- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Monografie a vedecké editované knihy
Slovenská ekonomika: desať rokov členstva v Európskej únii. Vybrané témy a problémy
Ing. Ivana Šikulová, PhD.
Kolektív
Ing. Jaroslav Vokoun, Ing. Ivana Šikulová, PhD., Ing. Eduard Nežinský, PhD., doc. Ing. Karol Morvay, PhD., doc. Ing. Martin Lábaj, PhD., Ing. Tomáš Jeck, PhD., Ing. Veronika Hvozdíková, PhD., Ing. Martin Hudcovský, PhD., Ing. Michal Habrman, Ing. Herta Gabrielová, CSc., Ing. Karol Frank, PhD., doc. Ing. Daniel Dujava, PhD.
- Rok vydania: 2014
- Počet strán: 242
- ISBN 978-80-7144-229-5
- Súbor na stiahnutie (2,59 MB)
Na fungovanie slovenskej ekonomiky a formovanie hospodárskej politiky má významný vplyv vonkajšie ekonomické prostredie, ktoré predstavuje najmä Európska únia a v rámci nej osobitne Hospodárska a menová únia. Smerovanie hospodárskej politiky Slovenskej republiky bolo pod výrazným vplyvom európskej integrácie už v období jej príprav na vstup do EÚ a neskôr do eurozóny. Cieľ integrovať sa do oboch zoskupení sa tak stal kľúčovým faktorom akcelerujúcim hospodárske reformy.
Dňa 1. mája 2014 uplynulo desať rokov od vstupu Slovenskej republiky do EÚ a 1. januára toho istého roka päť rokov od prijatia jednotnej európskej meny na Slovensku. Výročia oboch udalostí, ktoré patria k významným medzníkom v histórii samostatnej SR, sú príležitosťou na zhodnotenie vývoja ekonomiky a doterajších efektov členstva. Preto sa táto monografia, ktorá predstavuje záverečnú publikáciu projektu VEGA č. 2/0103/12 Hodnotenie a predikcia zmien v reálnej ekonomike a hospodárskej politike Slovenska v podmienkach Európskej únie, detailnejšie zaoberá tak vývojovými tendenciami na európskej úrovni, ako aj vývojom ekonomiky SR od jej vstupu do EÚ.
V jednotlivých kapitolách publikácie autori venujú pozornosť aj efektom členstva v rôznych oblastiach skúmania hospodárskej politiky a reálnej ekonomiky od makroekonomickej stability, zmien vo výkone a štruktúre ekonomiky, cez faktory znalostnej ekonomiky, vývoj na trhu práce, vývoj verejných financií, až po zhodnotenie efektívnosti hospodárskej politiky SR v rámci členských štátov EÚ. Každá z kapitol prináša tak analytický pohľad na skúmanú problematiku, ako aj komparácie s vybranými krajinami a (kritické) zhodnotenie vývoja v danej oblasti.
Ambíciou autorov nebolo vyčerpať všetky témy súvisiace s takou širokou a komplexnou problematikou, akou je integrácia krajiny do EÚ, ale v rámci oblastí výskumu spomínaného vedeckého projektu poukázať na kľúčové a zaujímavé ekonomické javy a trendy, ktoré možno pozorovať v priebehu poslednej dekády. Stále tak zostáva značný priestor na ďalšiu, širšiu aj hlbšiu diskusiu o rôznych aspektoch ekonomickej integrácie Slovenska, ktorá bude, najmä vzhľadom na smerovanie európskej integrácie, nepochybne aj naďalej jednou z kľúčových tém (nielen) v slovenskej spoločnosti.
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)