- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Zborníky z vedeckých podujatí
Paradigmy zmien v 21. storočí - Externé a interné determinanty polarizácie spoločnosti - Zborník statí
- Rok vydania: 2017
- Počet strán: 294
- ISBN 978-80-7144-281-3
- Súbor na stiahnutie (4,45 MB)
Polarizácia spoločnosti patrí podľa materiálov World Economic Forum v roku 2017 medzi tri hlavné determinanty globálnych rizík budúceho vývoja.Vzájomné väzby jednotlivých rizík predstavujú najzásadnejšie výzvy pre globálnu spoločnosť, najmä v súvislosti so štvrtou priemyselnou revolúciou. Zámerom tejto publikácie je prispieť k posunom v poznaní konkrétnych determinantov polarizácie spoločnosti prostredníctvom príspevkov zahraničných i domácich odborníkov.
Štruktúra práce sleduje päť vybraných oblastí. Prvá oblasť zahŕňa príspevky, ktoré sa zaoberajú prierezovými súvislosťami súčasného a budúceho polarizovania spoločnosti. Sú skúmané socioekonomické dopady technologických zmien, možný charakter polarizácie budúcej spoločnosti, otázky nastavenia súčasného ekonomického systému, nová paradigma vývoja v oblasti komparatívnych výhod Európy a súčasné prístupy v priestorovom využití ľudských zdrojov v zmysle ich pozdvihnutia a skvalitnenia.
Druhá oblasť sa venuje nerovnostiam, chudobe, rizikám v sociálnom a zdravotnom zabezpečení a kvalite života. Príspevky sa orientujú na aktuálne problémy a súvislosti demografického vývoja, trhu práce, vývoja miezd, udržateľnosti financovania dôchodkového systému, na faktory ovplyvňujúce kvalitu života a charakter premeny strednej spoločenskej triedy.
Na to aký je vplyv vonkajších procesov na zmeny v polarizácii spoločnosti sa sústreďujú príspevky v tretej časti publikácie. Týkajú sa interaktívnych procesov geopolitiky a ekonomiky, otázok diverzity a multipolarity vo väzbe na potenciál rozvoja znalostnej spoločnosti, konkrétnych podmienok formovania Európskej únie po prijatí Lisabonskej zmluvy, zmien, reforiem a ich prínosov mimo európske teritórium.
Štvrtá časť publikácie sa orientuje na niektoré príznaky globálneho sociálneho parazitizmu, ktoré majú podobný charakter v rámci európskeho ekonomického a finančného systému. Ide konkrétne o otázky finančných služieb a poisťovní pre obyvateľstvo, vyhýbanie sa daňovým povinnostiam podnikov. V neposlednom rade tam patria aj otázky používania jazyka.
Oblasť riadenia ekonomiky sa stáva, vzhľadom na zrýchľovanie pôsobenia jednotlivých faktorov a multiplikačné efekty, mimoriadne kľúčovou pre adaptačné procesy ekonomiky a spoločnosti. Posledná časť publikácie sa orientuje na odvetvové a podnikové charakteristiky inovačných procesov a komunikačné stratégie.
Je na čitateľovi, aby posúdil, aké posolstvo mu prináša v poradí už štrnásta publikácia v cykle Paradigmy zmien v 21. storočí.
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)