- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Projekty (radené podľa začiatku riešenia)
Prognózovanie regionálneho vývoja SR a hodnotenie účinnosti regionálnych politík pomocou štruktúrneho makroekonomického modelu HERMIN
Vedúci projektuIng. Marek Radvanský, PhD.
Členovia v projekte
Mgr. Miroslav Štefánik, PhD., doc. Ing. Iveta Stankovičová, PhD., Ing. Marek Radvanský, PhD., Mgr. Tomáš Miklošovič, PhD., Ing. Ivan Lichner, PhD., Ing. Veronika Hvozdíková, PhD., Ing. Ján Haluška, PhD., Ing. Karol Frank, PhD.
Doba riešenia projektu: 07/2017 - 12/2020
Evidenčné číslo projektu: APVV-16-0630Slovensko sa radí medzi krajiny Európy s najvyššou mierou regionálnych disparít, pričom ich zmierňovanie patrilo k prioritám všetkých vlád SR od jej vzniku. Napriek tomu hospodárska politika SR zvykne špecifický vplyv opatrení na regionálnej úrovni skôr podceňovať. Relatívne malá pozornosť sa venuje aj analytickej podpore rozhodovania a prognózam vývoja na regionálnej úrovni. Cieľom projektu je vyvinúť a aplikovať najrozvinutejšie kvantitatívne nástroje pre podporu rozhodovania, analýzu a prognózu dopadov možných opatrení regionálnej a kohéznej politiky (RP a KP), smerom k zvyšovaniu efektívnosti nástrojov pri rešpektovaní cieľov trvalo udržateľného a inkluzívneho rastu. Projekt má tri nadväzujúce časti. Časť metodiky a východísk zanalyzuje doterajší vývoj RP a KP, jej ciele a definuje nástroje hospodárskej politiky pre ich dosiahnutie. Nosným prvkom súbežnej aplikačnej časti projektu bude úprava rozšíreného štruktúrneho ekonometrického modelu typu HERMIN spolu s vytvorením systému 8 satelitných modelov pre každý región NUTS 3. Model HERMIN schválený Európskou komisiou na hodnotenie efektov KP, ako aj na tvorbu prognóz, nebol v tejto podobe nikde aplikovaný a prinesie značný metodický posun v medzinárodnom meradle. Kľúčovým prínosom bude okrem regionalizácie (NUTS 3) i doplnenie detailnejšieho pohľadu na sektorový vývoj trhu práce (NACE) z hľadiska vzdelania (ISCED) a povolania (ISCO). Významným prínosom projektu bude doteraz na Slovensku neaplikované doplnenie informácie o časovom vývoji regionálnych cien odhadnutých pomocou analýzy panelových dát rodinných účtov. Podporná analýza bude smerovaná k zníženiu neurčitosti pri dopĺňaní regionálnych dát ex-post, ako aj odhadov medziregionálnych tokov tovarov, služieb a pracovnej sily. Záverečná časť bude venovaná hodnoteniu doterajších politík, ako aj syntéze a využitiu výsledkov prognóz a simulácií pre potreby hospodárskej praxe. Predpokladáme možnosť ovplyvniť reálnu implementáciu regionálnej a kohéznej politiky SR.
2017:
LICHNER, Ivan - RADVANSKÝ, Marek. Direct effects of inclusive policies on Slovak economy. In Inclusive and sustainable economic. Challenges, measures and solutions : (ISEG 2017). - Brašov, 2017, p. 31. Dostupné na internete: http://unitbv.ro/iseg/wp-content/uploads/2018/01/Program-ISEG-2017-V11.pdf (Vega č. 2/0135/17 : Modelovanie a analýza možností znižovania regionálnych rozdielov v SR prostredníctvom verejných politík. APVV-16-0630: Prognózovanie regionálneho vývoja SR a hodnotenie účinnosti regionálnych politík pomocou štruktúrneho makroekonomického modelu HERMIN).
RADVANSKÝ, Marek - MIKLOŠOVIČ, Tomáš - LICHNER, Ivan. Strednodobá prognóza slovenského trhu práce do roku 2026 s dôrazom na štruktúru povolaní = Mid-term forecast of Slovak labour market up to 2026 with focus on occupational structure. In Forum Statisticum Slovacum : recenzovaný vedecký časopis / scientific peer-reviewed journal, 2017, roč. XIII, č. 2, s. 36-47. ISSN 1336-7420. Dostupné na internete: http://ssds.sk/casopis/archiv/2017/fss0217.pdf#page=38 (APVV-14-0324: Riešenie spoločenských výziev v oblasti tvorby politiky trhu práce založenej na vedeckých informáciách. APVV-16-0630: Prognózovanie regionálneho vývoja SR a hodnotenie účinnosti regionálnych politík pomocou štruktúrneho makroekonomického modelu HERMIN).
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)