Číslo 8 - Ročník 60/2012
Oil Prices and the Value of US Dollar: Theoretical Investigation and Empirical Evidence
Strana 771, Číslo 8 - Ročník 60/2012
Táto práca sa zaoberá vývojom cien ropy a faktormi, ktoré majú významný vplyv na jej hodnotu. Hlavným cieľom tejto práce je identifikácia vplyvu zmeny hodnoty výmenného kurzu amerického dolára na cenu ropy. Pre splnenie stanoveného cieľa sme využili tak teoretickú a empirickú analýzu ako aj metódy s použitím regresného modelu, Grangerovej kauzality, štrukturálnych modelov, a tak určili do akej miery sú ceny ropy závislé na hodnote amerického dolára, ako jedného z faktorov ovplyvňujúcich ceny ropy na medzinárodných trhoch najmä v posledných dvoch desaťročiach. Zistili sme, že hodnota amerického dolára má významný vplyv na ceny ropy.
Jak indikovat zvraty hospodářského vývoje
Strana 791, Číslo 8 - Ročník 60/2012
První dekáda nového tisíciletí vnesla do světového hospodářství a do národních ekonomik hned několik otřesů a podstatně zvýšila rizika nejistot. Jejich konkrétní příčiny byly v průběhu zmíněného období různé, od krize hypoteční přes krizi bankovního sektoru až po problematický vývoj fiskálních parametrů v ekonomikách jednotlivých zemí, zejména zemí evropských. Tyto příčiny se navíc často prolínaly, resp. následovaly v poměrně rychlém sledu za sebou.
Článek ukazuje, jak je možné využít probitové analýzy k indikaci možných zvratů ve vývoji ekonomiky, a to na základě vysokých pravděpodobností jejich příchodu. Zároveň s probitovou analýzou využívá i metodu Koyckova lineárního dynamického modelu s časově posunutou vysvětlující proměnnou, což umožní nastavit „předstih“ těch ukazatelů, které mohou ovlivňovat ekonomický vývoj a označit body jeho zvratu.
Dilema spontánního řádu produktivního systému
Strana 815, Číslo 8 - Ročník 60/2012
Autor v článku diskutuje problematiku teorie ekonomických cyklů, konkurenčního potenciálu, inovačního dynamismu, racionálního vývoje a spontánního řádu produktivních systémů (firem). Prezentované poznatky výzkumu nabízejí vazby na jiné odborné školy v této oblasti zkoumání. Uvádějí se teoretické a aplikační informace dosud nepublikované v tomto kontextu. Na základě logicky provázaných úvah autor vymezuje tzv. relativní a zlatý řez produktivního systému. Eklektickým propojením metodologií ekonomických, manažerských aj. vědních oborů nalézá harmonické vazby mezi poznatky kvantitativního i kvalitativního charakteru, mezi makroekonomickými a mikroekonomickými naukami apod., které dosud byly považovány jako metodologicky kontroverzní. Tento přístup přináší nové podhledy do ekonomické a manažerské teorie, jakož i do pojetí podnikání.
Možnosti predikcie správania manažérov pri zvládaní náročných situácií v manažérskej práci
Strana 835, Číslo 8 - Ročník 60/2012
V štúdii prezentujeme výsledky vývoja pôvodnej metodiky SSPMPR – Spôsoby správania v manažérskej práci. Analyzované údaje boli získané od 174 respondentov na rôznych pozíciách manažmentu. Získané výsledky potvrdili zmysluplnosť empiricko-induktívneho postupu vymedzenia taxonómie týchto spôsobov správania so špecifikovaním piatich faktorov – emočného faktora zvládania, kognitívneho faktora zvládania I, kognitívneho faktora zvládania II, behaviorálneho faktora zvládania I a behaviorálneho faktora zvládania II. Prezentované základné parametre vyvíjanej metodiky (faktorová štruktúra, koeficienty Cronbach´s alpha, interkorelácie faktorov, validizačná štúdia) svedčia o vhodnosti tejto metodiky na predikciu a zisťovania spôsobov riešenia náročných situácií v manažérskej práci, so zrejmými dôsledkami vo výkonnosti manažérov a efektívnosti riadenia podnikov.
Nation-States as Investors in a Globalized World
Strana 854, Číslo 8 - Ročník 60/2012
The article deals with problems of an inception and existence of sovereign wealth funds in a present world, with their size, types and goals. These funds do not present an economic problem, but they invoke fears concerning a national security and a state sovereignty in case of their entrance into the sensitive industries as a defence industry, energy, an infrastructure etc. in host countries. So there is an effort to establish an international regime of this fund performance which would increase especially their transparency and accountability. Except from it there is discussed the existence of these fund as one form of an external imbalance manifestation and also the manifestation of a changing hegemony in today’s world from developed countries in favour of Asiatic states.