Číslo 7 - Ročník 61/2013
Testing Prospect Theory Parameters
Strana 655, Číslo 7 - Ročník 61/2013
This research study used the original Tversky and Kahneman (1992) methodology to establish values of the key prospect theory parameters in samples of Slovakian construction managers and tertiary students. Median sample values for choice tasks with gains elicited in both samples were fairly similar to those established by the Tversky and Kahneman work (1992). When the same estimation techniques and data types are used, the prospect theory parameter values in Slovakian samples seem fairly similar for standard student populations in developed countries. Based on our results we assume that estimation techniques and data types may be more important for determining parameter values than testing environments and gender or experience of participants.
Determinants of Individual Wages in the Slovak Republic
Strana 672, Číslo 7 - Ročník 61/2013
Dôležitou súčasťou fungovania spoločnosti je jej mzdový vývoj. Uvoľnenie mzdového vývoja na Slovensku spôsobilo značné príjmové diferenciácie, ktoré nachádzajú svoj odraz aj v kvalite života obyvateľov. Po počiatočných príčinách nárastu mzdovej diferenciácie z dôvodu transformácie sa do pozornosti dostáva skúmanie nových faktorov, ktoré ovplyvňujú mzdové ohodnotenie jednotlivca. Cieľom príspevku je zachytiť pomocou mzdovej rovnice viacero faktorov ovplyvňujúcich úroveň miezd v Slovenskej republike. Analýza mzdových determinantov je v tomto príspevku uskutočnená na základe údajov zo štatistického zisťovania Informačný systém o cene práce, ktorý realizuje spoločnosť Trexima Bratislava.
Contract Management and its Impact on Contracting Public Services: Slovak Republic
Strana 690, Číslo 7 - Ročník 61/2013
Kontrahovanie produkcie verejných služieb súkromným a neziskovým subjektom je jednou z častých foriem alternatívneho zabezpečovania verejných služieb. Doterajšie poznanie naznačuje, že tento postup môže, ale aj nemusí priniesť pozitívne výsledky – napríklad zvýšenie efektívnosti, kvality, rovnosti, lepšiu kontrolu výdavkov a individualizáciu služieb – ale len v prípade, ak je proces kontrahovania kvalitne implementovaný. Naša stať analyzuje vybrané faktory, limitujúce úspešnosť kontrahovania v podmienkach Slovenskej republiky, a naznačuje, ktoré z nich sú pre konečný výsledok kľúčové. Testuje vzťahy medzi vybranými faktormi manažmentu kontrahovania (konkurenčnosť výberu, kritériá výberu dodávateľa, spôsoby monitorovania k zmluvy, platobné podmienky a zmluvné pokuty). Stať využíva nástroje kvantitatívnej analýzy a je založená na údajoch získaných vlastným originálnym výskumom. Výsledky nie sú veľmi pozitívne. Kľúčovým faktorom úspešnosti kontrahovania je, podľa našej analýzy, konkurečnosť, pričom v slovenskom verejnom sektore prevažujú nekonkurečné metódy výberu externého dodávateľa.
Mladí lidé a sociální politika: implikace pro sociální smír
Strana 700, Číslo 7 - Ročník 61/2013
Předložená stať se věnuje vybraným souvislostem sociální politiky, zejména podmínkám a možnostem dosahování sociálního smíru vzhledem k preferencím a postojům mladých lidí a faktorům, které na ně působí. Na základě výsledků empirického výzkumu, uskutečněného s respondenty z několika fakult ČZU a ČVUT v Praze, autorka vyvozuje své závěry o tom, zda a jaká ohrožení pro sociální smír, a jeho prostřednictvím i pro ekonomický rozvoj, mohou být vyvolána tím, jak mladí lidé vnímají opodstatněnost sociální politiky a obsah jejích principů.
Vývoj zahraničného obchodu západného Balkánu vo svetle pokračujúcej ekonomickej integrácie regiónu
Strana 722, Číslo 7 - Ročník 61/2013
Príspevok sa zaoberá vývojom zahraničného obchodu západného Balkánu vo svetle jeho pokračujúcej ekonomickej integrácie s EÚ, ako aj v rámci regiónu. Analýzu danej problematiky zasadzuje do neoklasických teórií medzinárodného obchodu (hlavne Vinerova teória colnej únie) a skúma dve základné hypotézy. Prvá hypotéza sa zaoberá vplyvom politiky rozširovania EÚ na ekonomickú integráciu západného Balkánu a s tým spojenú intenzifikáciu vzájomných obchodných vzťahov. Druhá hypotéza rieši otázku tendencií vývoja zahraničného obchodu regiónu s EÚ v súvislosti s rozvojom ekonomickej integrácie na západnom Balkáne, teda potenciálny rast intraregionálneho obchodu na úkor obchodu s EÚ.
Význam strategického rozhodovania v mikropodnikoch a veľmi malých podnikoch na príklade Slovenskej republiky
Strana 737, Číslo 7 - Ročník 61/2013
Príspevok skúma význam procesu strategického rozhodovania na príklade slovenských mikropodnikov a veľmi malých podnikov. Zistilo sa, že efektívne strategické rozhodovanie významne zvyšuje ich výkonnosť, úspech a šancu na prežitie. Skúmanie daných procesov vybraných podnikov je prospešné, a to najmä pre nedostatok pozornosti v porovnaní s veľkými podnikmi. Hlavným cieľom príspevku je analyzovať proces ich strategického rozhodovania na teoretickej i praktickej úrovni a prostredníctvom syntézy poznatkov upozorniť na dominantný model strategického rozhodovania v rámci skúmaných podnikov a mechanizmov strategického rozhodovania používaných manažérmi týchto podnikov v dnešnom podnikateľskom prostredí.