Číslo 9 - Ročník 57/2009
The Measurement of Psychic Distance: Case of Foreign Investors in Slovakia
Strana 837, Číslo 9 - Ročník 57/2009
The original intention of this paper was to explore how best to measure psychic distance; and more specifically, to test the criterion-related validity of a new set of scales recently made available by Dow and Karunaratna (2006). The empirical setting is inward foreign direct investment (FDI) in Slovakia from 1990 to 2007. The findings indicate that when predicting market selection and performance, a formative index of the new psychic distance scales is a signifi-cantly better predictor variable than the traditionally employed scale based on Hofstede’s (1980) dimensions of national culture. However, for predicting entry mode choice, the results are more ambiguous. This leads us to an unexpected result of our analyses. The classic TCE-based entry mode model does not appear to provide significant predictive power with respect to FDI entry mode choice in Slovakia. The implications of these findings are discussed in detail.
Analýza efektívnosti slovenských a českých poisťovní pomocou modelov analýzy obalu dát
Strana 857, Číslo 9 - Ročník 57/2009
Cieľom príspevku je porovnanie efektívnosti slovenských a českých univerzálnych komerčných poisťovní pomocou modelov analýzy obalu dát (DEA). DEA modely predstavujú neparametrický prístup pre hodnotenie efektívnosti a výkonnosti súboru homogénnych jednotiek založený na riešení úloh lineárneho programovania. Základná idea týchto modelov spočíva v odhade efektívnej hranice, ktorá definuje množinu produkčných možností. Pri hodnotení efektívnosti poisťovní sa vychádza z ukazovateľov zaslúžené predpísané poistné, ostatné výnosy, náklady na poistné plnenie a prevádzkové náklady. Výsledkom analýzy českých a slovenských poisťovní je porovnanie ich technickej efektívnosti, ktorá ukazuje na vyšší podiel efektívnych jednotiek a nižšiu variabilitu miery efektívnosti pre poisťovne na českom poistnom trhu.
Regionálna analýza priemyslu Slovenska podľa vybraných ukazovateľov
Strana 870, Číslo 9 - Ročník 57/2009
Despite the development of the service sector, industry sector for the Slovak economy continues to be a key. It employs the highest proportion of workers, forms a substantial part of GDP and its products constitute the largest share of exports. It is highly probable that the development of industrial production highly contributes to the growth of regional disparities. The main aim of this article was to statistically assess the development of industry in the various districts of the Slovak Republic in the two periods 2003 and 2007. Significant contribution is the comparison of the regional situation in the industry with respect to multiple criteria using the one dimensional analysis as well as comparisons using multidimensional analysis. Both analysis are complementary and thus allow us to provide comprehensive insight into the industry in districts other than the standard found elsewhere.
The Impact of Financial Reform on Slovak Firms’ Corporate Capital Structure
Strana 891, Číslo 9 - Ročník 57/2009
Príspevok sa zameriava na kapitálovú štruktúru slovenských podnikov a vplyv nedokonalostí finančného trhu na zadlženie. Ako hlavnú nedokonalosť trhu ovplyvňujúcu kapitálovú štruktúru predpokladáme obmedzenú a nízku ponuku bankových úverov v druhej polovici deväťdesiatych rokov. Tento fakt je zdôraznený tým, že v tranzitívnych ekonomikách je bankový úver jedným z najdôležitejších zdrojov financovania. Reforma bankového sektora v roku 1999 mala zvýšiť možnosť financovania z týchto zdrojov. Vo výskume je použitá vzorka viac ako 1,000 nefinančných podnikov a ročné pozorovania za obdobie rokov 1996 až 2004. Príspevok začína prehľadom relevantnej literatúry o podnikovej kapitálovej štruktúre, z ktorej je odvodený empirický model zahŕňajúci determinantu zadlženia. V ďalšej časti je časové obdobie rozdelené na predreformné (1996-2000) a poreformné (2001-2004), aby bolo možné otestovať základnú hypotézu. Výsledky ukazujú, že reforma zmenila podnikové charakteristiky a potvrdili sa niektoré teoretické predpoklady. Najdôležitejšie sú tie, ktoré sú spojené s podnikmi priamo: veľkosť, kolaterálna hodnota aktív a medzipodnikové zadlženie.
Agrárny sektor Slovenskej republiky po vstupe do Európskej únie
Strana 903, Číslo 9 - Ročník 57/2009
The article is focused on development of the agrarian sector after the accession of the SR to the EU. Article evaluates the position of agrarian sector in the national economy, the competitive capability at the internal and foreign markets and the impact of business environment on economy. The effectiveness of companies under the productions is being analysed. In comparison with agriarian companies in EU, persist low efficiency of majority companies and small accent is given to the production intesification and to the cost management.
Klimatické zmeny ako miestny problém: lokalizácia a implementácia na príklade Kanady
Strana 918, Číslo 9 - Ročník 57/2009
Diskusie o klimatických zmenách a ich budúcich dôsledkoch prebiehajú v politickom a akademickom prostredí najmä na národnej a medzinárodnej úrovni. Na miestnej úrovni však obce a miestne samosprávy svojimi činnosťami a výkonom kompetencií hrajú významnú úlohu v znižovaní produkcie skleníkových vplyvov a realizácii opatrení na ochranu klímy. Kampaň Mestá na ochranu klímy (Cities for Climate Protection - CCP), ktorú sponzoruje medzinárodná organizácia ICLEI a spája viac ako 800 samospráv z celého sveta, je zameraná na pomoc miestnym samosprávam pri tvorbe politík a programov na ochranu klímy a ich efektívnu integráciu do rozhodovacích procesov. Kanadské samosprávy využívajú na podporu svojich aktivít v oblasti klimatických zmien dostupné politiky a programy poskytované z národnej, provinčnej a miestnej úrovne a 176 samospráv je zároveň zapojených CCP kampane. Článok je výstupom z výskumu ktorého základnou otázkou bolo ako a za akých podmienok prispievajú kanadské miestne samosprávy k znižovaniu skleníkových plynov.