Číslo 9 - Ročník 61/2013
Slovak Economic Growth and the Consistency of the Balance-of-payments Constraint Approach
Strana 879, Číslo 9 - Ročník 61/2013
Štúdia si kladie za cieľ overiť, či prístup založený na obmedzeniach prameniacich z platobnej bilancie je vhodný na vysvetlenie ekonomického rastu a výkonnosti Slovenska po roku 1993. V príspevku sa používa Thirlwalov zákon na predikciu skutočného rastu slovenskej ekonomiky na základe odhadu dôchodkovej elasticity dopytu po importe a exporte. Dôchodková elasticita dopytu po importe je získaná využitím regresie 2SLS a pokladá domáci dôchodok za endogénnu premennú. Je preukázané, že slovenská ekonomika rastie vyšším tempom, ako je rast konzistentný s rovnováhou platobnej bilancie, a to za cenu akumulácie deficitov bežného účtu. Udržateľným riešením by bolo zamerať sa na zníženie dôchodkovej elasticity dopytu po importe a zvýšenie exportu. Aby sa krajina vyhla problémom kvôli limitom rastu prameniacim z platobnej bilancie, je potrebné znížiť závislosť krajiny od dovozu, a to produkciou obchodovateľných tovarov s vyššou kvalitou.
A Test of Intertemporal Model of Current Account: Evidence from the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia
Strana 897, Číslo 9 - Ročník 61/2013
Na běžný účet je možné pohlížet jako na výslednici rozdílu úspor a investic v rámci ekonomiky. Jednou z klíčových otázek je míra citlivosti spotřeby na dočasných výkyvech běžného důchodu. Moderní intertemporální přístup vychází z teorie permanentního důchodu, a tudíž tuto citlivost pavažuje za nízkou. V příspěvku je formulován jednoduchý intertemporální model běžného účtu, který je následně s využitím metody současné hodnoty testován na příkladech Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Dále je pozornost věnována roli zvykového chování ve funkci užitku. Výsledky ukazují, že jednoduchý intertemporální model je schopen do jisté míry vystihnout dynamiku běžného účtu, zejména v případě Česka, obecně je ale tato schopnost spíše omezená. Z navazující analýzy plyne, že předpoklad rikardiánských domácností je pro dané ekonomiky zřejmě příliš silný.
Analysing Inclusive Growth: Empirical Evidence from the Slovak Republic
Strana 918, Číslo 9 - Ročník 61/2013
Predložená štúdia skúma vybrané prístupy merania Inkluzívneho rastu, pričom Inkluzívny rast je aproximovaný prostredníctvom rastu v prospech chudobných. V článku ďalej prezentujeme empirickú analýzu pre Slovensku republiku. Cieľom analýzy je preskúmať, či dosahovaný ekonomický rast v SR počas rokoch 2004 až 2009 viedol k zníženiu nerovnomerného rozdelenia príjmov, alebo nie. Počas analýzy, používame tzv. “Headcount index”, “Poverty gap index” a “Severity of poverty index”. V štúdii taktiež uvádzame skutočné rozdelenia príjmov a na základe týchto údajov odhadujeme najvhodnejšie teoretické rozdelenia pre aproximácie príjmov v SR. Analýza naznačuje, že ekonomický rast v podmienkach SR má skôr negatívny vplyv na znižovanie nerovnosti rozdelenia príjmov.
No Experience? No Problem – It’s All about Yourself: Factors Influencing Nascent Entrepreneurship Outcomes
Strana 934, Číslo 9 - Ročník 61/2013
Tento článek pomáhá porozumět tomu, proč se některým jedincům zapojeným do rané podnikatelské aktivity podaří zprovoznit novou firmu, zatímco jiným nikoli, a svou aktivitu skončí. Užitou metodologií je binární a multinomiální regresní analýza souboru primárních dat o jedenaosmdesáti rodících se podnikatelích, získaných na základě longitudinálního šetření provedeného v České republice v letech 2011 a 2012. Ukazuje se, že rodící se podnikatelé, kteří rozvoji svého podnikání věnovali méně času, setrvávali déle ve stavu před založením, nebo se báli neúspěchu, zprovoznili své podnikání během následujícího roku s menší pravděpodobností. Stejně tak snižovaly pravděpodobnost zprovoznění předchozí oborové zkušenosti a zmapování konkurence. Podnikatelská sebedůvěra naopak ovlivnila výsledek úsilí o založení firmy pozitivně. Studie se rovněž zabývala růstovými očekáváními a došla k závěru, že středně velká očekávání zvyšují pravděpodobnost skutečného zprovoznění.
The Impact of the Tax Burden on the Living Standard in OECD Countries
Strana 951, Číslo 9 - Ročník 61/2013
Článek s využitím metody instrumentálních proměnných popisuje interakci mezi zdaněním a eko-nomickým růstem v zemích OECD. Cílem analýzy je ověřit hypotézu o negativním vlivu zdanění na růst, která vyplývá z ekonomické teorie. Vzhledem k tomu, že daňová kvóta, která bývá standardně využívána jako ukazatel daňového zatížení, vykazuje celou řadu nedostatků, které mohou zpochybnit výsledky empirických analýz, používají autoři pro aproximaci zdanění také alternativní ukazatel WTI – World Tax Index. Výsledky především ukazují, že (i) zdanění má statisticky významný negativní vliv na ekonomický růst, a to při použití obou zmíněných ukazatelů, a (ii) použití WTI umožňuje věrohodněji a jasněji prokázat negativní vliv jednotlivých typů daní, což v případě využití daňové kvóty není možné.
Liberalizácia svetového obchodu: význam a účinky regionálnych dohôd (na príklade Európskej únie a Kanady)
Strana 963, Číslo 9 - Ročník 61/2013
Vplyvom zintenzívňujúcej sa globalizácie je svetové hospodárstvo charakterizované rýchlo rastúcim objemom cezhraničných transakcií tovarov, služieb a kapitálu. Tieto skutočnosti vyvolávajú objektívnu potrebu ich liberalizácie, spájanú so snahou o simplifikovanie podmienok medzinárodného obchodu, ako aj uzatváranie preferenčných zmlúv v rámci integračných zoskupení či medzi nimi. Na hodnotenie účinkov komplexných dohôd o voľnom obchode sa využíva metóda aplikovanej všeobecnej rovnováhy (CGE), ktorá je schopná analyzovať vplyv liberalizácie na blahobyt ekonomiky pri rôznych hodnotiacich scenároch, a predloženie takého scenára, ktorý najlepšie spĺňa všestranné očakávania v rovine zahraničnoobchodných vzťahov a pozitívne prispeje k rastu blahobytu v skúmaných regiónoch, v našom prípade medzi EÚ a Kanadou v zmysle Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody.