Číslo 9 - Ročník 62/2014
Financial Crisis and Financing Constraints of SMEs in Visegrad Countries
Strana 887, Číslo 9 - Ročník 62/2014
Článek zkoumá přístup malých a středních firem k externímu financování v průběhu nedávné finanční krize pomocí přístupu využívající neparametrického odhadu. Neparametrický jádrový odhad je použit na individuální hodnoty indexu odrážející míru omezení v přístupu k externímu financování a je studována jeho distribuce na vzorku malých a středních firem v předkrizovém, krizovém a pokrizovém období. Pro srovnání výsledků mezi státy jsou využita data o společnostech s ručením omezeným v České republice, Polsku, Slovensku a Maďarsku. Výsledky analýzy odhalují asymetrický dopad finanční krize na schopnost firem získat externí financování mezi státy V4. Zatímco v Maďarsku a Polsku naše výsledky neidentifikují významný rozdíl v předkrizovém a krizovém období, v České republice a na Slovensku měly firmy horší přístup k externímu financování v průběhu finanční krize a po jejím skončení nedošlo k výraznému zlepšení tohoto stavu. Příčinou tohoto zhoršení byla ekonomická recese, která zasáhla českou a slovenskou ekonomiku.
Transformácia čínskej ekonomiky a pozícia priamych zahraničných investícií
Strana 903, Číslo 9 - Ročník 62/2014
Predkladaná stať identifikuje vývojovú trajektóriu zmien, ktorými prešla čínska ekonomika počas svojej transformácie. Pozornosť bola venovaná vplyvu prílevu a odlevu PZI, pretože ich význam sa stal zásadným. Prezentuje prístupy významných expertov na ekonomické smerovanie krajiny, pričom sa sústreďuje na vplyv expanzie Číny na medzinárodné pozície iných krajín. Vychádzajúc z teórie kŕdľa letiacich husí prezentuje filozofiu strategických rozhodnutí jej vlády, podporujúcich medzinárodné pozície čínskej ekonomiky, rovnako ako jej schopnosti úspešne sa adaptovať na externé a interné konzekvencie vrátane podhodnotenia domácej meny (CNY), vyplývajúce z dlhodobej finančnej krízy. Ukazuje sa, že výsledky rapídneho rastu prehlbujú všeobecnú závislosť svetovej ekonomiky od Číny. V podstatnej miere determinujú strategické intencie a rozvojový priestor všetkých svetových ekonomických centier, ktoré sa musia na takúto novú situáciu adaptovať.
Analýza priamych zahraničných investícií Číny
Strana 926, Číslo 9 - Ročník 62/2014
Cieľom príspevku je identifikovať a kvantifikovať determinanty priamych investícií Číny v zahraničí. Finančné trhy sú považované za nástroj presadzovania moci a skúmanie potenciálnych javov, ktoré s tým súvisia, ktorý prispieva k lepšiemu pochopeniu ďalšieho expandovania Číny. Sú zhodnotené najvýznamnejšie relevantné výstupy autorov zaoberajúcich sa dotknutou problematikou. Analyzované sú toky a stav priamych zahraničných investícií (PZI) Číny v sledovanom období 2004 – 2010. V analýzach sa pracuje s 11 vybranými ukazovateľmi. V príspevku sú použité dva prístupy k zisteniu vplyvu na priame investície v zahraničí. Prvý využíva faktorovú analýzu, zhlukovú analýzu a analýzu rozptylu na vzorke 69 krajín. Pri druhom sa používa zhluková analýza, ktorá pracuje s bázou dát za 85 krajín. Zisťuje sa, ktorý prístup umožňuje identifikovať determinanty odlevu s vyššou mierou výpovede. V prvom prístupe sa nepreukázala štatisticky významná rozdielnosť medzi PZI Číny v rámci jednotlivých zhlukov. V druhom prístupe sa preukázala štatistická významnosť v odleve PZI v prípade len jedného zhluku krajín. Rozhodnutia Číny v oblasti PZI nie sú založené len na ekonomických predpokladoch. Je možné hovoriť o strategických geopolitických dôvodoch, ktoré môžu za jednotlivými investíciami stáť.
The Estimation of Financial Transaction Tax Revenues as a New Own Resource of European Union Budget
Strana 945, Číslo 9 - Ročník 62/2014
V důsledku finanční krize započala v Evropské unii diskuze o možném zdanění finančního sektoru. Daň z finančních transakcí by mohla sloužit jako regulační nástroj a také jako nový vlastní zdroj veřejných příjmů. Nicméně je otázkou, zda daň z finančních transakcí (dále jen FTT) může představovat dostatečný zdroj, který by plně nahradil příspěvek členských států z GNI do rozpočtu EU. Cílem příspěvku je proto odhadnout velikost příjmů z daně z finančních transakcí jako nového vlastního zdroje rozpočtu EU. Empirický výzkum prokázal, že příjmy FTT se mohou pohybovat v rozmezí 24,9 – 28,3 bilionů eur v rámci EU-11 za rok.
Klastry technologií jako potenciální faktory efektivnosti podniku
Strana 959, Číslo 9 - Ročník 62/2014
Příspěvek se zabývá vybranými problémy efektivnosti výrobních podniků. Vychází z předpokladu, že využívání vyspělých technologií by mělo být jedním z prostředků, které vedou ke zvýšení efektivnosti. Článek pracuje s hypotézou, že vyspělé technologie jsou používány v promyšlených uskupeních označených jako klastry technologií. Druhá hypotéza předpokládala, že podniky využívající klastry technologií mohou dosahovat vyšší efektivnosti a mají lepší schopnost reagovat na hospodářský pokles než ostatní podniky. Výsledky dotazníkového šetření, uskutečněného mezi českými výrobními podniky, podpořily hypotézu o sdružování vyspělých technologiích do klastrů. Vyjádření ke druhé hypotéze je založené na analýze účetních výkazů podniků našeho vzorku za období 2007 až 2011. Vychází z finančních ukazatelů, vyjadřujících různé aspekty efektivnosti. Porovnání vývoje ukazatelů efektivity v čase mezi podniky bez klastru technologií, s klastrem technologií a bez technologií, nepotvrdilo na našem vzorku platnost druhé hypotézy o očekávané vyšší efektivitě podniků s klastry.
Niektoré makroekonomické súvislosti vývoja trhu s liehovinami v Slovenskej republike
Strana 975, Číslo 9 - Ročník 62/2014
Charakteristickou črtou každej spotrebnej dane je, že predstavuje výraznú cenotvornú zložku. Očakávania vlády súvisiace so zmenou daňovej sadzby pri takomto type daní sú, že sa zvýšia príjmy do štátneho rozpočtu, i keď to môže priniesť tzv. priečny presun dane, ktorého dôsledkom je pokles spotreby inej komodity. Cieľom príspevku je poukázať na niektoré makroekonomické súvislosti vývoja trhu s liehovinami v SR s dôrazom na zvyšovanie sadzby spotrebnej dane z liehu, jej spotreby, výroby a salda zahraničného obchodu. Pozornosť autori venujú skutočnosti, že okrem vysokej sadzby predmetnej dane výšku príjmov do štátneho rozpočtu ovplyvňuje aj šetrenie spotrebiteľov, zmena životného štýlu, antireklama a zavedenie prísnejších opatrení v súvislosti s cestnou premávkou, ako aj tlak na dovoz identických komodít zo zahraničia.