Číslo 6 - Ročník 57/2009
Hospodársky vývoj Slovenska v roku 2008
Strana 524, Číslo 6 - Ročník 57/2009
Udržanie politickej stability bolo na Slovensku v roku 2008 skombinované so zachovaním kontinuity vo vcelku uspokojivom pôsobení hospodárskopolitického rámca na reálnu ekonomiku. To sa prejavilo vo vyše 6 % tempe rastu HDP, v 3,2 % raste miery zamestnanosti a v 3,3 % raste reálnych miezd pri udržaní hodnôt všetkých kritérií nominálnej konvergencie na úrovni spĺňajúcej podmienky na vstup do eurozóny (od 1. 1. 2009).
V dôsledku nastupujúcej svetovej hospodárskej krízy dochádza však v poslednom štvrťroku 2008 aj v slovenskej ekonomike k zvratu jej pozitívnych vývojových trendov. Jej mimoriadne veľká otvorenosť a citlivosť na zmeny konjunktúry vo svetovom hospodárstve spôsobujú, že po období úspešného hospodárskeho vývoja v rokoch 2005 – 2008 stojí Slovensko na prahu najvýraznejšej recesie od čias jeho transformačnej depresie (na začiatku 90. rokov) a tiež, že recesia bude v SR jednou z najsilnejších v EÚ 27. Štúdia očakáva, že v roku 2009 klesne HDP o 6 – 7,5 %, miera nezamestnanosti sa zvýši do intervalu 11,2 – 12,5 % a sprievodným znakom recesie bude pravdepodobne dezinflácia.
Formovanie názorov na pociťovanú a očakávanú infláciu. Pohľad behaviorálnej ekonómie
Strana 568, Číslo 6 - Ročník 57/2009
Článok skúma formovanie názorov spotrebiteľov v Eurozóne a vybraných tranzitívnych ekonomikách na vývoj pociťovanej a očakávanej inflácie v rokoch 1985-2008.. Potvrdilo sa, že jednotlivé sociálne a demografické skupiny majú vlastné vzory pociťovania a prognózovania rastu cien. Tieto vzory sa opakujú vo všetkých skúmaných krajinách. Na veľkosť rozdielov mali zásadný vplyv pocity familiárnosti a kompetentnosti pri odhadovaní cenového vývoja. Pri hodnotení pociťovaného vývoja cien boli tieto pocity do istej miery oprávnené a korešpondovali so skutočným vývojom cien. Pri odhadovaní budúceho vývoja cien však pociťovaná kompetentnosti nekorešpondovala s kvalitou odhadu.
Amartya Kumar Sen – ekonom rozvoje a blahobytu, filozof svobody i bídy a hladu
Strana 587, Číslo 6 - Ročník 57/2009
The article portraits the first Nobel price in economics winner coming neither from America nor from Europe, the Indian thinker Amartya Kumar Sen, with special emphasis on his career since the 1998 prestigious award. Therefore it does not focus primarily on his earlier contributions to mainstream economics, such as the analysis of preferences or the welfare economics. Instead, attention is paid to Sen’s activities in the field of development studies including measuring development and poverty, specific understanding of these phenomena and his famous capability approach. At the same time Sen is showed as a researcher able to cross the borders of economic science, to regard the questions that he examines from philosophical, ethical or political aspect as well and to present them in a way accessible not only to specialists but also for broader audience. Last but not least the reader is made familiar with current Sen’s professional activities and the most up-to-date impact of his scholarly work.