- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Monografie a vedecké editované knihy
Aktuálne problémy trhu práce v Slovenskej republike po vstupe do Európskej menovej únie
Ing. Ján Košta, CSc.
Kolektív
prof. Ing. Peter Staněk, CSc., PhDr. Borislav Petrík, doc. Ing. Karol Morvay, PhD., Ing. Gabriela Dováľová, PhD.
- Rok vydania: 2011
- Počet strán: 282
- ISBN 978-80-7144-190-8
- Súbor na stiahnutie (1,62 MB)
Svetová ekonomika, ekonomika Európskej únie i ekonomika Slovenska prešli od roku 2004, t. j. od najväčšieho rozšírenia EÚ vo svojej histórii, dynamickým vývojom, ktorý nakoniec vyústil do globálnej finančnej a hospodárskej krízy so začiatkom v roku 2008. Dôsledky krízy sa s najväčšou intenzitou prejavili predovšetkým v raste zadlženosti celého radu európskych krajín, nevynímajúc Slovensko, a v negatívnych dôsledkoch na stabilitu eura a zamestnanosť.
Na začiatku finančnej a hospodárskej krízy sa prijate eura Slovenskom hodnotilo v odborných i politických kruhoch prevažne vysoko pozitívne. Postupne zaznievajú aj negatívne hodnotenia vyplývajúce hlavne zo straty vlastnej národnej menovej politiky a z povinnosti prispievať do spoločného eurovalu. Do-konca sa spochybňuje aj samotná existencia eura ako jednotnej európske meny. Okrem iného sa argumentuje aj situáciou v nových členských štátoch, ktoré si stále zachovávajú svoje národné meny, nemusia prispievať do eurovalu a ktoré sa svojou menovou politikou lepšie dokázali prispôsobiť novým podmien-kam zapríčineným krízou. Napríklad Poľsko dokázalo v posledných rokoch znižovať mieru nezamestnanosti i mieru dlhodobej nezamestnanosti. Rozdielnosť názorov na euro a na spôsob riešenia finančných a ekonomických problémov súvisiacich s krízou viedli na Slovensku až k pádu vlády vytvorenej po posledných parlamentných voľbách v roku 2010. Hneď v úvode tejto publikácie treba ale povedať, že strata eura a zánik Európskej menovej únie by mal vzhľadom na malý potenciál a vysokú otvorenosť slovenskej ekonomiky veľmi negatívne dôsledky.
Rast konkurencie v globálnom meradle bude mať v najbližších rokoch ešte väčší vplyv na slovenskú ekonomiku a slovenský trh práce. O to zložitejšie bude plnenie cieľov stratégie Európa 2020 v slovenských podmienkach v raste miery zamestnanosti, teda v znižovaní miery nezamestnanosti, a osobitne dlhodobej nezamestnanosti, ktorá je najvyššia spomedzi všetkých krajín EÚ. Ide o proces, ktorého vývoj je poznačený jednotlivými etapami krízy - od finančnej k dlhovej. Ukazuje sa, a to je podstatné, že globálna kríza sa neskončila. Ďalšia etapa krízy bude s veľkou pravdepodobnosťou viesť k ďalšej redukcii spotreby a následne i produkčných kapacít. Ako sa táto postupnosť a väzby prejavia na formovaní slovenského trhu práce, je veľmi otázne. Faktom však je, že slovenský produkčný potenciál v súvislosti s tvorbou HDP reprezentujú predovšetkým zástupcovia transnacionálnych korporácií, ktorí môžu už v blízkej budúcnosti riešiť problémy kapacít a zamestnanosti skôr inde ako vo svojich materských krajinách.
Publikácia vznikla v rámci projektov VEGA Trh práce v slovenskej republike po vstupe do Európskej menovej únie a Determinanty polarizácie bohatstva v globalizovanom svete (súčasnosť a budúcnosť).
Autori sú presvedčení, že táto publikácia prináša okrem analýz nedávneho vývoja aj celý rad námetov, ako riešiť hlavné nahromadené problémy slovenského trhu práce. Zároveň sú si autori vedomí, že zníženie miery nezamestnanosti a zníženie dlhodobej miery nezamestnanosti bude vyžadovať tak ďalší výskum, ako aj zmeny doterajších prístupov v hospodárskej politike i v čiastkových politikách trhu práce novej vlády.
Publikácia obsahuje deväť kapitol. Vo veľkej časti analýz je imanentné použitie metódy medzinárodného porovnania s krajinami Európskej únie alebo s jej vybranými reprezentantmi, a osobitne s krajinami Vyšehradskej skupiny (V4). Prvá kapitola obsahuje analýzu vonkajšieho prostredia slovenskej ekonomiky a trhu práce a očakávaných vývojových tendencií v súvislosti s globálnou ekonomickou krízou. Druhá kapitola konfrontuje vývojové tendencie na trhu práce v Slovenskej republike s ten-denciami v krajinách EÚ. Aj tretia kapitola prostredníctvom príčinných závislostí medzi tempom rastu HDP a zmenou miery nezamestnanosti porovnáva výsledky Slovenska s krajinami EÚ. Vo štvrtej kapitole je obsiahnutá podrobná analýza slovenského trhu práce pri prekonávaní recesie (krízy). Piata kapitola sa venuje vývoju nákladov práce v Slovenskej republike a jej hlavných konkurentov, osobitne krajín V4. Dve nasledujúce kapitoly, t. j. šiesta a siedma prinášajú analýzy aktívnych politík trhu práce ako súhrnného nástroja na riešenie nezamestnanosti nielen z makroekonomického, ale aj z regionálneho hľadiska. Záverečné dve kapitoly prinášajú výsledky terénnych výskumov. V ôsmej kapitole sú prezentované výsledky terénneho výskumu na vybranej vzorke slovenských podnikov o vplyve eura na ich podnikateľské aktivity. Názory špičkových manažérov, ekonómov a prevažne bývalých ministrov práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky na riešenie nezamestnanosti sumarizuje deviata kapitola.
Ján K o š t a
vedúci autorského kolektívu
Úplný autorský kolektív:
KOŠTA, Ján - BEDNÁRIK, Rastislav - DOVÁĽOVÁ, Gabriela - LAJČIAKOVÁ, Zuzana - MORVAY, Karol - PETRÍK, Borislav - SLUŠNÁ, Ľubica - STANĚK, Peter - ŠUMNÝ, Jaroslav. Aktuálne problémy trhu práce v Slovenskej republike po vstupe do Európskej menovej únie. Bratislava : Ekonomický ústav SAV, 2011. 282 s. Práca je súčasťou riešenia projektu VEGA č. 2/0212/09. ISBN 978-807144-190-8.
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)