- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Monografie a vedecké editované knihy
Možnosti modelovania zmien ekonomiky SR so zreteľom na fungovanie v EMÚ
RNDr. Viliam Pálenik, PhD., h.doc.
Kolektív
Ing. Marek Radvanský, PhD., Mgr. Lucia Pániková, RNDr. Viliam Pálenik, PhD., h.doc., Mgr. Tomáš Miklošovič, PhD., Ing. Ivan Lichner, PhD., Mgr. Darina Graczová, doc. Ing. Tomáš Domonkos, PhD.
- Rok vydania: 2011
- Počet strán: 282
- ISBN 978-80-7144-192-2
- Súbor na stiahnutie (1,61 MB)
Táto súborná práca je zameraná na možnosti a obmedzenia ekonomického modelovania v prvých rokoch pôsobenia Slovenska v Európskej menovej únii. Z metodologického hľadiska sa autorský kolektív zameral na matematickú ekonómiu, ekonometriu a CGE modely. Tematicky sa sústredil na aktuálne problémy krajín eurozóny prijímajúcich pomoc, ktoré priamo ovplyvňujú naše fungovanie v Európskej menovej únii, vplyv krízy na náš hospodársky rast, možnosti a obmedzenia našej fiškálnej politiky, súvislosti a efekty urýchlenia mzdovej konvergencie, ako aj ekonomické efekty adaptačných opatrení na klimatické zmeny. Práca obsahuje aj riešenia metodologických výziev vplývajúcich z ťažiskových interdisciplinárnych národných a medzinárodných projektov, na ktorých sa členovia autorského kolektívu podieľali.
Úvodná kapitola sa venuje makroekonomicko-matematickej analýze krajín eurozóny prijímajúcich pomoc (Grécka, Írska a Portugalska) pomocou makroekonomického modelu IS-LM-BP. Autori Viliam Páleník a Darina Graczová v nej diskutujú platnosť tohto modelu v daných krajinách v období rokov 1999 až 2011. Zaoberajú sa však aj obdobím spred počiatkov prejavov krízy a pozorujú zmenu parametrov modelu. Diskutované sú nerovnováhy ich základných makroekonomických ukazovateľov a príčiny vzniku ich problémov. Nezabúdajú ani na implikácie pre hospodársku politiku.
V druhej kapitole sa Marek Radvanský venuje krízovému obdobiu na Slovensku, ako aj prognózam na najbližšie roky. Keďže hospodárska situácia v Európe je napätá a čaká sa na reálne kroky krajín EÚ, aktuálna situácia sa dá nazvať pojmom „veľmi krehká rovnováha“. Aj krátkodobé prognózy tak majú v súčasnosti len krátke trvanie. Diskutuje dynamiku postupného prehodnocovania prognóz rôznych prognózujúcich inštitúcií. Autor však z krátkej analýzy stavu hospodárstva Slovenskej republiky a možného vývoja dochádza k záveru, že bez upokojenia situácie ohľadne dlhovej krízy a výraznejšieho rastu zahraničného dopytu nie je možné v roku 2012 očakávať výraznejší rast HDP. Najpravdepodobnejšie v súčasnosti vyzerá reálny rast HDP na úrovni stagnácie až 1 % HDP. Výraznejší rast zamestnanosti na Slovensku môžeme pozorovať až pri prekročení 3 % reálneho rastu HDP.
Tretia kapitola je venovaná modelu všeobecnej vypočítateľnej rovnováhy, známemu ako CGE model. Ivan Lichner v nej popisuje štruktúru modelu a analyzuje dopady svetovej hospodárskej krízy na ekonomiku SR pri viacerých modelových scenároch a vplyvy alternatívnej formulácie produkčnej funkcie pomocou CGE modelu. Dospel pritom v záveru, že dôsledky svetovej hospodárskej krízy kvantifikované znížením exportu so súčasným miernym poklesom svetovej ceny importu implikujú pokles HDP a pokles celkovej aktivity ekonomiky vyjadrenej znížením objemov produkcie. Súčasne dochádza k zvyšovaniu počtu nezamestnaných. Z výsledkov analýz taktiež vyplynulo, že nárast počtu nezamestnaných je relatívne nižší v prípade vyššej elasticity substitúcie medzi kapitálom a prácou v produkčnom sektore pridanej hodnoty. CGE model umožnil kvantifikovať uvedené súvislosti.
V štvrtej kapitole, ktorá je rozsiahlejšou kapitolou monografie, Viliam Páleník s Luciou Fašungovou podrobne rozobrali alternatívne mzdové a fiškálne scenáre strednodobého vývoja slovenskej ekonomiky modelom CGE. Tento model zachytáva vo svojej dezagregovanej štruktúre odvetvia ekonomických činností. Preto je vhodný pre prognózovanie makroekonomických veličín s ohľadom na odvetvovú štruktúru. Model tak umožnil výpočet relevantných fiškálnych a mzdových scenárov pre 16 skupín výrobných odvetví produkčného sektoru. Autori ponúkli interpretácie scenárov, ktoré boli vzhľadom na zložitosť modelu v mnohých prípadoch veľmi komplikované a nejednoznačné.
Piata kapitola je metodologického charakteru a venuje sa odhadu elasticity substitúcie CES produkčnej funkcie. Ivan Lichner a Tomáš Miklošovič v nej prezentujú prístup umožňujúci odhad elasticity substitúcie CES produkčnej funkcie v prípade slovenského hospodárstva s využitím metódy najmenších štvorcov pre odhad nepriameho tvaru CES produkčnej funkcie so stochastickými výnosmi z rozsahu. Pri výpočtoch použili softvér Eviews a na základe dosiahnutých výsledkov následne určili vhodnosť použitia CES funkčného tvaru.
Autormi šiestej kapitoly sú Ivan Lichner a Tomáš Domonkos. Táto kapitola je venovaná modelovaniu dopadu klimatických zmien na slovenskú ekonomiku. Diskutujú teoretický prístup na modelovanie ekonomickej stránky problému adaptačných opatrení na klimatické zmeny, ktoré v súčasnej dobe predstavujú často diskutovanú problematiku. Nimi navrhnutý teoretický modelový prístup umožňuje prepojenie klimatických scenárov s ich budúcimi efektmi na jednotlivé sektory ekonomiky. Používajú modifikované produkčné funkcie v štruktúre rovníc modelu všeobecnej vypočítateľnej rovnováhy. Základným predpokladom teoretického prístupu je idea, že klimatické zmeny je možné vysvetliť v kontexte ekonomického správania sa. Pristupujú aj k modelovaniu dopadov klimatickej zmeny na slovenskú ekonomiku a ukazujú v nej, akým spôsobom klimatické zmeny ovplyvnia hospodársky vývoj na Slovensku. Pre splnenie svojho cieľa modifikovali „celosvetový“ model AD-DICE tak, aby vernejšie prognózoval možné dopady klimatických zmien. Modelové výsledky pôvodného ako aj modifikovaného modelu naznačujú, že v budúcnosti je možné očakávať signifikantné dopady klimatických zmien. Hospodárska politika sa bude okrem ďalších výziev zaoberať aj bojom s negatívnymi vplyvmi klimatických zmien. Zároveň však konštatujú, že realizáciou adaptačných opatrení sa vplyvy klimatických zmien dajú aspoň čiastočne eliminovať.
Veríme, že v predloženej súbornej práci, ako aj v súvisiacich citovaných prácach autorského kolektívu, čitateľ nájde niektoré nové poznatky, pohľady alebo inšpirácie. Chceme poďakovať za všetky rady, pripomienky a námety, ktoré nám kolegovia z akademickej obce a odbornej verejnosti počas prípravy tejto práce nezištne poskytli. Zároveň radi privítame kritické názory a pripomienky našich čitateľov.
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)