Séria publikácii a vedeckých podujatí zahŕňajúcich komplexné témy vo väzbe na projekt VEGA 2/0004/12 Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí (geopolitické, ekonomické a kultúrne aspekty) a na projekt VEGA 2/0026/15 Príjmová stratifikácia a perspektívy polarizácie slovenskej spoločnosti do roku 2030.
Vedecké publikácie v sérii paradigmy zmien v 21. storočí
Publikácie v tejto sérii sú príspevkom rozširujúcim pohľad na paradigmy zmien v 21. storočí, na ktoré ako prvá zacielila monografia „Hľadanie kontúr v mozaike“ a zborník statí „Infraštruktúra spoločnosti, infraštruktúra človeka a kontrolovaná spoločnosť“ v roku 2012. Vo väzbe na zásadné zmeny v globálnej spoločnosti, ktoré mali tak ekonomický, ako aj geopolitický dosah, bola v roku 2013 vydaná monografia „Európa, Slovensko – súvislosti globálneho ekonomického a mierového potenciálu“ a v roku 2014 vznikla publikácia „Globálny svet – spolupráca alebo konfrontácia?“ Ambíciou ďalšej publikácie v sérii s dátumom vydania 2015 a s názvom „Adaptačné procesy – budúcnosť Európy a Slovenska“ nebolo len posunutie poznatkov v oblasti strategického smerovania Európskej únie a súvislostí aktuálneho geopolitického diania, ale prezentovať i rôzne aspekty polarizovania slovenskej spoločnosti. V roku 2015 sa v publikácii Investičné stratégie Číny v podmienkach krízy zacielilo na súvislosti vývoja ríše stredu ako jednej z hegemónov globálnej spoločnosti. V roku 2016 vznikla monografia Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika, ktorá hodnotí doterajšiu adaptáciu ekonomiky a spoločnosti na zmenu podmienok, ktoré vyvolala nielen kríza, ale v publikácii sú akcentované aj zásadné globálne výzvy, vyplývajúce zo zmien prírodného prostredia, z nástupu nových technológií i vo väzbe na trh práce, a z geopolitických súvislostí fungovania civilizačných modelov. Je predstavený koncept pulzujúcej ekonomiky s dôrazom na pôsobenie faktora času, potenciál zdieľanej a zmenšujúcej sa ekonomiky s ohľadom na polarizovanie spoločnosti. Problematika adaptačných procesov je v ďalších súvislostiach pertraktovaná vo vedeckom zborníku statí s rovnakým názvom; publikácia vyšla tiež v roku 2016. Následne, v roku 2017, bola spracovaná publikácia Paradigmy zmien v 21. storočí: Externé a interné determinanty polarizácie spoločnosti a zároveň sa pozornosť sústredila na užšie súvislosti príjmovej polarizácie a kvalitatívnej zmeny zamestnanosti na Slovensku.
Paradigmy zmien v 21. storočí - Externé a interné determinanty polarizácie spoločnosti
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka, ed.
Polarizácia spoločnosti patrí podľa materiálov World Economic Forum v roku 2017 medzi tri hlavné determinanty globálnych rizík budúceho vývoja.Vzájomné väzby jednotlivých rizík predstavujú najzásadnejšie výzvy pre globálnu spoločnosť, najmä v súvislosti so štvrtou priemyselnou revolúciou. Zámerom tejto publikácie je prispieť k posunom v poznaní konkrétnych determinantov polarizácie spoločnosti prostredníctvom príspevkov zahraničných i domácich odborníkov... (čítaj ďalej)
Súvislosti príjmovej polarizácie na Slovensku II.
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka, a kol.
Publikácia je pokračovaním objasňovania súvislostí príjmovej polarizácie na Slovensku, ktoré boli súčasťou predchádzajúcej monografie z roku 2016. V nej sme predstavili našu metodológiu skúmania príjmových nerovností a polarizácie s prihliadnutím i na medzinárodné teoretické a praktické skúsenosti. V tejto monografii pokračujeme v odhaľovaní rozsahu pôsobenia determinantov nerovností a polarizácie predovšetkým na regionálnej úrovni Slovenska a okruh bádania rozširujeme o dôležité aspekty problémov financovania dôchodkového systému a obmedzenia spotreby domácností vo väzbe na potenciál rastu nerovností a prehlbovania polarizácie... (čítaj ďalej)
Kvalitatívna zmena v zamestnanosti Slovenskej republiky
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka, prof. RNDr. Beáta Stehlíková, CSc.
Publikácia „Kvalitatívna zmena v zamestnanosti Slovenskej republiky“ prináša čitateľom odpovede na pálčivé otázky, ako sa vplyvom priemyselnej revolúcie bude meniť zamestnanosť na Slovensku, na čo sa treba pripraviť a pred akými výzvami v súvislosti s reprodukciou pracovnej sily Slovensko stojí. Autorky publikácie doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., a prof. RNDr. Beáta Stehlíková, CSc., vezmú čitateľa takpovediac za ruku a postupne ho prevádzajú tromi kapitolami. V prvej z nich sa dozvie, aké sú reálne výsledky zamestnanosti a mzdového vývoja v jednotlivých regiónoch Slovenska. Druhá kapitola čitateľa priamo vtiahne do víru zásadných zmien, ktoré priemyselná revolúcia prináša. V tretej kapitole autorky načrtávajú výzvy pre odvetvovú štruktúru národného hospodárstva vo vzťahu k zamestnanosti, riziká vo využití potenciálu regiónov, ale prinášajú aj vlastné odporúčania... (čítaj ďalej)
Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka, Prof. Ing. Peter Staněk, CSc.
Doterajšiu adaptáciu ekonomiky a spoločnosti na zmenu podmienok, ktoré vyvolala kríza, nemožno považovať ani za uspokojivú, ani za ukončenú. Naopak, problémy sa ďalej kumulujú, vznikajú nové a zväčšuje sa ich vzájomná previazanosť, multiplikujú sa negatívne efekty, ktoré sa komprimujú v stále kratšom časovom úseku. Reakcia v podobe použitia tradičných nástrojov riešenia sa ukazuje ako neúčinná/málo účinná. Vzniká celý rad otázok, ktoré sú smerované do rôznych oblastí teoretickej i praktickej platformy, v snahe získať odpovede na podstatu neúspechov. Tým, že veda, i ekonomická, skúma izolované javy a procesy, podobne ako aj iné vedné disciplíny, má relatívne malú šancu osamotená nájsť potrebné odpovede... (čítaj ďalej)
Súvislosti príjmovej polarizácie na Slovensku
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka a kolektív
Zámerom tejto publikácie je prispieť k rozšíreniu poznania v oblasti príjmovej polarizácie a nerovnosti na Slovensku. Skúmajú sa tie súvislosti, ktoré najviac reprezentujú reálne disproporcie na regionálnej úrovni a z pohľadu dlhodobého predstavujú ohrozenia v prehĺbení príjmovej polarizácie a náraste nerovnosti... (čítaj ďalej)
Paradigmy zmien v 21. storočí - Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka, ed.
Ambíciou tejto publikácie je prepojiť názory jednotlivých odborníkov v rámci troch tematických okruhov, ktoré sú istým doplnením k teoretickým a praktickým pojednaniam v monografii Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika. Zborník statí ponúka vo svojej štruktúre pohľad na otázky adaptácie na meniaci sa svet a nové paradigmy, prezentuje vybrané aspekty riadenia národného hospodárstva a podnikov, venuje sa niektorým sociálnym a ekonomickým otázkam polarizovaného sveta...(čítaj ďalej)
Investičné stratégie Číny v podmienkach krízy
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka, Ing. Soňa Svocáková
Zámerom publikácie je rozšíriť poznanie v oblasti expandovania Číny na globálnych trhoch s využitím aktivít jej suverénnych fondov a prezentovať kľúčové súvislosti investičných stratégií tejto krajiny v medzinárodnom meradle. Okrem ekonomických a finančných aspektov do pozornosti vstupujú aj otázky geopolitické, ktoré umožňujú formulovať názory na ďalší vývoj v ázijskom regióne. Ťažiskovými dotknutými oblasťami sú: zahraničné investície a reorientácia hospodárskej politiky Číny, internacionalizácia čínskej meny a strategické partnerstvo Číny a Ruska... (čítaj ďalej)
Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí, Adaptačné procesy – budúcnosť Európy a Slovenska
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka, ed.
Ambíciou tejto publikácie s názvom „Adaptačné procesy – budúcnosť Európy a Slovenska“ nie je len posunutie poznatkov v oblasti strategického smerovania Európskej únie a súvislostí aktuálneho geopolitického diania, ale prezentovať i rôzne aspekty polarizovania slovenskej spoločnosti, ktoré sú súčasťou tendencií príjmovej polarizácie v globálnom svete. Cez rôzne uhly pohľadov sú odkrývané možnosti a schopnosť adaptácie na komplex zlomových javov v spoločnosti. Akcentovaná je ešte stále nízka miera vedeckého uchopenia vzťahov a súvislostí medzi spoločnosťou, ekonomikou a prírodou, ako aj výhrady voči existujúcim politikám, ktoré pri reagovaní na kumulovanie negatívnych systémových zlomových javov pokračujú v používaní tradičných nástrojov a riešia selektívne parciálne problémy... (čítaj ďalej)
Suverénne fondy vo svete
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka
Suverénne fondy predstavujú obrovské objemy štátmi vlastnených a kontrolovaných finančných prostriedkov. Tieto sú investované v závislosti od stratégie, väčšinou mimo územie krajín, ktoré ich vlastnia a tiež v domácej krajine. Rast ich významu možno postrehnúť v 90. rokoch 20. storočia a tesne pred začiatkom finančnej a hospodárskej krízy v roku 2007. Tým sa rozšírili obavy v zmysle zásadných zmien globálnej štruktúry bohatstva a otvorilo sa množstvo otázok o ďalšej úlohe vlád v riadení tohto bohatstva. Na druhej strane práve suverénne fondy boli tými, ktoré najviac pomohli dôležitým západným finančným inštitúciám na začiatku krízy. Vzhľadom na špecifické úlohy finančného systému v globalizujúcej sa ekonomike je na mieste i otvorenie tém geopolitických súvislostí fungovania suverénnych fondov... (čítaj ďalej)
Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí. Globálny svet – spolupráca alebo konfrontácia?
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka, doc. Ing. Tomáš Želinský, PhD., ed.
Zámerom je prispieť k sofistikovanejšiemu a zároveň k ucelenému formovaniu názorov čitateľa na to aké sú nielen súčasné ale i nasledujúce predpoklady pre budúce adaptačné procesy na zdanlivo málo viditeľné, no prudko nastupujúce zmeny naprieč ešte stále zásadne heterogénnym globálnym svetom. Jednotlivé časti publikácie a ich vnútorná štruktúra sú zostavené tak, aby postupne „viedli“ čitateľa po hierarchickom rebríčku významnosti javov dnešného sveta s tým, že jemne nabádajú načrieť i do informačnej publikačnej siete autorov o paradigmách zmien od roku 2012. Preto je v prvej časti, Globálny svet – paradigmatická mozaika, pozornosť orientovaná postupne od tektonických zlomov v spoločnosti a technologických výziev, cez geopolitické aspekty významu súčasného formovania vzťahov Európskej únie a Ruska na súvislosti vývoja globálnej ekonomiky a civilizačných modelov... (čítaj ďalej)
Paradigmy zmien v 21. storočí. Európa, Slovensko – súvislosti globálneho ekonomického a mierového potenciálu
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka a kol.
V poradí už tretia publikácia, zaoberajúca sa témou paradigiem budúceho vývoja v 21. storočí, má ambíciu posunúť bádanie od hľadania kontúr v mozaike globálneho vývoja, cez kľúčové súvislosti infraštruktúry spoločnosti a otázky formovania kontrolovanej spoločnosti, ktoré boli obsahom predchádzajúcich knižných vydaní, k témam globálnych súvislostí ekonomického a mierového potenciálu, s bližším zameraním na Európu a Slovensko... (čítaj ďalej)
Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí. Európa, Slovensko – súvislosti globálneho ekonomického a mierového potenciálu
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka, ed.
Globálna spoločnosť na začiatku 21. storočia je plná rozporov a turbulencií. V zložitosti doby sa premieta kumulácia negatívnych javov, spojených s neistotami vplyvu zmien klimatických a prírodných podmienok, dôsledkov krízy v ďalšom prehlbovaní polarizácie príjmov a bohatstva obyvateľstva, poklesu globálnej spotreby, starnutia populácie vo vyspelých ekonomikách, migrácie obyvateľstva z rozvojových krajín, zmenšovania potreby ľudskej práce vo väzbe na technologické posuny, teroristických útokov a otázok riešenia potravinovej, energetickej a informačnej bezpečnosti atď. Súčasná kríza odkrýva hľbku týchto problémov a umožňuje skúmať súvislosti ich prepojenia... (čítaj ďalej)
Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí. Infraštruktúra spoločnosti - Infraštruktúra človeka - Kontrolovaná spoločnosť
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka, ed.
Zborník statí, je výsledkom sústredeného úsilia autorov, z ktorých sa väčšina zúčastnila panelových vystúpení na v poradí už druhej medzinárodnej konferencii „Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí“, ktorá sa konala v máji 2012 na zámku v Smoleniciach. Dve základné kapitoly zborníka sú orientované do tých oblastí, ktoré vzhľadom na zrýchľujúce sa procesy premeny civilizácie v tomto storočí, rezonujú v odborných diskusiách a imanentne sa dotýkajú aj života jednotlivca a skupín súčasnej globalizujúcej sa spoločnosti... (čítaj ďalej)
Paradigmy zmien v 21. storočí. Hľadanie kontúr v mozaike
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka a kol.
Predstavy o tom, ktoré paradigmy možno považovať za určujúce pre budúci vývoj spoločnosti, závisia od úrovne a odbornosti vnímania súvislostí javov minulých a súčasných a schopnosti posudzovať ich v komplexnosti. Zároveň pri vnímaní týchto javov zohráva nemalú úlohu aj pohľad regionálny, teda či určité súvislosti sú viac alebo menej rozhodujúce pre krajinu, jej jednotlivé regióny, skupinu krajín alebo svet, planétu. Vývoj spoločnosti je tak odrazom procesov, ktoré bolo možné predvídať, a teda reagovať na rôznych úrovniach zodpovedne alebo bezohľadne, ako aj procesov, ktoré predstavovali neznáme neznámo, ktoré spoločnosť neočakávala, na ktoré nebola pripravená, a teda reagenciu a zodpovednosť možno hodnotiť až ex post... (čítaj ďalej)
Determinanty polarizácie bohatstva v globalizovanom svete
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., hosťujúca profesorka, ed.
Čitateľovi je predkladaný zborník statí, ktorého ambíciou je ukázať oblasti, v ktorých sú odkrývané dôležité otázky, súvisiace s ďalším možným vývojom globálnej spoločnosti. Dotknutá problematika determinantov polarizácie bohatstva v globalizujúcej sa spoločnosti je súčasťou skúmania paradigiem zmien budúceho vývoja v 21. storočí na pôde Ekonomického ústavu SAV, v spolupráci s ďalšími domácimi i zahraničnými akademickými inštitúciami... (čítaj ďalej)
Vedecké podujatia v sérii paradigmy zmien v 21. storočí
2017 Externé a interné determinanty polarizácie spoločnosti
27. októbra 2017 sa v priestoroch Hotela Sorea Regia v Bratislave konala VII. medzinárodná vedecká konferencia Paradigmy zmien v 21. storočí s podnázvom Externé a interné determinanty polarizácie spoločnosti. Spoluorganizátormi konferencie boli Ekonomická fakulta Technickej univerzity v Košiciach, Materiálovotechnologická fakulta STU v Trnave, Институт социально-экономических исследований Уфимского научного центра Русской академии наук a Институт экономики и управления Уфимского государственного авиационного технического университета. Konferencia bola usporiadaná s finančnou podporou spoločností Trexima, s.r.o. a Západoslovenská energetika E-on a.s. Účastníkov konferencie bolo okolo 70. Chceme poďakovať nielen sponzorom, ale aj kolegom zo spolupracujúcich inštitúcií za ich podporu a pomoc pri organizovaní prác v deň konferencie... (čítaj ďalej)
2016 Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika
V dňoch 27. júna až 29. júna sa v Kongresovom centre Smolenice konala VI. medzinárodná vedecká konferencia „Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí“ s podtitulom „Adaptačné procesy a pulzujúca ekonomika“. Konferenciu organizovalo oddelenie Svetová ekonomika Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied v spolupráci s Fakultou ekonómie a podnikania Paneurópskej vysokej školy v Bratislave, Ekonomickou fakultou Technickej univerzity v Košiciach, Materiálovotechnologickou fakultou so sídlom v Trnave Slovenskej technickej univerzity, Институтом социально-экономических исследований Уфимского научного центра Русской академии наук a Институтом экономики и управления Уфимского государственного авиационного технического университета v Ufe, RF. Podujatie bolo realizované za finančnej podpory ZSE, Eon a.s.... (čítaj ďalej)
2015 Adaptačné procesy - budúcnosť Európy a Slovenska
Cieľom konferencie bolo rozšírenie a posunutie poznatkov v oblasti strategického smerovania Európskej únie a Slovenska aj vo väzbe na supraintegráciu. Súčasťou bola tiež široká diskusia o problematike nerovností, polarizácie a chudoby v EÚ a na Slovensku. Celkový rámec zamerania konferencie podčiarkli úvahy o dopadoch zmien prírodného prostredia na civilizáciu v 21. storočí... (čítaj ďalej)
2014 Globálny svet – spolupráca alebo konfrontácia?
Zámerom konferencie, ktorá sa konala pod záštitou veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku bolo diskutovať o narastajúcich problémoch polarizácie spoločnosti, najmä v rovine polarizácie bohatstva a chudoby v Európskej únii a na Slovensku. Ako sa ukázalo z vystúpení viacerých vystupujúcich i diskutujúcich, podtitul Globálny svet – spolupráca alebo konfrontácia? je nielen čoraz naliehavejšia téma, ale vo svetle najnovších udalostí na Ukrajine aj výsostne aktuálna. Gestormi konferencie boli Iveta Pauhofová, Peter Staněk a Tomáš Želinský... (čítaj ďalej)
2013 Európa, Slovensko – súvislosti globálneho ekonomického a mierového potenciálu
V dňoch 16. - 18. septembra 2013 sa priestoroch Smolenického zámku konala v poradí už tretia medzinárodná interdisciplinárne orientovaná konferencia Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí. Obsah podnázvu konferencie “Európa, Slovensko - súvislosti globálneho ekonomického a mierového potenciálu“ aktuálne rezonoval v jednotlivých plenárnych vystúpeniach. Na konferencii vystúpil prezident SR Ivan Gašparovič a účastníkov konferencie pozdravil radca veľvyslanca RF Oleg Vaščenko. Konferencia sa konala pod záštitou prezidenta SR a veľvyslanca RF na Slovensku. Tradične sa konferencia uskutočňuje v spolupráci s Ekonomickou fakultou Technickej univerzity v Košiciach a s finančnou podporou ZSE-Eon a.s. ... (čítaj ďalej)
2012 Infraštruktúra spoločnosti – infraštruktúra človeka – kontrolovaná spoločnosť
Aká bude budúcnosť? Odpoveď na túto otázku hľadali na konferencii Ekonomického ústavu SAV „Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí“ s podtitulom infraštruktúra spoločnosti – infraštruktúra človeka – kontrolovaná spoločnosť, ktorá bola v dňoch 16.-17. mája 2012 v Smoleniciach. Konferenciu podporila spoločnosť Západoslovenská energetika a.s., člen skupiny EON. Garantmi v poradí druhej konferencie boli doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., ktorá ju aj moderovala a doc. Ing. Peter Staněk, CSc., hosť. prof. Medzinárodná konferencia sa konala pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky pána Ivana Gašparoviča. Organizátori ju pripravili v spolupráci s Ekonomickou fakultou Technickej univerzity v Košiciach a Slovenskou asociáciou pre Rímsky klub. Na konferencii prezentovali svoje názory vedci zo Slovenska, Českej republiky, Rakúska, Ruskej federácie a USA... (čítaj ďalej)
2011 Hľadanie kontúr v mozaike
Aktuálnosť problematiky nových paradigiem budúceho vývoja aj pre slovenskú spoločnosť potvrdil prevzatím záštity nad konferenciou prezident Slovenskej republiky pán Ivan Gašparovič. Prezidentskú kanceláriu na konferencii zastupoval akademik Milan Čič. Organizátorom konferencie bolo oddelenie Metodológie výskumu budúcnosti a strategického vyhodnocovania na Ekonomickom ústave SAV, v spolupráci so Slovenskou asociáciou pre Rímsky klub. Cieľom konferencie bolo, za účasti reprezentantov rôznych vedeckých disciplín, profilovať oblasti, v ktorých je možné očakávať významné zmeny v nasledujúcom období a poukázať na ne v súvislostiach jednotlivých rovín života človeka v zásadne sa meniacom globalizovanom svete... (čítaj ďalej)