V dňoch 27. júna až 29. júna sa v Kongresovom centre Smolenice konala VI. medzinárodná vedecká konferencia „Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí“ s podtitulom „Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika“. Konferenciu organizovalo oddelenie Svetová ekonomika Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied v spolupráci s Fakultou ekonómie a podnikania Paneurópskej vysokej školy v Bratislave, Ekonomickou fakultou Technickej univerzity v Košiciach, Materiálovotechnologickou fakultou so sídlom v Trnave Slovenskej technickej univerzity, Институтом социально-экономических исследований Уфимского научного центра Русской академии наук a Институтом экономики и управления Уфимского государственного авиационного технического университета v Ufe, RF. Podujatie bolo realizované za finančnej podpory ZSE, Eon a.s.
Gestorka konferencie doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc. ju koncipovala so zameraním na integračné a globalizačné procesy, adaptačné procesy a zmeny prírodného prostredia, riadenie ekonomiky (národné hospodárstvo, podniky), vplyv technologických zmien na trh práce a spoločnosť, polarizáciu, nerovnosť, chudobu a globálny sociálny parazitizmus, príjmovú stratifikáciu a perspektívy polarizácie slovenskej spoločnosti do roku 2030.
Prvý deň konferencie začal plenárnym zasadnutím, kde úvodná prednáška prof. PhDr. Františka Ochranu, DrSc. z Karlovej univerzity v Prahe „Volba paradigmatu a metodologie v sociálních a ekonomických vědách a její dopad na řešení vědeckých problémů“ obsahovala metodologickú stránku problematiky konferencie. Na prednášku nadviazala doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka, ktorá sa vo svojom príspevku zamerala na podstatu problémov adaptácie globálnej spoločnosti a na charakterizovanie pulzujúcej ekonomiky v posledných desaťročiach. Prof. Ing. Milan Šikula, DrSc. svojou prednáškou objasnil účastníkom nové tendencie v adaptácií funkcií štátu v súčasných podmienkach globalizačných a integračných procesov. Príspevkom „Čína a Západ. Co spojuje hedvábná stezka“ zaujal poslucháčov prof. PhDr. Oskar Krejčí, CSc., ktorý načrtol aj súvislosti geopolitického a civilizačného charakteru v ázijskom priestore. Andrej Šabanov, radca – vyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike, sa vo svojom príspevku venoval geopolitike Ruska v súčasných podmienkach, pričom poukázal na špecifické faktory existujúceho vzťahu medzi Ruskou federáciou a Európskou úniou. Popoludňajšiu časť otvorila a v rozvíjaní predchádzajúcej témy pokračovala prof. Ing. Larisa Ismagilová, DrSc. z Ruskej federácie, ktorá v spoločnom príspevku s prof. Ing. Ninou Klimovou, DrSc., z Ústavu sociálneho a ekonomického výskumu Uralského centra Ruskej akadémie vied, analyzovala vplyv ekonomických sankcií medzi Ruskou federáciou a Európskou úniou na ich hospodársky vývoj. Na determinanty zmien energosektora z pohľadu pulzujúcej ekonomiky sa vo svojej prednáške zameral prof. Dr. Štefan Volner, CSc. Poslednou prednáškou v rámci plenárneho zasadnutia bolo vystúpenie prof. Ing. Petra Staněka, CSc., ktorý sa v príspevku orientoval na piaty civilizačný zlom a 4. industriálnu revolúciu. Plenárne zasadnutie bolo ukončené podnetnou diskusiou. Na záver prvého dňa konferencie sa uskutočnil krst dvoch vedeckých monografií - „Súvislosti príjmovej polarizácie na Slovensku“ od Ivety Pauhofovej a kol., „Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika“ od Ivety Pauhofovej a Petra Staněka a zborníka vedeckých statí - „Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí“ s podtitulom „Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika“. Krstu publikácií predchádzal medailón 2x Manon a 1x Marína v prednese Maríny Kráľovičovej a Táni Pauhofovej v sprievode majstra šermu Petra Kozu. Ťažké spoločenské témy prezentované v plenárnej časti prvého dňa konferencie mala ambíciu „odľahčiť“ slávnosť na zámku za účasti pozvaných hostí, aj vďaka ktorým sa podarilo niektoré témy konferencie už neformálne diskutovať. K historickej zámockej atmosfére prispela družina z Tovarišstva starých bojových umení a remesiel.
Na druhý deň konferencia pokračovala zasadnutiami v sekciách. 1. sekcia bola zameraná na Riadenie ekonomiky (národné hospodárstvo a podniky), ktorú moderovali prof. Ing. Larisa Ismagilova, DrSc. a prof. Ing . Peter Sakál, CSc.. S prvým príspevkom vystúpila doc. Ing. Magdalena Kotýnková, CSc., z Vysokej školy ekonomickej v Prahe, ktorá prezentovala dopad digitalizácie hospodárskej činnosti na trh práce v rámci Industry 4.0.. Doc. RNDr. Ing. Ladislav Lukáš, CSc. zo Západočeskej univerzity v Plzni sa vo svojej prednáške venoval makroekonomickej analýze štátov Vyšehradskej štvorky v období 1997-2010 s použitím diferenciálnej geometrie. Aktuálna príprava stratégie rozvoja priemyslu v republike Baškortostan, RF, zaujala metodologickou platformou, zahŕňajúcou modelovanie regionálneho i odvetvového prístupu súčasne a podporu perspektívnych podnikov. Išlo o spoločný príspevok prof. Ing. Lilji Bucharbajevovej, DrSc. a prof. Ing. Larisy Ismagilovej, DrSc. z UGATU v Ufe. Príspevok z úrovne podnikov predniesol Ing. Lukáš Jurík, ktorý sa zameral na kompetenčné modely a ich význam pri budovaní udržateľného rozvoja priemyselných podnikov. Program konferencie pokračoval 2. sekciou, ktorá bola zameraná na Perspektívy polarizácie spoločnosti, ktorú moderovali prof. Ing. Peter Staněk, CSc. a doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc.. S prvým príspevkom vystúpili Ing. Ľubomír Kadlečík a Ing. Ivan Láska z Treximy, ktorí sa zaoberali dopadom štruktúrnych zmien ekonomiky podnikov v SR na vývoj miezd. Na ich prednášku nadviazala Ing. Gabriela Dováľová, PhD., ktorá sa venovala diferenciácií v spotrebe na úrovni domácností na Slovensku, ktoré sú dôsledkom nerovnosti v príjmoch. Kvalitu života naformulovala doc. PhDr. Eva Smolková, CSc. ako filozofický a ekonomický problém, pri vystúpení akcentovala neadekvátne riešenia v prístupe k zdraviu občanov a status qou slovenského verejného zdravotníctva. Posledným vystúpením v sekcii bola prednáška Ing. Mareka Šarmíra, ktorý sa vo svojom príspevku orientoval na znižovanie majetkovej nerovnosti prostredníctvom zvyšovania finančnej gramotnosti obyvateľov pomocou internetovej platformy. Po ukončení jednotlivých sekcií sa rozvinuli vecné diskusie. Prednášajúci, ale aj samotní diskutéri a moderátori svojimi príspevkami, odbornými a vedeckým postrehmi naplnili ciele konferencie a komplexne poňali jej problematiku, od úrovne globálnej - geopolitickej až po oblasť podnikovú.
Sprievodnej kultúrnej akcií konferencie, ktorou bola vernisáž výtvarných a literárnych prác mladej generácie - projekt „Mladý človek a veda“ a vyhodnotenie súťaže o cenu historičky PhDr. Františky Čechovej, PhD., predchádzal okrúhly stôl a diskusia na tému: “Svet sa radikálne zmení, chcete sa zmeniť aj vy?“. Prednášala a diskusiu viedla doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., gestorka konferencie. Prakticky sa ukázalo sa, že pritiahnutie mladej generácie k otázkam budúcnosti prostredníctvom projektu „Mladý človek a veda“ bolo i správnou voľbou propagácie riešenia vedeckých problémov na Slovensku. Aktu vyhodnotenia súťaže a odmeňovania detí a mládeže sa zúčastnil i viceprimátor mesta Pezinok, v ktorom sa projekt Mladý človek a veda realizoval. Veľká časť výtvarných prác po vernisáži putuje ako výstava do Úradu komisára pre deti. Spoluorganizátor vernisáže - REVIA o.z. z Pezinka zabezpečuje umiestnenie všetkých nominovaných výtvarných i literárnych prác do časovej snímky v archíve mesta, aby bolo možné v roku 2030 porovnať súčasné predstavy detí o svojom budúcom živote a práci s budúcou realitou.
Informácie o konferencii nájdete na stránke www.paradigmchanges.sk
Text: doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., Ing. Monika Šujaková, Ing. Lukáš Jurík
Foto a video : Katarína Haršányová
Prezentácie z plenárneho zasadnutia na stiahnutie:
- František Ochrana - Volba paradigmatu a metodologie v sociálních a ekonomických vědách
- Iveta Pauhofová - Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika
- Milan Šikula - Nové tendencie v adaptácii funkcií štátu v súčasných podmienkach
- Oskar Krejčí - Čína a Západ. Co spojuje hedvábná stezka
- Andrej Šabanov - Geopolitika Ruska v súčasných podmienkach
- Larisa Ismagilova
- Štefan Volner - Determinanty zmien energosektora z pohľadu pulzujúcej ekonomiky
Všetky vystúpenia v rámci plenárneho zasadnutia si môžete pozrieť TU
Prezentácie zo zasadnutia v sekciách na stiahnutie:
- Magdalena Kotýnková - Prumysl 4.0
- Ladislav Lukáš - Some Comparative Macroeconomic Analysis of Visegrad Countries
- Lukáš Jurík - Využitie kompetenčných modelov manažérov ako cesty k udržateľnému rozvoju...
- Ivan Láska, Ľubomír Kadlečík - Dopad štruktúrnych zmien ekonomiky podnikov v SR na vývoj miezd
- Gabriela Dováľová - Vývoj diferencií v oblasti spotreby na Slovensku
- Eva Smolková - Kvalita života ako filozofický a ekonomický problém
- Marek Šarmír - Znižovanie majetkovej nerovnosti prostredníctvom zvyšovania finančnej gramotnosti
Všetky vystúpenia v rámci zasadnutia v sekciách si môžete pozrieť TU
Sprievodný kultúrny program a krst kníh si môžete pozrieť TU
Mladý človek a veda - záznam z okrúhleho stola si môžete pozrieť TU
Vernisáž - záznam si môžete pozrieť TU