- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Monografie a vedecké editované knihy
Inkluzívny rast v stratégii Európa 2020 – Naivita alebo genialita?
RNDr. Viliam Pálenik, PhD., h.doc.
Kolektív
PaedDr. Júlia Záhorská, PhD., Mgr. Miroslav Štefánik, PhD., Ing. Marek Radvanský, PhD., prof. PhDr. Iveta Radičová, PhD., RNDr. Viliam Pálenik, PhD., h.doc., Mgr. Ing. Michal Páleník, PhD., Ing. Filip Ostrihoň, PhD., Mgr. Tomáš Miklošovič, PhD., Ing. Ivan Lichner, PhD., doc. PaedDr. Peter Jusko, PhD., Ing. Miroslava Jánošová, PhD., doc. Ing. Tomáš Domonkos, PhD.
- Rok vydania: 2015
- Počet strán: 341
- ISBN 978 -80 -7144 -250-9
- Súbor na stiahnutie (7,77 MB)
Monografia vznikla pod vedením zodpovedného riešiteľa projektu. Je rozdelená do niekoľkých samostatných kapitol. Hlavnou motiváciu celej monografie bolo zjednotenie prieskumu a analýza variantných scenárov, ktoré sa venovali napríklad predpokladu pokračovania v existujúcej politike trhu práce. Zintenzívneniu politiky solidarity. Zapojenie nezamestnaných do dobrovoľníckych a aktivačných prác ako aj absolventov do absolventských praxí. Vytvorenie inkluzívneho trhu, ktorého princípmi sú pozitívna diskriminácia, paralelný trh služieb a pracovníkov, jednoduchá administratíva a garancia objemu zákaziek. Skvalitňovanie pracovnej sily predovšetkým vzdelávaním. Vyhodnotenie optimálneho mixu predošlých scenárov.
Úvodná kapitola monografie pojednáva o samotnom inkluzívnom raste, jeho koncepte a implikáciám. Čitateľovi približuje samotnú motiváciu vzniku projektu, ktorou bolo vydanie Stratégie Európa 2020. Stratégia Európa 2020 si za svoje hlavné priority kladie inteligentný rast, udržateľný rast, inkluzívny rast. Snahou je načrtnutie otázky, na ktorú sme sa snažili nájsť odpoveď od začiatku riešenia projektu a to či „Inkluzívny rast v stratégii Európa 2020 - naivita alebo genialita?“ pričom
1) genialita v zmysle: príjmy bývalých nezamestnaných zvýšia domáci dopyt ktorý bývalí nezamestnaní uspokoja svojou produkciou, zníži a sa vládne výdavky na nezamestnaných
2) naivita: nezamestnaní vytlačia zamestnaných
Druhá kapitola monografie sa venuje dávkam v hmotnej núdzi - modelový prístup. Dávka v hmotnej núdzi je jedným z nástrojov pomoci v hmotnej núdzi. Aj keď možnosti poskytovania dávky v hmotnej núdzi sú obmedzené, vhodným nastavením systému môžeme jej efekt maximalizovať. Využitým mikrosimulačných modelov máme možnosť tieto efekty merať buď pred zavedením zmeny, alebo analyzovať dopady po zavedení zmien v spoločnosti.
Tretia kapitola pojednáva o inkluzívnom zamestnávaní ako možnosti znižovania dlhodobej nezamestnanosti v reáliách Slovenska. Dlhodobá nezamestnanosť je na Slovensku tradične jedna z najvyšších v EÚ, v rámci SR je výrazne regionálne koncentrovaná a zároveň jej štruktúra je v regiónoch s vysokou dlhodobou nezamestnanosťou výrazne horšia. Takto vysoká a špecifická dlhodobá nezamestnanosť nie je reálnou ponukou na trhu práce, je brzdou ekonomického rastu.
Samostatná kapitola je venovaná investovaniu do vzdelania a ľudského kapitálu pre zabezpečenie dlhodobého ekonomického rastu. Napriek zvýšenej dostupnosti stredoškolského a vysokoškolského vzdelania na Slovensku, výnosy z investícii do vzdelania na Slovensku zostávajú naďalej vysoké. Rovnako aj z makroekonomického pohľadu tento druh výdavkov zostáva jednou z najvýhodnejších investícii.
V monografii sa venuje aj rastu v prospech chudobných. Rast v prospech chudobných je nástroj pomocou, ktorého je možné skúmať vplyv ekonomického rastu na rovnomernosť rozdelenia príjmov spoločnosti. Ak nastáva rast v prospech chudobných, tak chudobní profitujú z ekonomického rastu relatívne alebo absolútne viac ako bohatí. Výsledok takéhoto procesu je, že sa príjmová nerovnomernosť môže znižovať. V podmienkach Slovenskej ekonomiky bolo typické, že chudobní profitovali z ekonomického rastu menej ako bohatšia časť populácie, čo malo za dôsledok prehlbovanie príjmových nerovností.
V neposlednom rade monografia približuje dlhodobý model rastu SR. Tento model dlhodobého rastu Slovenska je nástrojom, ktorý umožňuje generovať výhľadové projekcie budúceho vývoja slovenskej ekonomiky za predpokladu, že súčasné nastavania hospodárskej politiky zostanú zachované. V rámci riešenia projektu bol model aplikovaný pre porovnanie jednotlivých scenárov uvažovaných vládnych opatrení z hľadiska ich krátkodobých, no predovšetkým dlhodobých efektov na vývoj ekonomiky Slovenska počas obdobia 2015-2035.
Samostatnou prílohou monografie, ktorá je publikovaná v rámci projektu bola aj práca Prof. PhDr. Ivety Radičovej, PhD., s názvom Efekty politiky zamestnanosti a trhu práce v období 2010 – 2015, kde hlavnou motiváciou je posúdenie trendu vývoja miery zamestnanosti a nezamestnanosti na Slovensku. Na základe posúdenia štatistických údajov o zamestnanosti a nezamestnanosti sa môže javiť, že dochádza k zlepšovaniu situácie.
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)