NOVÁ PUBLIKÁCIA: Hľadanie nových príležitostí. Okružná migrácia medzi Bieloruskom a Poľskom, Slovenskom a Českou republikou
S potešením vám oznamujeme publikovanie správy o okružnej migrácii medzi Bieloruskom a Poľskom, Slovenskom a Českou republikou. Táto publikácia je výsledkom tvorivej spolupráce štyroch výskumných inštitúcií - varšavského CASE - Center for Social and Economic Research, CASE Bielorusko, Institutu pro politiku a společnost (Česká republika) a Ekonomickým ústavom SAV (Slovensko). Tieto organizácie spojili svoje sily pri realizácii projektu „CIRCMIGR: Zlepšenie okružnej migrácie medzi Bieloruskom a Poľskom, Slovenskom a Českom“. Ďalej, Youth Labour Rights (nezisková organizácia so sídlom v Bielorusku) bola zodpovedná za spustenie a údržbu webovej stránky pre Bielorusov, ktorí majú záujem pracovať v Poľsku, na Slovensku alebo v Českej republike. Realizácia tohto projektu bola možná vďaka spolufinancovaniu vlád Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska prostredníctvom grantu z Medzinárodného vyšehradského fondu.
Správa skúma sociálne a ekonomické faktory a vplyv okružnej migrácie medzi Bieloruskom a Poľskom, Slovenskom a Českou republikou. Kľúčovou otázkou, ktorú sa autori snažili zodpovedať bolo, ako môže okružná migrácia z dlhodobého hľadiska pomôcť optimalizovať zdroje pracovnej sily v krajine pôvodu, aj v cieľových krajinách. V publikovanej správe jej autori prezentujú súčasnú a prognózovanú situáciu na trhu práce a demografickú situáciu v príslušných krajinách. Taktiež je opísaná dynamika a charakteristiky krátkodobých migračných tokov pracovnej sily medzi Bieloruskom a Poľskom, Slovenskom a Českou republikou v období po roku 2010. V neposlednom rade sú načrtnuté a diskutované reakcie politík jednotlivých krajín a vyhodnotené vyhliadky na spoluprácu v oblasti okružnej migrácie.
Kruhová migrácia medzi krajinami skúmanými v publikovanej správe boli ovplyvnené dvoma hlavnými udalosťami, ktoré nastali v priebehu roka 2020. Prvou bola celosvetová pandémia COVID-19, ktorá spôsobila významné otrasy v oblasti systémov verejného zdravia, ekonomík jednotlivých štátov ako aj pre globálny finančný systém. Pandémia spôsobila dočasné uzavretie hraníc a v podstate zastavila medzinárodný obchod a migráciu. Tieto opatrenia spolu s hraničnými obmedzeniami a lockdownami, ktoré nasledovali po vypuknutí pandémie COVID-19, ovplyvnili aj okružnú migráciu medzi Bieloruskom a Poľskom, Slovenskom a Českou republikou. Prekvapivo však v prípade Poľska bol tento vplyv časovo obmedzený a týkal sa iba prvých mesiacov pandémie (marec - apríl 2020). Rok 2020 bol v skutočnosti šiestym rokom po sebe od roku 2014, počas ktorého sa zvýšil počet dokladov vydaných bieloruským štátnym príslušníkom v rámci zjednodušeného systému zamestnávania cudzincov v Poľsku. Dlhodobejšie účinky pandémie COVID-19 na jednotlivé aspekty a charakteristiky okružnej migrácie a súvisiace politiky ešte nie sú k dispozícii, ale predbežné pozorovania sú uvedené v príslušných kapitolách.
Druhou udalosťou, ktorá nastala v roku 2020 a ovplyvnila okružnú migráciu medzi Bieloruskom a Poľskom, Slovenskom a Českou republikou, boli bieloruské prezidentské voľby, ktoré sa konali v auguste. Vyhlásenie oficiálnych výsledkov, podľa ktorých mohol Alexander Lukašenko začať svoje šieste funkčné obdobie ako bieloruský prezident, vyvolalo politické demonštrácie a masové protivládne protesty po celej krajine. Výsledkom bolo, že bieloruská vláda, oficiálne kvôli pandémii COVID-19, uzavrela od 21. decembra 2020 až do odvolania prechod cez pozemné hranice pre ľudí, ktorí chcú opustiť krajinu. Táto otázka je v správe len naznačená s ohľadom na jej pomernú čerstvosť a problematickosť vyhodnotenia jej možných dosahov.
Správa je rozdelená do piatich hlavných častí. Začína sa zhrnutím, ktoré popisuje koncepciu okružnej migrácie a syntetizuje hlavné zistenia kapitol venovaných jednotlivým krajinám. Kapitoly opisujúce jednotlivé krajiny začínajú Bieloruskom ako krajinou pôvodu, a po nej nasledujú kapitoly venované skúmaným krajinám Vyšehradskej skupiny - Poľsku, Českej republike a Slovensku. Každá kapitola o krajine končí súborom odporúčaní určených tvorcom politík. Na záver správy sú uvedené informácie o jednotlivých spoluautoroch.
Správu zostavili Agnieszka Kulesa a Piotr Kaźmierkiewicz. S prispením Ivana Lichnera, Šárky Prát, Mareka Radvanského a Andreja Yeliseyeu.
Výskumná správa (EN) TU
Odkaz na projekt TU
Zhrnutie (SK) TU
Zhrnutie (PL) TU
Zhrnutie (CZ) TU