Číslo 6 - Ročník 58/2010
Economic Development of Slovakia in 2009
Strana 549, Číslo 6 - Ročník 58/2010
Po dlhšom období mimoriadne silného ekonomického rastu bola v roku 2009 slovenská ekonomika konfrontovaná s recesiou. Otvorená malá ekonomika, s nevýznamným domácim trhom, citlivo zareagovala na výpadok vo vonkajšom dopyte. Nešlo o prvú vážnu destabilizáciu slovenskej ekonomiky- ale prvýkrát bola jej rozhodujúca príčina v externom prostredí. So značným oneskorením, zato však veľmi výrazne na recesiu zareagoval vývoj zamestnanosti. V prvej polovici roka 2010 už boli prítomné prejavy oživenia ekonomiky, tie však boli veľmi diferencované podľa odvetví. V ďalšom priebehu roka 2010 očakávame krehké a výrazne sektorovo diferencované oživovanie, pri značne komplikovanom vývoji na trhu práce. A s určitým oneskorením do tohto procesu pravdepodobne vstúpi konsolidačná politika vlády.
Midterm Forecast of Slovak Economy for the Period 2010 – 2013 with Outlook to 2015
Strana 614, Číslo 6 - Ročník 58/2010
Forecasting of future economic development quite a short time after the global economic crisis is more than a complicated task. The main uncertainty is linked to the process of recovery of the world economy from the crisis and the direction of governments’ economic policies and their corresponding effectiveness. Nevertheless, it is necessary to develop such forecasts, to collect them and compare with different approaches of particular forecasting works. This article represents the approach of the team of the Institute of Economic Research, Slovak Academy of Sciences. Forecast is based on the econometric model B_IER SAS ECM 09q4 and is focused on the GDP and its components, the labour market and public budget revenues. The time horizon is limited to years 2010 and 2015 and continues two years beyond the end of the financial programming pe-riod of the EU.
Incidence zvýšeného zatížení cigaret daněmi v České republice a na Slovensku
Strana 635, Číslo 6 - Ročník 58/2010
Příspěvek stanovuje absolutní a relativní hodnoty rozdělení daňového břemene uvaleného na cigarety v České republice a na Slovensku na základě analýzy průměrných vážených cen cigaret v období let 2004 až 2009. Základem práce je srovnání kalkulovaných cen a daňového zatížení cigaret v dané cenové hladině před a po změně daňového břemene uvaleného na cigarety. Nezbytná je identifikace a popis determinantů ovlivňujících míru daňového přesunu a faktorů ovlivňujících kalkulované výsledky. Popsány jsou zde také používané metody měření daňové incidence včetně jejich prostřednictvím zjištěných výsledků. Uvedené umožňuje stanovit obecné závěry ohledně přesunů zvýšeného břemene daní uvalených na cigarety ve specifických podmínkách České republiky a Slovenska včetně jejich srovnání s teoretickými i praktickými poznatky v dané oblasti.