Za profesorom Milanom Šikulom
V pondelok 8. 10. 2018 nás opustil dlhoročný vedecký pracovník a riaditeľ Ekonomického ústavu SAV Dr. h. c. prof. Ing. Milan Šikula, DrSc.
Narodil sa 24. 12. 1941 v Kremnici. Vysokoškolské štúdium ukončil v roku 1964 získaním titulu inžinier ekonómie na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Bratislave, kde sa začala jeho profesionálna dráha. V roku 1968 získal hodnosť kandidáta vied. V roku 1984 získal v odbore ekonomická teória vedeckú hodnosť doktora vied. V roku 1999 sa habilitoval za docenta a v roku 2004 bol vymenovaný za profesora ekonómie.
Od roku 1972 do roku 1990 pôsobil v Ekonomickom ústave SAV ako vedúci odboru a zástupca riaditeľa. Odborne sa venoval problematike výskumu hospodárskeho mechanizmu a medzinárodnej ekonomickej integrácii. Transformácia ekonomického systému po roku 1989 predstavovala pre neho mimoriadnu výzvu, na zvládnutí ktorej sa chcel zúčastniť priamo v hospodárskej praxi a uplatniť tak poznatky získané predchádzajúcim výskumom. Takmer 12 nasledujúcich rokov pôsobil v rôznych riadiacich hospodárskych funkciách. Aj v týchto rokoch neustále udržiaval kontakty s vedeckým výskumom. V rokoch 2002 - 2014 bol riaditeľom Ekonomického ústavu SAV a pôsobil v ňom až do svojej smrti.
Od začiatku svojej vedecko-výskumnej činnosti sa aktívne podieľal na formovaní nových trendov ekonomického myslenia, reagujúcich na nové výzvy spoločenského a ekonomického vývoja. Ťažiskovo sa venoval otázkam, ktoré súvisia s pôsobením vonkajšieho ekonomického prostredia na ekonomiku Zdôvodňoval, že úspešnosť malej a otvorenej slovenskej ekonomiky je výrazne determinovaná schopnosťou včas identifikovať, využiť príležitosti a pružne reagovať na riziká, ktoré prinášajú zmeny vo vonkajšom ekonomickom prostredí. M. Šikula patrí k priekopníkom výskumu procesov globalizácie na Slovensku, pričom si všímal nielen reálne procesy s ňou spojené, ale aj inštitucionálne zmeny presahujúce z vonkajšieho do vnútorného prostredia národných ekonomík a s tým späté riziká. Veľmi záslužnú prácu vykonal v oblasti vedecko-organizačnej pri koncepčnom, odbornom usmerňovaní výskumu a koordinácie práce väčších výskumných kolektívov. Prejavilo sa to pri koordinovaní projektov týkajúcich sa dopadov vstupu a integrácie Slovenska do EÚ, ktoré vyústili do záverov, že vstup prinesie pozitíva. V rokoch 2003-2006 úspešne koordinoval úlohu štátneho programu výskumu a vývoja na tému globalizácia, integrácia a zavŕšenie transformácie.
Tieto jeho aktivity vyvrcholili pri koordinovaní veľkého viacročného projektu Vízia a stratégia rozvoja slovenskej spoločnosti schváleného vládou SR, kde úspešne koordinoval prácu viac ako 100 vedeckých pracovníkov v 10 problémových okruhoch s dopadmi pre hospodársku politiku štátu.
Prof. Šikula svojou vedecko-výskumnou prácou významne prispel k rozvoju ekonomického myslenia a jeho kultivácii na Slovensku. Jeho vedecký odkaz je obsiahnutý v množstve vedeckých výsledkov, v monografiách, vedeckých statiach, výskumných štúdiách, príspevkoch, vystúpeniach na konferenciách, vedecko-popularizačnej činnosti, atď. Popri výskumných aktivitách sa prof. Šikula intenzívne venoval vedecko-organizačnej práci v SAV, na VŠ, ako hlavný redaktor Ekonomického časopisu, ako školiteľ doktorandov, atď.
Česť jeho pamiatke.
Ekonomický ústav SAV
STRATEGICKÝ ODKAZ
M. Šikulovi
Prišiel čas spomienok a náhlej rozlúčky.
A každý z nás je tu pred smrťou tichučký.
Milanko, spomínaš, dve slohy klasikov,
čo Tebe pod kožou zneli jak živý kov?
Voznesenského verš, že Ruska inak niet,
inteligenciu ak ušliape mu svet.
Seifertov zrelý verš sa smrti nepoddal
- nad hrobom mŕtveho - z malého národa,
národa živého, ak mŕtvy štafetu
má komu posunúť vo zvitkoch závetu.
Nezmenil sa tu svet, pritesno globálny,
vytláča národy z moderných tovární.
Obchodné blokády a vojny, boj o trh,
finančný živnostník preplatí štátny dlh.
Chudobný krachuje, bohatý bohatne.
Prijmeme ďalšiu hru "v egyptskej hustej tme"?
Vo svete pre mocných a ešte mocnejších,
čo malým uzamknú priestor pre živý vzdych...
... a tak ich donútia k ľudskému exportu
- tých inteligentných - a celú kohortu.
Márne sa spovedáš: „Mám túto zem tak rád“,
keď import ničí nám storočný vinohrad.
Bez vína zmizne nám aj buket domova,
bez detí vyprchá zem otcov - doslova.
Sonáta nezaznie z karentov pre regál,
len zo slov ukutých taktovkou stratéga.
Len pokoj, Milanko, premkla Ťa únava,
národu koľkože života zostáva?
Dá sa len s rozumom prejsť uchom ihlienky,
k dejinám národov pridať steh neveľký,
nech aj ten pešiačik zázrakom prežije,
aj vďaka ideám z priskromnej „Vízie“.
Pridať gram rozumu - a národ nezhynie,
len činy musia byť poctivé, nevinné.
Tvoj odkaz pre vedu prijmeme ako mím
- veď pravdu hľadáme s ľudským to svedomím.
Je veľa ľudských práv, len jeden piedestál.
Nech človek v pokoji v pozemskej záhrade
rozrieši to, že je, vyrovná „má dať - dal“,
keď smrť mu zašepká: „Dnes ty si na rade“.
Ján Košta, október 2018