Číslo 8 - Ročník 52/2004
Monetárny model výmenného kurzu slovenskej koruny
Strana 915, Číslo 8 - Ročník 52/2004
Článok pojednáva o determinantoch výmenného kurzu slovenskej meny v rámci odhadov založených na analýze panelových dátových súborov za šesť krajín strednej a východnej Európy (Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko). Monetárny model výmenného kurzu autori odhadovali na základe viacerých metód panelovej kointegrácie, čo odráža fakt, že výmenné kurzy a ekonomické základy (diferenciál rastu priemyselnej produkcie a diferenciál úrokovej miery voči eurozóne) boli nestacionárne. Ich výsledky ukazujú, že monetárny model je schopný presvedčivo vysvetliť dlhodobé vzťahy výmenného kurzu. Nakoniec použili dlhodobý monetárny model na výpočet rovnovážnych výmenných kurzov slovenskej koruny.
Vybrané trendy v slovenskom bankovníctve za obdobie 2000 – 2003
Strana 929, Číslo 8 - Ročník 52/2004
Zdravotnícke systémy sveta v kontexte zvyšovania reálnych finančných zdrojov
Strana 957, Číslo 8 - Ročník 52/2004
Príspevok je zameraný na výskum a porovnanie existujúcich zdravotníckych systémov vo svete. Cieľom a obsahom je analyzovať spôsob financovania systému zdravotnej starostlivosti na makroúrovni a špecifikovať verejné a súkromné zdroje financovania a ich porovnanie v medzinárodnom kontexte. V príspevku sa skúmajú a porovnávajú modely sytémov zdravotnej starostlivosti vo vybraných krajinách sveta. V súčastnosti existujú štyri základné zdravotnícke systémy: systém povinného zdravotného a sociálneho poistenia, systém národnej zdravotnej služby, trhový systém, socialistický systém. Každý z týchto systémov je charakteristický vlastným spôsobom financovania, organizovania a vlastníctvom zdravotníckych zariadení.
Audit účtovnej závierky a jeho význam pri zostavovaní národných účtov
Strana 973, Číslo 8 - Ročník 52/2004
Cieľom príspevku je prezentovať úlohu auditu pri zabezpečovaní spoľahlivosti informácií účtovnej závierky (individuálnej i konsolidovanej), osobitne vo vzťahu k tretím stranám. Príspevok špecifikuje aj úlohu a význam overenej účtovnej závierky pri zostavovaní národných účtov. Článok prezentuje aj krátky prehľad systému národných účtov podľa metodiky ESA 95, ktorej význam spočíva v monitorovaní sociálnej a ekonomickej politiky štátov Európskej únie.
Hodnotenie koncentrácie odvetví: teoretické prístupy a zákonné nástroje
Strana 984, Číslo 8 - Ročník 52/2004
Článok sa zaoberá problémom konkurenčnej politiky a štruktúry odvetví, ktorá v širšom rámci rezultuje do konkrétnych výsledkov stavu výkonnosti národohospodárskeho celku a jeho efektívnosti. Nadmerná koncentrácia je potenciálnym zdrojom deformácie konkurencie na danom trhu. Ako legálny nástroj na hodnotenie koncentrácie sa ako prvý použil index pomeru koncentrácie, ktorý bol v USA v roku 1982 nahradený Herfindahlovým- Hirschmanovým indexom (HHI). Na území Európskeho spoločenstva sa na hodnotenie koncentrácie používa kritérium výšky dosiahnutého obratu. Rozhodnutie, ktorý nástroj sa použije, závisí od subjektu a účelu plánovanej analýzy.
Teória počítačového experimentovania v umelom hospodárstve: Nekonvenčné prístupy k simulácii modelov hospodárskeho vývoja a experimentovaniu v sukcesívnych prostrediach
Strana 996, Číslo 8 - Ročník 52/2004
Príspevok sa zaoberá novou teoretickou a metodologickou oblasťou ekonómie, a to možnosťami prostriedkov a nástrojov experimentovania v ekonómii, podobne ako v prírodných a technických vedách. Na také účely slúži umelé experimentálne laboratórium. Autor ukazuje, že syntéza darvinovského a lamarckovského prístupu k evolúcii umožňuje vytvárať modely, ktoré pomáhajú hlbšie pochopiť evolúciu hospodárstva.
Využívanie informačných systémov v slovenských podnikoch
Strana 1009, Číslo 8 - Ročník 52/2004
Najmodernejšie koncepcie súčasného manažmentu prikladajú správe podnikových informácií veľký význam. Manažment tejto oblasti známy ako IS/IT by mal byť neoddeliteľnou časťou manažmentu podniku. Pre podnik je IS/IT strategická zbraň, nástroj získavania strategických informácií o produktoch a trhoch, spôsob organizovania a riadenia, nástroj zvyšovania produktivity, efektívnosti a kvality produktov. Informačné systémy/technológie sa stávajú kritickým faktorom úspechu. Na druhej strane sú však veľmi nákladné, aj keď berieme do úvahy trend znižovania nákladov. Naše návrhy budú akcelerovať po vstupe Slovenska do EU. Očakávané zmeny budú podstatné.