- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Monografie a vedecké editované knihy
Strieborná ekonomika v slovenskom, európskom a svetovom kontexte
RNDr. Viliam Pálenik, PhD., h.doc.
Kolektív
Ing. Marek Radvanský, PhD., doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., RNDr. Viliam Pálenik, PhD., h.doc., Mgr. Ing. Michal Páleník, PhD., Ing. Ivan Lichner, PhD., Ing. Veronika Hvozdíková, PhD., Ing. Gabriela Dováľová, PhD., doc. Ing. Tomáš Domonkos, PhD.
- Rok vydania: 2012
- Počet strán: 300
- ISBN 978-807144-205-9
- Súbor na stiahnutie (9,33 MB)
Európska únia v posledných rokoch zažíva prudké starnutie populácie, ktoré je spôsobené hlavne zvyšujúcou sa očakávanou dĺžkou dožitia v kombinácii s nízkou mierou pôrodnosti. Toto je považované za jednu z hlavných európskych výziev v nadchádzajúcich rokoch, ovplyvní to našu konkurencieschopnosť v rámci svetových regiónov a tým aj ekonomický rast a zamestnanosť. Bude nevyhnutné pretransformovať sociálne systémy, ktoré v mnohých prípadoch nie sú nastavené na zaťaženie predlžujúcimi sa dôchodkami.
Väčšinou sa analyzujú negatívne dopady starnutia obyvateľstva na verejné financie vyspelých štátov, teda neustále zvyšovanie nákladov na zdravotníctvo, starobné dôchodky, dlhodobú starostlivosť. Menšia pozornosť sa venuje vplyvu starnutia na národné hospodárstvo z pohľadu zmien v objeme a štruktúre ponuky a dopytu po výrobkoch, službách, pracovnej sile a kapitále. Úzko to súvisí s pojmom strieborná ekonomika, ktorá vychádza zo striebristej farby šedivejúcich vlasov starnúcej populácie a voľne by sa dala definovať ako potenciál, ktorý predstavujú inovatívne produkty a služby vyvinuté pre zvyšovanie kvality života v narastajúcom veku. Stále viac ľudí si uvedomuje tento rastúci priestor, ktorý sa na trhu naskytol práve vďaka starnúcim spoluobčanom.
Prvá z piatich kapitol tejto publikácie približuje názory domácich, ale aj zahraničných autorov na problematiku striebornej ekonomiky. Obsahuje jednak demografický a spoločenský rozmer starnutia populácie, no väčší dôraz je kladený na jeho ekonomický rozmer. V práci je podrobnejšie rozpracovaná problematika kúpnej sily, úspor a spotreby strieborných spotrebiteľov. V závere sú uvedené vybrané medzinárodné skúsenosti s vplyvom starnutia populácie na agregátny dopyt a na zmenu štruktúry spotreby najmä z Nemecka, Veľkej Británie, Belgicka a Francúzska. V súvislosti so starnutím populácie sa do popredia dostávajú nové príležitosti pre inovatívne firmy, ktoré napomáhajú zlepšovať kvalitu života starších. Preto by sa starnutie populácie nemalo vnímať iba ako hrozba, ale skôr ako príležitosť, ktorú by Slovensko nemalo premrhať.
Druhá kapitola sa najprv venuje problematike starnutia populácie v Európe, kde analyzuje najnovšie tendencie a zmeny v demografických trendoch v posledných rokoch, porovnáva priebeh procesu starnutia v geografických regiónoch Európy a napokon charakterizuje zmenu v chápaní procesu starnutia od hrozby smerom k príležitosti, a to k takej, ktorej využitie by mohlo prispieť k hospodárskemu rastu, resp. povedie k ekonomickým benefitom. V ďalšej časti predstavuje problematiku starnutia populácie v celosvetovom rozmere a identifikuje rozvíjajúce sa ekonomiky ako tie, ktoré dnes čelia najvyššej dynamike starnutia svojich populácií. V práci ďalej selektujeme hlavných obchodných partnerov EÚ a napokon definujeme štádium demografického prechodu u týchto partnerov s cieľom potvrdiť existenciu potenciálu rozvoja strieborného trhu u hlavných obchodných partnerov EÚ i SR, a tým identifikovať potenciálne exportné teritóriá s vysokou pravdepodobnosťou uplatnenia sa striebornej produkcie (výrobky a služby určené pre populáciu seniorov) vyrobenej v Euró-pe či na Slovensku.
Tretia kapitola sa zameriava na striebornú ekonomiku v kontexte politík EÚ v členení na jej hlavné produkčné sektory.
Štvrtá kapitola skúma súvislosti starnutia európskej populácie vo väzbe na formovanie dopytu, lebo nastúpený trend starnutia európskej populácie predstavuje vzhľadom na veľkosť a stabilitu príjmov strieborných príležitosť saturovať ich potreby rozšírením trhu tovarov a služieb v smere zabezpečenia rastu spotreby. Kapitola je orientovaná na zistenie potenciálu dopytu strieborných spotrebiteľov formovanom ich príjmami v jednotlivých regiónoch a krajinách EÚ. Skúmané sú vzťahy medzi príjmami aktívneho obyvateľstva a populácie v poproduktívnom veku. V prípade Slovenska je analyzovaná aj stratifikácia príjmov obyvateľstva na regionálnej báze.
Piata kapitola má metodologický charakter a zameriava sa na analýzu dostupnosti dát o striebornej ekonomike a vhodných modelových aparátoch. Je orientovaná na metodologické aspekty skúmania potrieb a správania seniorov v jednotlivých krajinách EÚ, s dôrazom na príjmovú stránku a spotrebiteľské správanie sa. Formulované sú východiská pre skúmanie, ako aj charakteristika údajovej základne a zdrojov používaných dát. Hypotézy predpokladajú dosiahnutie takých parametrov zo skúmanej oblasti, ktoré budú predstavovať rámec pre možnú diskusiu o vplyve štruktúry dopytu seniorov (domácností) na jednotlivé segmenty slovenského exportu. Cieľom je tiež zistiť, či štruktúra ponuky tovarov a služieb na Slovensku bude schopná pokryť potreby seniorov identifikované z analýzy zmien potrieb a správania sa seniorov na Slovensku a v krajinách EÚ. Tento modifikovaný domáci dopyt podmienený výraznými očakávanými demografickými zmenami v priebehu nadchádzajúcich dvoch dekád, kedy intenzita starnutia na Slovensku bude patriť k jednej z najvyšších v EÚ, bude hlavným determinantom štrukturálnych zmien v domácej ekonomike, prípadne zmeny importného správania. Túto zmenu možno očakávať, pokiaľ nedôjde k saturácii tohto dopytu z domácich zdrojov. V prípade adaptácie ekonomiky pre potreby seniorov bude možné identifikovať možnosti exportu týchto tovarov a služieb do EÚ a získať tak potenciál pre dosahovanie ekonomického rastu. Uvedený potenciál bude kvantifikovaný modelom zahŕňajúcim tak dopytovú ako aj ponukovú stránku ekonomiky. Ako najvhodnejšie sa v súčasnosti javí využitie štruktúrneho modelu všeobecnej ekonomickej rovnováhy CGE tak, aby bolo možné identifikovať kľúčové sektory podmieňujúce schopnosť ekonomiky adaptovať sa na príslušný štrukturálny šok.
Táto publikácia vznikla v rámci projektu APVV č. 0135-10 Strieborná ekonomika ako potenciál budúceho rastu v starnúcej Európe ako výstup jeho kvalitatívnej časti. Jej cieľom je poskytnúť slovenskému čitateľovi relatívne široký pohľad na problematiku striebornej ekonomiky. Snažili sme sa pritom pozrieť na niektoré otázky z rôznych pohľadov, napríklad na regionálnu sieť SEN@ER vo svetovom, európskom i slovenskom kontexte. Veríme, že prvá publikácia tohto obsahu na jednej strane poskytne slovenskému čitateľovi nové poznatky a pohľady, na druhej strane vyvolá úvahy, otázky a podnetné kritické komentáre, ktoré si autorský kolektív rád vypočuje.
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)