Agentúra na podporu výskumu a vývoja zverejnila v máji 2016 rozhodnutia o žiadostiach o poskytnutie finančných prostriedkov na riešenie projektov na základe verejnej výzvy VV 2015. Rada APVV pre spoločenské vedy rozhodovala o stovke projektov so spoločenskovedným zameraním; z úspešných projektov, ktorých riešenie Agentúra finančne podporí, šesť projektov pochádza z dielne SAV, z nich dva projekty boli podané pracovníkmi Ekonomického ústavu:
APVV-15-0666 Únik kapitálu a jeho dôsledky pre slovenskú ekonomiku
APVV-15-0722 Sociálna pasca - náklady a cesta von
APVV-15-0666
Únik kapitálu a jeho dôsledky pre slovenskú ekonomiku
V kontexte liberalizácie globálneho pohybu kapitálu, sofistikovaného svetového finančného systému a rozvoja informačných a komunikačných technológii sa únik kapitálu stáva čoraz zložitejším problémom nielen v rozvojových, ale predovšetkým vo vyspelých ekonomikách. Tento trend sa výrazne zhoršuje, najmä pod vplyvom globálnej hospodárskej a finančnej krízy. Napriek tomu, že existujú odhady veľkosti úniku kapitálu pre vybrané rozvojové ekonomiky (Global Financial Integrity, Svetová banka), takéto odhady však absentujú pre vyspelé ekonomiky vrátane Slovenska. Prekladaný projekt preto posúva výskum danej problematiky v troch oblastiach. Prvý príspevok projektu spočíva v odhadovaní veľkosti úniku kapitálu zo slovenskej ekonomiky a ďalších krajín Európskej únie pomocou modifikácie už existujúcich modelov. Projekt avšak výrazne posunie poznanie v danej
oblasti vďaka implementácii nových modelov, ktoré ešte neboli nikde použité na odhadovanie úniku kapitálu (input-output analýza, analýza flow of funds, analýza sietí). Za ďalší signifikantný prínos projektu je možné považovať vypracovanie empirickej makroekonomického pozadia (determínantov) úniku kapitálu zo slovenskej ekonomiky a ďalších krajín (s aplikáciu logit modelu, modelov kointegrácie a Grangerovej kauzality, VAR a VECM modelov). Tretí prínos projektu spočíva v odhadnutí makroekonomických dôsledkov úniku kapitálu pre slovenskú ekonomiku a ďalšie krajiny EÚ pomocou modelov ekonomického rastu. V neposlednom rade projekt poskytne teoretický rámec chápania úniku kapitálu v kontexte voľného pohybu kapitálu medzi krajinami a odporúčania pre hospodársku politiku na jeho zamedzenie.
APVV-15-0722
Sociálna pasca - náklady a cesta von
Sociálna pasca, uprednostnenie krátkodobých individuálnych výhod pred dlhodobými či celospoločenskými, znižuje dlhodobý produkt i sociálny zmier spoločnosti. Tieto negatívne dôsledky sú najviac viditel'né v marginalizovaných rómskych komunitách, na ktoré sa v rámci projektu zameriavame. Tento interdisciplinárny a medzirezortný projekt kombinuje kvalitatívne analýzy a prípadové štúdie s kvantitatívnymi metódami na tvrdých mikro a makro dátach. Kvalitatívne analýzy budú z vybraných obcí s výraznými marginalizovanými rómskymi komunitami a zamerajú sa na monetárny i nemonetárny rozmer sociálnej pasce. Mikrodátové analýzy budú vychádzať z údajov Sociálnej poisťovne a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Kvantitatívne makro analýzy budú vychádzať najmä z Atlasu Rómskych komunít a z agregovaných mikrodát. výstupy jednotlivých aktivít budú obsahovať konkrétne odporúčania ako i kvantifikácie fiškálnych a ekonomických dopadov, Ako aplikovaný projekt nadväzuje na teoretické výskumy, ktorých sa riešitel'ský tím v minulosti zúčastnil a tak zužitkuje ich výsledky pre hospodársku prax, výstupy projektu budú priebežne konzultované s osobnosťami z praxe SR i EÚ ako i zástupcov odberatel'ov v rámci práce kuratória projektu, Výsledky projektu majú prímárne slúžiť pre podmienky SR a jej regiónov, ale ich využitie bude aktuálne aj na úrovni Európy ako návrhy či osvedčené postupy.
(Logá APVV - Zdroj: www.apvv.sk)