podobe rovnakých príležitostí na prístup k cenovo dostupným a flexibilným finančným službám. Nedostatočná finančná inkluzívnosť môže v tomto smere prehlbovať príjmovú a majetkovú polarizáciu na úrovni jednotlivcov a rodín. Tiež sa môže podpísať na slabšej konkurencieschopnosti malých a stredných firiem. Kľúčovou otázkou, ktorá spája menovú digitalizáciu s prebiehajúcim rastom inflácie, je to, aký bude mať zavedenie digitálnej meny vplyv na výkon menovej politiky a od nej odvodenej cenovej stability. Vzhľadom na rozdielnosť sociálnoekonomického vývoja v jednotlivých štátoch môžeme konštatovať, že v súčasnosti neexistuje univerzálny model na ceste prijatia digitálnej meny, pričom bude kľúčové, ako dokážu centrálne banky eliminovať možné riziká spojené s finančným sprostredkovaním. S tým súvisí aj otázka stability národného a medzinárodného menového systému a jeho regulácie, ktorá je dôležitá z hľadiska efektívneho fungovania medzinárodného finančného systému.
Vo štvrtej kapitole autori analyzujú globálny obchod, ktorý zaznamenal v roku 2021 pozoruhodný vývoj v pozitívnom slova zmysle, keď sa dostal na predpandemickú úroveň tak z hľadiska obchodu s tovarmi, ako aj so službami. Tento vývoj však nebol v jednotlivých regiónoch svetovej ekonomiky rovnomerný. Pozitívny trend bol do značnej miery dôsledkom zvyšovania cien komodít, ustupujúcich pandemických obmedzení a oživenia dopytu vďaka balíkom ekonomických stimulov. Silnejší dopyt ako ponuka podporil nárast inflačných tlakov, ku ktorým v roku 2022 výrazne prispeli dôsledky ruskoukrajinského konfliktu, s dopadmi na zvýšenie cien komodít na svetových trhoch, najmä cien energetických komodít. Okrem toho turbulentný vývoj zaznamenávajú aj ceny iných komodít, ktorých Ruská federácia a Ukrajina sú významnými vývozcami vrátane cien obilnín. Konflikt na Ukrajine viedol v Európe k extrémnemu rastu cien zemného plynu, ktorý má výrazný negatívny dopad na firmy a obyvateľstvo, ktoré sa budú musieť vyrovnávať s nesolventnosťou, stratou konkurencieschopnosti a rastúcou chudobou.
Piata kapitola je zameraná na regulačné opatrenia a iniciatívy v rámci plánu obnovy EÚ, ktoré boli prijaté na riešenie dopadov pandemickej krízy a podporenie hospodárskeho rastu. Pre budúcnosť Európy bude potrebné vziať do úvahy rôzne kompromisy medzi konkrétnymi cieľmi a optimálnymi výsledkami, s osobitným zreteľom na udržateľnosť, inkluzívnosť a hlbšiu reštrukturalizáciu hospodárskej a politickej paradig-my EÚ. K výzvam ako silnejšia a odolnejšia hospodárska základňa, podpora konkurencieschopnosti a zamestnanosti sa aktuálne pridávajú nové potreby v oblasti posilnenia obranyschopnosti a zníženia energetickej závislosti, čo si vyžiada nielen veľké investície, ale aj zásadný posun v hospodárskej integrácii EÚ.
V ďalších kapitolách venujeme pozornosť hospodárskemu vývoju v konkrétnych ekonomikách a regiónoch. Európa je aktuálne nútená zvyšovať svoju energetickú sebestačnosť, znižovať závislosť od fosílnych palív a urýchľovať prechod k zelenej ekonomike. Aj vo svetle ďalších výziev, ktorým EÚ v súčasnosti čelí, môžeme očakávať pokračovanie podpory zo strany verejných financií, pri ktorom sa bude ale v kontexte sprísňovania menovej politiky ECB čoraz viac dostávať do popredia krehkosť verejných a súkromných financií v najzadlženejších členských štátoch a ich vplyv na potenciálny rast.
Podobne ako ekonomika EÚ, aj ekonomika USA by mala v roku 2022 rásť pomalším tempom, ako sa predpokladalo, predovšetkým vzhľadom na neočakávane vysokú mieru inflácie a vojnu na Ukrajine. Napriek tomu môžeme konštatovať, že vplyv rastúcich cien a geopolitické neistoty majú na ekonomiku USA relatívne obmedzený vplyv, pričom USA zaznamenávajú vyšší rast HDP ako EÚ. Rovnako zaostáva hospodársky rast aj v Japonsku, ktorého ekonomika sa dlhšie spamätáva z dopytového šoku spôsobeného pandémiou koronavírusu a hrubý domáci produkt ešte ani na začiatku roka 2022 nedosahoval svoju úroveň spred koronakrízy. Aj z dôvodu obsluhy rekordne vysokého verejného dlhu necháva japonská centrálna banka BOJ úrokové miery na nule, čo je opačná stratégia, než akou sa uberá americká centrálna banka FED a európska centrálna banka ECB, ktoré začali monetárnu politiku sprísňovať a zvyšujú úroky na trhu. Tieto rozdiely v monetárnej politike troch najdôležitejších centrálnych bánk môžu v prostredí rastúcej inflácie a dovozných cien podporovať vnútorné aj vonkajšie ekonomické nerovnováhy. Pri takejto neistote ovplyvňujúcej budúci vývoj bude okrem menovej politiky pre pokračovanie konjunktúry kľúčové zapojenie priemyselnej, daňovej a úverovej politiky. Avšak musíme konštatovať, že v období veľkej neistoty a geopolitickej transformácie vzťahov vo svetovej ekonomike bude pre stabilizačné politiky mimoriadne náročné reagovať na inflačné očakávania a pokles životnej úrovne.
Oveľa viac ako predtým sa ukazuje potreba transformácie ekonomík v rámci vnútorných aj vonkajších štruktúr, v ktorých pôsobia. Z hľadiska budúceho vývoja svetovej ekonomiky je pre vyspelé ekonomiky Čína hlavným partnerom pre širšiu spoluprácu a zároveň aj hospodárskym konkurentom a systémovým rivalom. V posledných rokoch sa ukázalo, aký význam má pre svetovú ekonomiku a medzinárodný obchod pandemická situácia v Číne, ktorá je postavená na oveľa prísnejších protiopatreniach ako v USA alebo EÚ. Súbeh pandemických vĺn v Číne a vojny na Ukrajine narúša globálne dodávateľské reťazce, čo zvyšuje ceny komodít, a tým aj celkovú infláciu.
Zotavovanie z pandemickej krízy sprevádzané vysokou infláciou sa v prípade ruskej ekonomiky od konca februára 2022 skomplikovalo dopadmi rozsiahlych koordinovaných ekonomických sankcií. Spomalenie globálneho hospodárskeho rastu, prijaté sankcie a reštrikcie zavedené na vývoz a dovoz do Ruska, spolu s platobnými a logistickými prekážkami, rekordne znížili objem zahraničného obchodu RF. Samotná hodnota ruského vývozu by však mala klesnúť v roku 2022 len relatívne málo, pretože zníženie jeho fyzického objemu bude významne kompenzované vyššími cenami, ktoré v konečnom dôsledku podporia očakávané dosiahnutie rekordného prebytku bežného účtu platobnej bilancie. Nové ekonomické sankcie urýchlili transformáciu medzinárodných obchodných tokov a ruskú štátnu stratégiu cielenú na vytvorenie alternatívnych dodávateľských reťazcov a substitúciu dovozu zo západných krajín domácou či zahraničnou produkciou z tretích krajín. Rusko čelí zmene ekonomického modelu smerom k vyššej miere autarkie, s potenciálne negatívnym dopadom na životnú úroveň domáceho obyvateľstva. Zároveň rok 2022 a roky nasledujúce budú rokmi rekonfigurácie svetovej ekonomiky z dôvodu protiruských sankcií. Vplyvom nárastu geopolitického napätia dochádza k rozsiahlemu predefinovaniu dodávateľsko-odbera-teľských vzťahov, ktoré zmenia aj mocenské pozície štátov a regiónov vo svetovej ekonomike.
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)