Publications - Monographs and Scientific Edited Books
The Development and Perspectives of the World Economy: Fragile Shift from Areas of Risk to Growth Trajectort
prof. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD.
Team
Ing. Jaroslav Vokoun, Ing. Vanda Vašková, PhD., Ing. Ivana Šikulová, PhD., Prof. Ing. Milan Šikula, DrSc., prof. Ing. Peter Staněk, CSc., Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Sivák, PhD., prof. Ing. Juraj Sipko, PhD., MBA., Ing. Paula Puškárová, PhD., Dis. art., Ing. Adrián Ondrovič, PhD., prof. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD., Ing. Matej Korček, PhD., Ing. Veronika Hvozdíková, PhD., Ing. Boris Hošoff, PhD., Ing. Gabriela Dováľová, PhD., Ing. Daneš Brzica, PhD.
- Year: 2017
- Pages: 382
- ISBN 978-80-7144-279-0
- Download file (3,41 MB)
Napriek rizikám globálna ekonomika nastúpila do novej trajek-tórie vývoja s pozitívnymi signálmi prichádzajúce tak z rozvinu-tých, ako aj z rozvíjajúcich sa a rozvojových krajín (RsRK). Oproti minulému roku doterajšie štatistiky hovoria o určitom zvýšení ekonomických aktivít väčšiny regiónov aj v kľúčových ekonomi-kách, ktoré zaznamenali v roku 2016 hlbokú recesiu, ako napríklad Ruská federácia a Brazília. Tento pozitívny trend možno pripísať okrem iného rastu dopytu v rozvinutých krajinách (RK) a v niekto-rých kľúčových ekonomikách RsRK a viacerým politikám podpo-rujúcim ekonomický rast a flexibilný globálny obchod. Globálna finančná stabilita pokračuje v zlepšení od posledného kvartálu mi-nulého roka. Dlhodobé úrokové miery mierne rástli, čo podporuje zvýšenie príjmov bánk a poisťovní. Rebalansovanie druhej najväč-šej ekonomiky sveta pokračuje s veľkým úspechom, čo predstavuje pozitívny signál pre celú globálnej ekonomiku zo strednodobého i dlhodobého hľadiska. Dobre zvládnutá reforma čínskej ekonomi-ky so zámerom dosiahnuť udržateľný ekonomický rast a zníženie rizika rušivých a ad hoc nápravných opatrení je totiž pre globálnu ekonomiku výhodou.
Napriek všeobecnému pozitívnemu – i keď nepatrnému – tren-du, ekonomický rast naprieč spomínaným skupinám krajín ostáva nerovnomerný. Sú ekonomiky, ktoré pokračujú v rastúcom tren-de, iné sú v procese stabilizácie a iné sa dostávajú z recesie. Okrem toho globálny ekonomický vývoj je obklopený viacerými rizika-mi, ktoré môžu tento pozitívny trend otočiť. Niektoré z nich sú viac-menej globálne, ako napríklad geopolitické riziká, iné súvisia s RK, ako napríklad vysoké verejné dlhy, a ďalšie súvisia s RsRK, ako napríklad možný pokles cien primárnych komodít a spillover efekt z tzv. druhej fázy normalizačnej politiky FED-u, ktorá môže viesť k rastu úrokov na štátne dlhopisy a znehodnoteniu domácich mien a následne k vzniku dlhovej krízy. Ďalšie riziko ohrozujúce globálnu finančnú stabilitu pramení z politiky neistoty na celom svete. Ak vývoj politiky v rozvinutých ekonomikách spôsobí, že cesta k rastu a vysokému dlhu bude menej priaznivá, ako sa oča-kávalo, riziková prémia, resp. prémia za riziko a volatility by mohli prudko rásť (upozorňuje Správa o globálnej finančnej stabilite, MMF).
Cieľom predkladanej vedeckej monografie, ktorá je v poradí je-denásta v sérii publikácií Ekonomického ústavu SAV o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky, je prostredníctvom rôznych analýz priblížiť ekonomické dianie vo svete z národného, regio-nálneho i globálneho hľadiska a zosumarizovať závery riešiteľské-ho kolektívu, vypracované na báze poznania sledovaných proble-matík, vyplývajúceho z ich dlhodobého skúmania. Autorský kolek-tív v jednotlivých kapitolách použil tak prvotné, ako aj sekundárne dostupné a licencované informácie čerpané z medzinárodných in-štitúcií (SB, MMF, WTO, FAO, ILO, UNCTAD, Eurostat atď.) a iných renomovaných vedeckých organizácií a nadnárodných spoločností. Obsah predkladanej monografie je určený nielen odbornej a pod-nikateľskej verejnosti, ale aj študentom ekonomického zamerania minimálne 2. a 3. stupňa štúdia.
Tohtoročná vedecká monografia je rozdelená na 13 kapitol v rámci štyroch blokov, pričom prvý blok sa zaoberá vývojom glo-bálneho outputu a obchodu a makroekonomickým vývojom troch kľúčových ekonomických centier v rámci rozvinutých krajín. V dru-hom bloku sa venujeme ekonomickému dianiu v niektorých kraji-nách BRIC (Čína, India a Ruská federácia), vzhľadom na narastajú-ci význam týchto krajín vo svetovej ekonomike. Tretí blok je veno-vaný vývojom a rizikám globálneho finančného trhu. V poslednom bloku analyzujeme vybrané aktuálne globálne a regionálne prob-lémy v geopolitickej a ekonomickej rovine a ich vplyv na globálnu ekonomiku.
Menu
- All
- Monographs and Scientific Edited Books
- Conference Proceedings
- Research Papers IER SAS online
- Expert Papers IER SAS online
- Working Papers IER SAS online
- Policy Brief IER SAS online
- Others online
Contact
Sancova 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 5480
Fax: +421-2-5249 5106
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)