Číslo 8 - Ročník 59/2011
Minimalizácia alebo modernizácia štátu?
Strana 763, Číslo 8 - Ročník 59/2011
Príspevok argumentuje potrebu vymedzovať štát ako dynamický historicky podmienený jav, identifikuje kľúčové medzníky jeho kvalitatívnych premien. V jeho rozporuplnom vývoji zdôvodňuje dlhodobý trend modernizácie ako adaptáciu, ktorou reaguje na historicky podmienené zmeny tak, že dochádza k pozitívnym civilizačným posunom spoločnosti. Podstatnou črtou modernizácie štátu je jeho rastúca a inovujúca sa angažovanosť v ekonomike a spoločnosti.
Cenová konkurencieschopnosť a zdanenie energetických vstupov
Strana 786, Číslo 8 - Ročník 59/2011
Neobnoviteľné energetické zdroje a ich cena sú čoraz významnejším faktorom rastu globálnej ekonomiky a národných ekonomík. Výška daní na energetické produkty a ich následné premietnutie do cien vplýva na konkurencieschopnosť ekonomík a ich jednotlivých odvetví, na ich ziskovosť, tvorbu zdrojov na investície, inovácie a kreativitu. Predložený príspevok s využitím input-output analýzy a cenových elasticít signalizuje potenciálne štrukturálne dosahy zmien daní zo spotreby a cien vybraných energetických vstupov na cenovú konkurencieschopnosť odberateľských odvetví v ekonomike SR.
Macroeconomic Consequences of a Common Agricultural Policy Budget Reduction for the Czech Economy – a General Equilibrium Approach
Strana 802, Číslo 8 - Ročník 59/2011
Cílem příspěvku je kvantifikovat dopad vybraných scénářů redukce rozpočtu Společné zemědělské politiky (SZP) na makroekonomickou rovnováhu české ekonomiky s využitím dynamického modelu obecné rovnováhy.
Výsledky ukazují, že v krátkém období redukce přímých plateb (1. pilíř) poškodí ekonomiku více než odstranění investičních dotací ve 2. pilíři. V dlouhém období však dochází k opačnému efektu, kdy odstranění investičních dotací výrazně snižuje ekonomický růst.
Kvalitativně orientované metody socioekonomického výzkumu a jejich využití v ekonomii životního prostředí
Strana 823, Číslo 8 - Ročník 59/2011
Článek se zabývá dvěma rozvíjejícími se kvalitativními metodami socioekonomického výzkumu – analytickým narativem, u jehož zrodu stál R. Bates s kolegy, a institucionální analýzou vyvinutou E. Ostromovou – a představuje jejich pilotní aplikace na poli ochrany životního prostředí ve středoevropském regionu. Autoři článku argumentují, že jde o konzistentní metody, které lze využívat vedle tradičních neoklasických kvantitativních analýz, a to především v případech, kdy se do centra zájmu výzkumu dostává kolektivní rozhodování o alokaci zdrojů ve veřejném či společném vlastnictví.
Zriaďovanie priemyselných parkov a ich vplyv na vývoj nezamestnanosti v ekonomike
Strana 841, Číslo 8 - Ročník 59/2011
Každá etapa vývoja spoločnosti má svoje charakteristické črty. Súčasný vývoj je ovplyvňovaný procesom globalizácie a následne tlakom na štruktúrne zmeny pôsobiace v oblasti produkcie, investícií a obchodu, v tvorbe kapitálových zdrojov a spôsobov ich použitia. Pozitívnou reflexiou trendu liberalizácie pohybu priemyselného kapitálu je primeraný stupeň ústretovosti na jeho získanie a lokalizáciu v konkrétnych územných podmienkach, a to aj budovaním priemyselných parkov. Cieľom tejto vedeckej state je priblížiť históriu budovania priemyselných parkov vo svete a v Slovenskej republike, poukázať na ich úlohu vo vytváraní podmienok na budovanie hospodárskych vzťahov s významnými investormi, prílev zahraničného kapitálu, a predovšetkým znižovanie miery nezamestnanosti vytváraním nových pracovných miest v Slovenskej republike