Číslo 7 - Ročník 56/2008
Investičná stránka hospodárskeho rastu na Slovensku
Strana 633, Číslo 7 - Ročník 56/2008
V článku sa analyzuje význam kapitálotvorného procesu a trendy vo viacerých jeho štruktúrnych prierezoch na Slovensku. Priebeh investičného procesu v SR sa porovnáva s jeho vývojom v EÚ 15.
V štruktúre investícií je pre slovenské hospodárstvo charakteristický nižší podiel investícií do ľudského kapitálu (a vyšší podiel investícií do vecného kapitálu) než v EÚ 15. V štruktúre vecných investícií v SR v roku 2005 prevažovali investície do priemyslu nad investíciami do služieb. V investíciách do spracovateľského priemyslu v rokoch 2005 a 2006 mali nadpolovičný podiel investície do odvetví s vysokými a vyššími strednými technológiami.
Vysoká investičná náročnosť hospodárskeho rastu v SR sa zachová aj v budúcich rokoch. Spočívať bude najmä na pleciach zahraničných investorov.
Assessing Tax Asymmetries and the Incentive to Incorporate
Strana 649, Číslo 7 - Ročník 56/2008
Článek představuje jednoduchý opční model k analýze čisté hodnoty příjmů z podnikání za předpokladu příjmové nejistoty. Zaměřuje se přitom na různé důsledky daňových asymetrií a zkoumá v tomto ohledu specifika osobní a kapitálové formy organizace podniku. Parametry modelu zahrnují strukturu zdanění příjmů a míru zadlužení podniku. Předmětem numerické analýzy jsou pak podmínky, platné v České republice a na Slovensku v roce 2007. Zde nalézáme a diskutujeme různé daňové asymetrie a formulujeme hypotézu, týkající se ekonomických stimulů k zakládání společností. Ty jsou mnohem méně výrazné v českých podmínkách, kde je v poměrně rozsáhlém spektru menších podniků upřednostňována osobní forma organizace.
Perspektívy budúceho smerovania integrácie Európskej únie
Strana 662, Číslo 7 - Ročník 56/2008
Beginning of the 21st century has brought new challenges to the European Union that are crucial for its future. As a result of political changes in Europe at the end of the 1980s and the beginning of the 1990s space for enlargement evolved and the Central and Eastern European countries showed definite interest in EU membership. Furthermore, there are other factors to be taken into account with regard to developments in the EU. Probably the most important one is the globalization process. Reflections on optimisation of inner isolation from other nations are undoubtedly obsolete. The Union has to offer framework conditions to ensure internal and external security to the whole integrated area and its members. This article focuses on changes in the integration process of the EU invoked by the facts mentioned above.
Úvery Svetovej banky v kontexte liberalizácie obchodných vzťahov rozvojových krajín
Strana 678, Číslo 7 - Ročník 56/2008
Začatím multilaterálnych rokovaní z Doha oblasť liberalizácie obchodu opäť získala väčšiu pozornosť v rámci politík Svetovej banky. Článok poukazuje prostredníctvom komparácie vývoja vybraných makroekonomických veličín skupiny krajín, ktorá v priebehu procesu liberalizácie obchodu využila úvery Svetovej banky s obchodným aspektom so skupinou krajín, ktorá danú podporu nevyužila, na význam úverových programov Svetovej banky v tomto procese. Porovnanie je založené na analýze vývoja indexu determinácie, pričom vývoj temp rastu HDP je analyzovaný prostredníctvom Richardsových kriviek.
Faktory – mechanizmy – procesy v regionálním vývoji: aplikace konceptu kritického realizmu
Strana 696, Číslo 7 - Ročník 56/2008
Cílem článku je nastínit koncepční schéma faktorů, mechanizmů a procesů regionálního rozvoje. Nejprve jsou prezentovány možné přístupy ke klasifikaci faktorů, mechanizmů a procesů regionálního rozvoje. Následně je aplikována metodologie kritického realizmu s cílem nastínit systémové souvislosti mezi faktory, mechanizmy a procesy regionálního rozvoje. Na závěr jsou uvedeny návrhy na zaměření dalšího výzkumu v této sféře.
Faktory – mechanizmy – procesy v regionálním vývoji: aplikace konceptu kritického realizmu
Strana 712, Číslo 7 - Ročník 56/2008
Článok sa zaoberá problematikou zavedenia elektronického mýta v SR. Analyzuje možné riziká vyplývajúce z nerešpektovania faktorov, ktoré ovplyvňujú rozsah spoplatnenia cestnej siete. Determinanty rozsahu spoplatnenia sú rozdelené do dvoch skupín – základné faktory a ďalšie faktory, ktoré spolu so základnými faktormi ovplyvňujú optimálny rozsah spoplatnenia cestnej siete. V článku sú charakterizované obe skupiny faktorov aplikované v podmienkach Slovenskej republiky. Príspevok nerieši len problematiku rozsahu spoplatnenia cestnej infraštruktúry, ale obsahuje aj mapové podklady súvisiace s navrhovaným spoplatnením cestnej siete.