Číslo 6 - Ročník 56/2008
The Impact of Monetary Policy Shocks in a Small Open Economy
Strana 537, Číslo 6 - Ročník 56/2008
In this paper I use an open economy dynamic stochastic general equilibrium model and estimate it for Romanian economy using Bayesian techniques. I estimate then the impact of domestic and external monetary policy shocks. Domestic interest shocks produce strong effects on output and exchange rate, and moderate ones on inflation. The effects are not very persistent. The results show that monetary policy shocks from Euro Area do matter for Romanian economy, but in moderate way. Overall, monetary policy in Romania is found to be less gradual but more conservative than the ECB one.
Správanie spotrebiteľov pri obstarávaní skupinového statku
Strana 551, Číslo 6 - Ročník 56/2008
Predkladaný príspevok sa venuje problematike efektívneho obstarávania tzv. skupinových statkov. Za najväčší problém dosiahnutia efektívnosti sa tu považuje problém čierneho pasažiera ktorý vedie k znemožneniu ich obstarania. V predloženom článku sa na experimentálnych údajoch poukazuje na možné zlyhanie pri snahe dosiahnuť efektívnu stratégiu pre skupinu ako celok.
Je stárnutí populace tragédií?
Strana 565, Číslo 6 - Ročník 56/2008
Aging should be viewed as a natural part of the life course and population aging as a transition not a crisis. First part examines population aging causes. Second part draws attention to uncertainty of demographic projections. Third part analyses dependency ratio in international perspective. Forth part is concerned with health care spending. Fifth part outlines public policy reactions. Sixth part deals with pension reform. Seventh part asks a question whether population aging is burden or blessing. According to the paper, older people are active, productive and will continue to play a valuable role in the future.
Keywords: population aging, dependency ratio, health cost, pension reform
JEL Classification: I10, J10
Koncepcia kapitálovej primeranosti bánk a investičných podnikov v podmienkach Európskej únie
Strana 582, Číslo 6 - Ročník 56/2008
Podstata koncepcie kapitálovej primeranosti v dokumentoch Basel I, Basel II a v Smerniciach CAD Európskej únie spočíva v meraní rizík úverových inštitúcií a investičných podnikov a v následnom stanovení minimálnej úrovne kapitálu potrebného na krytie rizík. Článok sa zameriava na súlad Smerníc Európskej únie v oblasti kapitálovej primeranosti s dokumentmi Basel I a Basel II. Smernice CAD boli orientované v prvom rade na investičné podniky. Na banky sa vzťahujú tie ustanovenia, ktoré riešia otázky obchodného portfólia, trhových rizík a operačného rizika, a tak spolu so smernicami OFD a SRD vytvárajú regulačný rámec kapitálovej primeranosti v bankách v podmienkach Európskej únie. Existencia určitých rozdielov medzi smernicami EÚ a dokumentmi Basel I a Basel II, ako aj rozdielna teritoriálna aplikácia uvedených regulačných opatrení spôsobujú rozdielne dopady na banky a bankové systémy krajín.
Hlavní globální vývojové trendy ve světovém komerčním pojišťovnictví
Strana 598, Číslo 6 - Ročník 56/2008
V článku jsou analyzovány hlavní trendy ve světovém komerčním pojišťovnictví poslední dekády, kterými jsou na prvním místě měnící se charakter rizik a vznik rizik zcela nových, vyvolávající vyšší rozsah nahodilých událostí, zejména živelních pohrom, který finančním objemem naráží na barieru komerčního provozování pojištění, proto se intenzivně hledají formy vícezdrojového financování katastrof a alternativní formy přenosu rizika vůbec. Na dalším místě to je zkoumání modifikace fungování pojistných trhů v rámci globálního procesu integrace finančních služeb, a postavení pojišťoven v rámci multifunkčních finančních konglomerátů, s čímž souvisí i změny v přístupech státních regulatorních orgánů a implementace projektů pro zvýšení stability finančního sektoru, zvýšení klientské bezpečnosti a snížení asymetrie informací.
Vplyv globalizácie na malé a stredné podniky
Strana 607, Číslo 6 - Ročník 56/2008
Small and medium enterprises (SME) are faced with the need for a strategic responce to the changes in global business environment. The aim of the article is to present the basic atributes of new businesses model determining success of SMEs in the new world of globalisation. In the first part of article the impact of globalization on businesses sector is presented. In second part of this paper we discuss the future of SME in new world of global economics. Presented are changes in character and functioning of small and medium enterprises. Special attention is devoted to 3 crutial atributes of new businesses model which will determine future success of small and medium enterprises in new world of global economics: a) implementation of new businesses types in SMEs sector, b) implementation of innovation, information and communication technologies by SMEs, c) implementation of strategic management by SMEs.