- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Projekty (radené podľa začiatku riešenia)
Determinanty formovania priemyselnej politiky v podmienkach globalizácie a integrácie
Vedúci projektuProf. Ing. Milan Šikula, DrSc.
Členovia v projekte
Ing. Ján Košta, CSc., prof. Ing. Anton Klas, CSc., Igor Chovan, Ing. Herta Gabrielová, CSc.
Projekt č. 2/9049/22 zameraný na spoluprácu s priemyslom; doba riešenia 06/2002 − 11/2002.
Projekt prezentuje výsledky dlhodobého výskumu procesov globalizácie a integrácie zameraného na charakteristiku nových koncepčno-teoretických základov priemyselnej politiky. Jeho základným cieľom bolo upozorniť na akútnu potrebu hlbokej kvalitatívnej zmeny v prístupoch k priemyselnej politike na Slovensku a zdôvodniť atribúty jej smerovania pre 21. storočie v kontexte výziev a určujúcich trendov procesov spojených s novou ekonomikou, globalizáciou a integračným procesom v EÚ.
Prvá časť projektu je zameraná na základné koncepčné otázky spojené s formovaním modernej priemyselnej politiky. Prezentuje výsledky analýzy prevratných kvalitatívnych zmien, ktoré prebiehajú vo svetovej ekonomike a vo vývojových metamorfózach priemyselnej politiky štátov EÚ, ktorej dominantnou črtou sa stala dôsledná orientácia na zvyšovanie konkurenčnej schopnosti európskych podnikov. Vyústením tejto časti je argumentácia možností a podmienok uzatvárania technologickej a inovačnej medzery ako základného predpokladu prechodu tranzitívnych ekonomík k novému typu hospodárskeho rozvoja.
Poznatky prvej časti sa analyticky a argumentačne rozpracúvajú a verifikujú z hľadiska Slovenska a jeho komparatívnej pozície medzi krajinami V4 a Slovinska v druhej a tretej časti. V nadväznosti na analýzu a hodnotenie aktuálnych ekonomických problémov slovenského spracovateľského priemyslu sa odvodzujú možnosti ich prekonávania. Výsledky tejto kon-frontácie sú preto mimoriadne citlivým indikátorom adekvátnosti priemyselnej politiky. Na ich základe sa konkretizujú námety na jej skvalitnenie.
Miestu a významu vedy, výskumu a vzdelávania v rozvoji inovačných procesov a výsledne konkurencieschopnosti ekonomiky je venovaná tretia časť projektu. V nadväznosti na analýzu problémov a medzinárodnú komparáciu v týchto oblastiach hľadá a načrtáva možné formy ich riešenia. Vyúsťuje do analýzy trendov priemyselného výskumu a vývoja v SR a do formulácie námetov na ich oživenie a programovú orientáciu.ŠIKULA, M. a kol.: Determinanty priemyselnej politiky v podmienkach globalizácie a integrácie. Bratislava: Ústav slovenskej a svetovej ekonomiky SAV, 2003, 166 s. ISBN 80-7144-134-1.
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)