Číslo 7 - Ročník 63/2015
Are Taylor Rules Valid in Central Eastern European Countries?
Strana 665, Číslo 7 - Ročník 63/2015
This study applies a stationary test with the flexible Fourier function pro-posed by Enders and Lee (2012) to test the validity of Taylor rules to assess the non-stationary properties of the convergence of the real exchange rates for ten Central Eastern European countries. We find that our approximation has a higher power to detect U-shaped breaks and smooth breaks than the linear method if the true data-generating process of exchange rate convergence is in fact a stationary non-linear process. We examine the validity of Taylor rules from the non-linear point of view and provide robust evidence that Taylor rules holds true for seven Central Eastern European countries. These results imply that the choices and effectiveness of the monetary policies in Central Eastern European economies are highly influenced by Taylor rule, and also influenced by external factors originating from the United States.
Financial and Trade Integration of Selected EU Regions: Dynamic Correlation and Wavelet Approach
Strana 686, Číslo 7 - Ročník 63/2015
Obsahem článku je hodnocení procesu finanční a obchodní integrace ve 26 členských zemích Evropské unie (EU) v období 1993-2012. Země EU jsou rozlišeny na “staré” a “nové” členské země, aby bylo možné porovnat procesy finanční a obchodní integrace ve vyspělých a dříve centrálně plánovaných ekonomikách. Je použita metoda klasické a klouzavé korelace, dynamické korelace a waveletovského ko-spektra. Výsledky klasické a klouzavé korelace ukazují na existence silné vazby mezi oběma integračními procesy do roku 2008. Výsledky dynamické korelace potvrzují existenci silné korelace pro frekvence v dlouhých a hospodářských cyklech. Specifikace prostřednictvím waveletovského ko-spektra odhaluje skutečnost, že v dlouhé frekvence jsou korelovány v období 2000 – 2009, frekvence v hospodářských cyklech v období 1993 – 1994 a 2003 – 2004 a frekvence ve střednědobých cyklech obecně v období 2008 – 2010. Proces finanční integrace byl intenzivnější v případě „starých“ členských zemí, zatímco proces obchodní integrace v „nových“ členských zemích EU.
Mezera daně z přidané hodnoty v České republice a Slovenské republice
Strana 705, Číslo 7 - Ročník 63/2015
Tento článek popisuje termín mezera daně a metodu použitou pro její odhad v České republice (ČR). Důraz je kladen na výpočet teoretické daňové povinnosti z input-output tabulek, které jsou součástí národních účtů. Pro odhad teoretické daně v ČR je použita metoda Českého statistického úřadu výpočtu vážené sazby pro účely odvodu ČR do rozpočtu EU (model WAR). Výpočty mezery daně v ČR v letech 2002 – 2010 provedené metodou WAR jsou srovnány s odhady publikovanými za Slovenskou republiku (SR). Mezera daně v ČR dosahuje v průměru přibližně 17 %, ale stále roste a v roce 2010 je již 26 %. V SR je mezera daně vyšší, v průměru 25,5 % a také se zvyšuje.
Vplyv jednotlivých typov daní na ekonomický rast v krajinách OECD: dynamická panelová regresia
Strana 718, Číslo 7 - Ročník 63/2015
Cieľom článku je verifikovať vzťah medzi jednotlivými typmi daní a ekonomickým rastom v krajinách OECD prostredníctvom dynamickej panelovej regresie pri využití viacerých spôsobov aproximácie miery zdanenia. Tradičná daňová kvóta a alternatívny World Tax Index sú použité ako hlavné aproximátory miery zdanenia. Výsledky analýzy nasvedčujú, že zdanenie práce (osobné dôchodkové dane a príspevky na sociálne zabezpečenie) sú najviac škodlivé pre ekonomický rast. Korporátne dane, DPH a ostatné spotrebné dane negatívne ovplyvňujú ekonomický rast. Vplyv majetkových daní je pozitívny, čo je možné pripísať zvyšujúcemu sa podielu majetkových daní v rámci celkového daňového mixu.
Environmental Quality and Health Status in the Baltic States in Comparison with Slovak and Czech Republics
Strana 737, Číslo 7 - Ročník 63/2015
The paper deals with the impact of environmental quality on human health in the Baltic States. The quality of environment and health are the core indicators of quality of life and they are closely interrelated. The indicators system to assess environmental quality and health status was developed to assess the impact of environmental quality on health in the Baltic States based on regular consolidated statistical data provided by EUROSTAT. The paper presents the concept of assessment of environmental quality and health status dimensions in the quality of life measurements and provides analysis of dynamics of environmental and health indicators in Lithuania, Latvia and Estonia states. The integrated environmental quality and health indicators were developed and assessed in the Baltic States since EU accession in 2004. The relationship between the main environmental quality and health status indicators is assessed. Comparison of environmental quality and health status indicators in the Baltic States and in Czech Republic and Slovakia are provided as well. Based on the analysis per-formed policy recommendations are presented.