Nová Hodvábna cesta resp. One belt, one road (OBOR) je ekonomická stratégia Číny, ktorú predstavil prezident Xi Jinping v roku 2013 a v roku 2015 bol vydaný Akčný plán na jej realizáciu. Vzhľadom na obmedzené informácie, ako aj úspešnú participáciu Slovenska na tomto projekte zorganizovali Ekonomický ústav Slovenskej akadémie vied (EÚ SAV) v spolupráci s veľvyslanectvom Čínskej ľudovej republiky medzinárodnú konferenciu, ktorá sa konala 3. apríla v Primaciálnom paláci v Bratislave.
Cieľom prezentujúcich domácich i zahraničných expertov bolo priblížiť podstatu OBOR a zdieľať názory na príležitosti a výzvy, ktoré tento megaprojekt predstavuje tak v regionálnom, ako aj globálnom kontexte. Konferencia prebiehala v anglickom jazyku.
J.E. pán LIN Lin, veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky pozdravil auditórium a poďakoval riaditeľovi EÚSAV za spoluorganizáciu tohto podujatia. Zdôraznil, že OBOR ako otvorená platforma pre medzinárodnú spoluprácu zameranú na spoločný rozvoj a prosperitu je reakciou Číny na antiglobalizačné sentimenty, unilateralizmus a protekcionizmus. Fakty uplynulých 6 rokov potvrdzujú, že OBOR je „ekonomický koláč“, ktorý si získal medzinárodnú podporu a dôveru, pričom kooperačné dokumenty s Čínou podpísalo 124 krajín a 29 medzinárodných organizácií.
V roku 2015 sa Slovensko stalo jednou z prvých krajín, ktoré podpísali Memorandum o porozumení s Čínou o medzivládnej spolupráci na tomto projekte, čo viedlo k rozvoju vzájomnej výmeny do tej miery, že v roku 2018 presiahol objem obchodu 7 mld. USD. Zároveň pripomenul 70. výročie diplomatických vzťahov medzi oboma krajinami, ktoré si tento rok pripomíname a v tejto súvislosti vyjadril nádej, že Slovensko bude zohrávať v rámci OBOR spolupráce aktívnejšiu úlohu. Za efektívnu prácu pri propagácii projektu poďakoval pani Dane Meagerovej, štátnej tajomníčke Ministerstva financií SR a splnomocnenkyni vlády pre Novú Hodvábnu cestu, ktorá sa následne ujala slova.
Pani Dana Meager, štátna tajomníčka MF, priblížila projekt i postup rokovaní o spolupráci oboch ekonomík, pričom poloha Slovenska na priesečníku spojníc priamo súvisí s otázkou vrátenia geopolitického postavenia SR. Pripomenula širší kontext OBOR v súvislosti s novým fenoménom „ekonomických koridorov“, ktoré ďaleko presahujú samotný tranzit tovarov. V tejto súvislosti poznamenala, že vidí pre Slovensko značný potenciál a potvrdila ambíciu jeho aktívnejšej participácie, o ktorú sa bude v rámci svojich kompetencií naďalej zasadzovať.
Nasledujúce príspevky sa týkali rozvoja OBOR spolupráce v regióne strednej a východnej Európy (Junchi Ma), čínskej a európskej nákladnej železničnej dopravy (Jet Young), kritických bodov OBOR pre EÚ (Stefano Palmieri), výziev ekonomickej integrácie (Peter Havlik) ako aj relevantným otázkam obchodu, financovania a úlohe renminbi (Juraj Sipko).
Po prezentáciách pokračovala diskusia k niektorým otvoreným otázkam vývoja OBOR.
Konferencia významne prispela k rozšíreniu informačnej bázy o projekte OBOR tak pre odbornú, ako i laickú verejnosť. Aktuálnosť jej načasovania navyše podčiarkuje skutočnosť, že v dňoch 25. – 27. apríla 2019 sa v Pekingu uskutoční druhé OBOR Fórum na tému „Belt and Road Cooperation: Shaping a Brighter Shared Future“, ktoré predpokladá ďalší kvalitatívny posun tejto ambicióznej iniciatívy za účasti delegátov vyše 100 krajín vrátane Slovenska.