Ekonomický ústav SAV zorganizoval medzinárodný vedecký seminár na aktuálnu tému „Vybrané problémy vývoja svetovej ekonomiky“. Okrem pracovníkov EÚ SAV na vedeckom seminári vystúpili aj zahraniční odborníci: prof. Krejčí, Ing. Malý a Ing. Tanner.
Jednotliví prezentujúci vo svojich vystúpeniach poukázali na niektoré vybrané riziká vývoja svetovej ekonomiky. Okrem ekonomických rizík (vysoká zadlženosť verejného sektora, finančných inštitúcií, nefinančných inštitúcií a domácností, narastajúca nerovnosť príjmov, nepriaznivý demografický vývoj predovšetkým v priemyselne vyspelých štátoch), niektorí vystupujúci poukázali na geopolitické riziká a ich vplyv na svetovú ekonomiku.
Neistý a nerovnomerný vývoj svetovej ekonomiky od vzniku svetovej finančnej krízy je výsledkom nekoordinovaného prístupu k prijímaniu a implementovaniu jednotlivých druhov hospodárskych politík. Aj napriek tomu, že centrálne banky využívali/jú všetky možné a dostupné nástroje neštandardných menových nástrojov (kvantitatívne uvoľňovanie, záporné úrokové sadzby, menové financovanie), možno konštatovať, že tieto sú menej účinné. Na zabezpečenie dlhodobo udržateľného a vyrovnaného svetového hospodárskeho rastu je potrebné využívať aj ostatné nástroje hospodárskych politík, t.j. fiškálnu politiku a uskutočňovať potrebné štrukturálne reformy.
Prezentujúci vo svojich vystúpeniach poukázali na skutočnosť, že zvýšiť svetový agregovaný dopyt je možné za predpokladu, že bude rasť aj kúpyschopný dopyt obyvateľstva. Prehlbujúci sa proces nerovnomerného rozdelenia príjmov môže viesť nielen k spomaleniu svetového agregovaného dopytu, ale aj k možným sociálnym problémom. Preto bude potrebné prijať opatrenia v oblasti daňových rajov, v boji s korupciou a ostatnými nežiaducimi praktikami, ktoré vedú k zníženiu príjmov.
V súvislosti s ekonomickým vývojom v jednotlivých štátoch Európskej únie bol prezentovaný analytický pohľad na súčasný vývoj. V tomto kontexte bola uskutočnená hlboká analýza postupného znižovania konkurencieschopnosti v niektorých štátoch EÚ a poukázalo sa tiež na proces divergencie v niektorých štátoch. V snahe stabilizovať ekonomický vývoj v štátoch EÚ je potrebné koordinované úsilie sprevádzané so zavádzaním potrebných štrukturálnych reforiem v celej EÚ. Zlepšiť riadenie celej Európskej komisie na všetkých úrovniach je v súčasnosti viac ako potrebné.
Špecifickou črtou rizík súčasného vývoja svetovej ekonomiky je narastajúci proces financializácie jednotlivých ekonomík a neukončený proces reštrukturalizácie bánk a prijatie regulácie. Aj napriek deklarovanej snahe Skupiny 20 prijať regulačné opatrenia na stabilizáciu vo finančnom sektore, hlavne v bankovom sektore, zatiaľ sa nepodarilo implementovať tieto opatrenia v plnom rozsahu, hlavne v priemyselne vyspelých štátoch.
Novým fenoménom vo vývoji svetovej ekonomiky je nastúpený proces 4. priemyselnej revolúcie, ktorá bude mať bezprecedentné dôsledky pre ďalší sociálno-ekonomicky vývoj. Preto v tejto súvislosti prezentujúci poukázal na potrebu celoživotného vzdelávania, ako aj prijatia opatrenia v oblasti trhu práce.
Vzhľadom na relatívne veľký záujem účastníkov o tento vedecký seminár, vedenie EÚ SAV pripraví ďalší/šie vedecké semináre, ktoré budú reagovať na najaktuálnejšie otázky súčasného ekonomického, menového, finančného, fiškálneho, sociálneho, technologického a geopolitického vývoja.
Konferencia bola organizovaná s podporou projektu VEGA 2/0005/16
Záznam z celej konferencie si môžete pozrieť TU
Program seminára
Otvorenie, úvodný príhovor
Juraj Sipko, riaditeľ Ekonomického ústavu
9.00 – 9.30 Prečo pretrváva neistý vývoj svetovej ekonomiky?
Juraj Sipko, Ekonomický ústav SAV
9.30 – 9.50 Geopolitická a ekonomická rizika
Oskar Krejčí, Institut globálních studií UJAK, Praha
9.50 – 10.10 Nové nároky na adaptáciu funkcií štátu v krízových podmienkach procesov globalizácie a integrácie
Milan Šikula, Ekonomický ústav SAV
10.10 – 10.30 Kořeny globální nerovnosti
Ilona Švihlíková, Institut globálních studií UJAK, Praha
10.30 – 10.50 Prestávka (občerstvenie)
10.50 – 11.10 Financializace světové ekonomiky
Leopold Tanner, CMI-CESMA, Madrid
11.10 – 11.30 Vplyv cien ropy na vybrané štáty vo svetovej ekonomike
Obadi Saleh Mothana, Ekonomický ústav SAV
11.30 – 11.50 Cíle EÚ verzus realita: ekonomické a politické důsledky
Jiří Malý, Newton College, Praha
11.50 – 12.10 4. priemyselná revolúcia a jej vplyv na budúci vývoj ekonomiky
Staněk Peter, Ekonomický ústav SAV
12.10 – 13.00 Diskusia a závery
Moderátorom seminára bol
Juraj Sipko, riaditeľ Ekonomického ústavu SAV
pozvanka_vybrane_rizika_vyvoja_svetovej_ekonomiky.pdf (620,7 kB) |