Číslo 9 - Ročník 69/2021
Appetites Grow with Age: Wage Expectations among Slovak Men and Women
Strana 885, Číslo 9 - Ročník 69/2021
Cieľom výskumu bolo skúmať, či možno rodovými rozdielmi v mzdových očakávaniach (reservation wage a expected wage level) vysvetliť mzdové rozdiely medzi ženami a mužmi. Ako prvá bola overovaná ochota žien akceptovať nižšie mzdy ako muži. Následne boli identifikované socioekonomické a demografické faktory, ktoré ovplyvňujú mzdové očakávania vo vzťahu k fiktívnemu postu regionálneho manažéra vo vinárstve. Výskumu sa zúčastnilo 381 Slovákov (201 žien). Výsledky ukázali, že ženy a muži uvádzali podobné mzdové očakávania aj napriek signifikantne rozdielnym aktuálnym príjmom. Zároveň mzdové očakávania (čo sa týka nástupného platu) pozitívne súviseli s aktuálnym príjmom osôb a maskulinitou pri kontrole vplyvu veku (očakávaná zvýšená mzda po skúšobnej dobe naopak nesúvisela so žiadnou zo sledovaných premenných), pričom hierarchická regresná analýza odhalila aktuálny príjem a maskulinitu ako významné prediktory mzdových očakávaní. Na záver pomocou analýzy variancie bolo po rozdelení participantov do vekových kvartilov zistené, že s narastajúcim vekom narastajú aj mzdové očakávania.
Are There Differences in the Financial Performance of Czech and Slovak Cluster Organizations?
Strana 907, Číslo 9 - Ročník 69/2021
Článek se zabývá hodnocením rozdílů ve finanční výkonnosti členských podnikatelských subjektů vybraných klastrových organizací v České a Slovenské republice. První výzkumný soubor zahrnuje členské podnikatelské subjekty pěti klastrových organizací působících v České republice. Druhý výzkumný soubor zahrnuje členské podnikatelské subjekty čtyř klastrových organizací působících na Slovensku. Cílem výzkumu bylo zjistit, zda je finanční výkonnost členských podniků v českých klastrových organizací odlišná od výkonnosti členských podniků ve slovenských klastrových organizací. Finanční výkonnost byla hodnocena pomocí vybraných finančních ukazatelů. Z výsledků výzkumu vyplývá, že členské podnikatelské subjekty vybraných slovenských klastrových organizací nedosahují odlišné finanční výkonnosti. V závěru jsou diskutovány možné příčiny této skutečnosti.
Productivity Convergence in the European Union – The Role of Labour Market Institutions
Strana 928, Číslo 9 - Ročník 69/2021
Given the relatively low level of productivity and the persisting productivity gap (between the European Union and the United States, and among the member states), measures to enhance total factor productivity growth and productivity convergence in the member states of the European Union are inevitable. The aim of this paper is to determine the factors influencing productivity convergence in member states of the European Union, with emphasis on the role of selected labour market institutions. By means of fixed effects panel regression (LSDV estimator), a catch-up specification of production function and its extensions are estimated. The empirical analysis is conducted on a dataset covering observations from 1995 to 2017 for all member states of the European Union. The empirical results have approved the role of knowledge in determining total factor productivity convergence and the suggestion about the decisive role of labour market institutions.
Unfair Trading Practices in Milk Supply Chain
Strana 954, Číslo 9 - Ročník 69/2021
Cieľom predloženého príspevku je odhaliť výskyt nekalých obchodných praktík (UTP) v slovenskom dodávateľskom reťazci mlieka. Na základe údajov z prieskumu sa snažíme zistiť, aké UTP sa používajú v rôznych fázach realizácie dodávateľských zmlúv. Skúmali sme obchodné vzťahy medzi výrobcami mlieka (mliečne farmy) a spracovateľmi mlieka. Naše výsledky ukazujú, že najslabšou stránkou obchodného vzťahu, ktorá je najviac vystavená nekalým obchodným praktikám, je fáza rokovania o zmluve. Za najbežnejšiu nekalú obchodnú praktiku poľnohospodárov sa považuje „žiadna záruka, ak kupujúci nesplní zmluvu“. Najvyšší výskyt UTP je pozorovaný v skupine fariem produkujúcich viac ako 2 mil. litrov mlieka ročne, najmä pri obchodovaní s veľkými spracovateľmi (mliekarne s ročným obratom vyšším ako 50 mil. EUR).
The State of Tour Operators in Slovakia before the COVID-19 Pandemic
Strana 975, Číslo 9 - Ročník 69/2021
Pandémia COVID-19 do značnej miery paralyzovala aktivity cestovných kancelárií po celom svete. Zámerom je preto preskúmať súčasný stav odvetvia cestovných kancelárií a poukázať na jeho osobitosti, ktoré môžu ovplyvniť jeho oživenie na príklade Slovenska. Príspevok identifikuje aktívne cestovné kancelárie, hodnotí ich z hľadiska vybraných kritérií a používa zhlukovú analýzu na stotožnenie konzistentných skupín podnikov. Je založený prevažne na obsahovej analýze relevantných webových stránok. Výsledky ukazujú, že pre touroperátorov na Slovensku je charakteristická mierna koncentrácia; štyri najväčšie podniky generujú viac ako tretinu všetkých príjmov. Typickým touroperátorom na Slovensku je mikropodnik zameraný na odchodový cestovný ruch s masovým 3S (slnko – more – piesok) produktom, ktorý zasahuje do aktivít cestovnej agentúry. Autori odhadujú, že v dôsledku protipandemických opatrení značná časť cestovných kancelárií zmizne, transformuje sa na cestovnú agentúru alebo upustí od masového produktu.