Ekonomický ústav SAV si pripomenul 60. výročie vzniku
V tomto roku si EÚ SAV pripomenul 60. rokov svojej existencie medzinárodnou vedeckou konferenciou, ktorá sa za účasti predsedu SAV prof. RNDr. Jaromíra Pastoreka, DrSc. konala 4. a 5. septembra 2013 v Smoleniciach. Pri príprave konferencie sme narazili na problém jej obsahového zamerania. Na jednej strane konferencie pri príležitosti významných okrúhlych výročí sa spravidla orientujú na bilancovanie a hodnotenie výsledkov dosiahnutých v uplynulom období. Na druhej strane globálna kríza pokračujúca v metamorfózach jej nových znepokojujúcich prejavov a dôsledkov, ktoré odhaľujú mnohorozmernosť jej príčinných súvislostí a ich ďalekosiahly a v mnohom bezprecedentný vplyv na reálnu ekonomiku, sociálnu sféru a priamo, či nepriamo na všetky stránky života, predstavuje tak zásadnú výzvu, pred ktorou by nebolo vhodné a seriózne „utiecť“ do minulosti. Preto sme dali konferencii názov Krízová a pokrízová adaptácia – nové výzvy pre ekonomickú vedu s cieľom prispieť k identifikácii najvýznamnejších problémových oblastí na úrovni fungovania globalizovanej svetovej ekonomiky na úrovni integračného procesu EÚ a na úrovni malého štátu akým je Slovenská republika, ktoré vyžadujú zásadné zreálnenie, kritické prehodnotenie doterajších a formovanie nových prístupov.
V záujme dôstojného retrospektívneho pohľadu na dosiahnuté výsledky v uplynulom období terajší aj minulí vedeckí pracovníci pripravili publikáciu 60. rokov výskumu v Ekonomickom ústave Slovenskej akadémie vied. V knižnej podobe približuje ťažiskové oblasti výskumu a ich vzájomnú obsahovú previazanosť, ktoré dlhodobo profilovali relatívne ucelené národohospodárske zameranie výskumných a publikačných aktivít ústavu a ktorými aktívne reagoval na najvýznamnejšie dobové výzvy. Dokumentuje, že EÚ SAV počas svojej 60 ročnej existencie nevegetoval ako nejaká formálna inštitúcia, ale bol vo všetkých obdobiach schopný vyjadrovať sa k problémom slovenskej ekonomiky kvalifikovane a s využitím výsledkov svetovej ekonomickej vedy a prinášal výsledky porovnateľné s výsledkami ekonomického výskumu dosiahnutými v iných krajinách (často s väčšou tradíciou ekonomického výskumu), napr. v Česku, Poľsku, Maďarsku.
V nadväznosti na tradíciu sme preto konferenciu k 60. výročiu zamerali na súčasnú výzvu doby, keď značná neúčinnosť a bezmocnosť krízových a pokrízových adaptačných procesov zároveň spochybňuje paradigmu hlavných prúdov ekonomickej teórie, keď narastajúca ostrosť problémov si vynucuje posun uvažovania politiky do oblasti „včera“ ešte „nepredstaviteľného“ a pred ekonomickú vedu stavia naliehavú požiadavku obsahovej a metodologickej inovácie, ktorá bude schopná vytvárať teoretickú fundáciu pre účinnú krízovú a pokrízovú adaptáciu. V tomto duchu bol program konferencie rozvrhnutý do troch vzájomne nadväzujúcich tematických blokov.
Prvý tematický blok Reálny charakter globálnej krízy a nároky na krízové a pokrízové adaptačné procesy pokryli úvodné vystúpenia prof. PhDr. Martina Potůčka, CSc., MSc. Zachránme stát; prof. Ing. Jiřího Fárka, CSc. Nárys soudobých trendů a výzev globalizace, Prof. Ing. Petra Staněka, CSc. Globálna kríza – príčiny a dôsledky; prof. Dr. Štefana Volnera Sú ekonomické krízy nevyhnutné?; Dr. h. c. prof. Ing. Milana Šikulu, DrSc. Globálne vládnutie bez globálej vlády – ohrozenie alebo príležitosť?; Dr. h. c. prof. Ing. Rudolfa Siváka, PhD. Finančná kríza a medzinárodné ratingové agentúry a doc. Ing. Juraja Sipka, PhD., MBA. Finančné deriváty a reálny hospodársky rast.
Druhý tématický blok Príčinné súvislosti krízy EÚ a eurozóny a problémy a predpoklady jej prekonávania bol prezentovaný úvodnými vystúpeniami poslanca Európskeho parlamentu Ing. Sergeja Kozlíka Aktuálne problémy a výzvy vývoja EÚ a EMÚ; PhDr. Jiřího Malého, PhD. Krize eurozony a destrukce evropského sociálníko státu, Ing. Ivany Šikulovej, PhD. Eurozóna na dlhej ceste z krízy – vybrané otázky a problémy, Ing. Tomáša Domonkosa, PhD. Spoločný konsolidačný konsolidovaný daňový základ pre podniky – potenciálne dopady na ekonomiku SR a RNDr. Viliama Páleníka, PhD. Solidarita medzi bohatými a chudobnými – vybrané ekonomické otázky.
Tretí tematický blok Malá slovenská ekonomika v súradniciach globálnych a integračných krízových procesov obsahovo naplnili úvodné vystúpenia a príspevky Ing. Ivana Okáliho, DrSc. Determinanty slovenského hospodárstva v najbližších desaťročiach; prof. PhDr. Moniky Šestákovej, DrSc. Najnovší vývoj PZI vo svete a perspektívy Slovenska ako lokality pre Investície a aj (potenciálneho) exportéra PZI; Ing. Karola Morvaya, PhD. Ekonomický rast s nízkou pracovnou náročnosťou a deformovanou štruktúrou príjmov – prekonaná fáza vývoja?; Ing. Jozefa Uhríka, CSc. K aktuálnym problémov vývoja slovenskej ekonomiky; Ing. Petra Magvašiho, CSc., hosť. prof. Možnosti riadenia verejnej správy pri implementácii stratégie vedy a inovácií pri inteligentnej špecializácii SR a prof. Ing. Milana Žáka, CSc. Odraz současného ekonomického vývoje v hodnocení kvality institucionálního prostředí.
Účastníci konferencie ocenili vysoko aktuálne zameranie konferencie, kvalitu úvodných vystúpení vo všetkých tematických blokoch a osobitne skutočnosť, že pre každý blok bol vytvorený dostatočný časový priestor na diskusiu, čo umožnilo otvorenú, kritickú a vecne argumentovanú výmenu názorov na globálnou krízou vyostrenú rozporuplnosť ekonomického, sociálneho i celkového civilizačného vývoja. Celkový priebeh konferencie tak prispel k posunu poznania kľúčových problémových oblastí v globálnom, európskom i národnom rozmere a k spresňovaniu možných scenárov ďalšieho vývoja. Vyznenie konferencie bolo dôstojným príspevkom k 60. výročiu Ekonomického ústavu SAV.
POZVÁNKA
Ekonomický ústav SAV
v spolupráci s
Ekonomickou univerzitou v Bratislave
Vás pozývajú na medzinárodnú vedeckú konferenciu pri príležitosti 60. výročia založenia EÚ SAV
KRÍZOVÁ A POKRÍZOVÁ ADAPTÁCIA – NOVÉ VÝZVY PRE EKONOMICKÚ VEDU
Záštitu nad konferenciou prevzal minister školstva Dušan Čaplovič
Smolenice, 4. – 5. septembra 2013
Stiahnite si pozvánku na konferenciu v PDF formáte
Tematické zameranie konferencie
Globálna kríza už šiesty rok prináša nové metamorfózy svojich prejavov, ktoré odhaľujú mnohorozmernosť jej príčinných súvislostí. Ďalekosiahly a v mnohom bezprecedentný vplyv na reálnu ekonomiku, sociálnu sféru a priamo, či nepriamo na všetky stránky života, ako aj značná neúčinnosť a bezmocnosť krízových a pokrízových adaptačných procesov zároveň spochybňujú paradigmu hlavných prúdov ekono-mickej teórie. Narastajúca ostrosť problémov si vynucuje posun uva-žovania politiky do oblasti „včera" ešte „nepredstaviteľného" a pred ekonomickú vedu stavia naliehavé výzvy obsahovej a metodologickej inovácie, ktorá bude schopná vytvárať novú teoretickú fundáciu pre účinnú krízovú a pokrízovú adaptáciu.
Cieľom konferencie je v tomto zmysle prispieť k identifikácii naj-významnejších problémových oblastí na úrovni fungovania globalizo-vanej svetovej ekonomiky, na úrovni integračného procesu EÚ a na úrovni malého štátu (ako napríklad SR), ktoré vyžadujú zásadné zre-álnenie, kritické prehodnotenie doterajších a formovanie nových prí-stupov. Nevyhnutným predpokladom je nezaujatá, otvorená a vecne argumentovaná diskusia. Veríme, že pripravovaná konferencia pre takúto diskusiu vytvorí vhodný priestor.
PROGRAM KONFERENCIE
4. 9. 2013 (streda)
08.30 - 09.30 Prezentácia účastníkov
09.30 - 10.00 Slávnostné otvorenie
Príhovor ministra školstva SR
Príhovor predsedu SAV
10.00 - 11.20 I. tematický blok
Reálny charakter globálnej krízy a nároky na krízové a pokrízové adaptačné procesy
11.20 - 11.40 Prestávka
11.40 - 13.00 Diskusia
13.00 - 14.30 Obed
14.30 - 16.00 II. tematický blok
Príčinné súvislosti krízy EÚ a eurozóny a nároky na jej prekonávanie
16.00 - 17.30 Diskusia
18.30 Spoločenský večer
5. 9. 2013 (štvrtok)
09.30 - 11.00 III. tematický blok
Malá slovenská ekonomika v súradniciach globálnych a integračných krízových procesov - nároky na stratégiu adaptácie
11.00 - 11.20 Prestávka
11.20 - 13.00 Diskusia
13.00 Obed
Hlavné referáty aj vystúpenia v diskusii budú publikované v recenzovanom zborníku.
Rokovací jazyk: slovenský, český, anglický
Programový výbor
prof. Ing. Milan Buček, DrSc.
Ekonomická univerzita, Bratislava
prof. Ing. Eva Cihelková, CSc.
Vysoká škola ekonomická, Praha
Peter Havlik
The Vienna Institute for International Economic Studies, Viedeň
prof. PhDr. Oskar Krejčí, CSc.
Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů, o.p.s., Praha
Dr. h. c. prof. MUDr. Branislav Lichardus, DrSc.
Vysoká škola manažmentu/City University of Seattle, Bratislava
prof. Ing. Ján Lisý, PhD.
Ekonomická univerzita, Bratislava
Univ. Prof. i. R. Dipl.-Ing. Dr. Mikuláš Luptáčik
Ekonomická univerzita, Bratislava
prof. PhDr. Martin Potůček, CSc. MSc.
Centrum pro sociální a ekonomické strategie, Univerzita Karlova, Praha
Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Sivák, PhD.
Ekonomická univerzita, Bratislava
prof. Ing. Milan Šikula, DrSc.
Ekonomický ústav SAV, Bratislava
prof. Dr. Štefan Volner, CSc.
Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy, Bratislava
prof. Ing. Milan Žák, CSc.
Vysoká škola ekonomie a managementu, o.p.s., Praha
Kontaktná adresa
pozvanka_smolenice_2013_-_krizova_a_pokrizova_adaptacia.pdf (320,07 kB) |