Číslo 6 - Ročník 53/2005
Riziká európskej menovej únie
Strana 559, Číslo 6 - Ročník 53/2005
Druhá časť článku analyzuje početné riziká európskej menovej únie, ktorá je stále ešte "nezrelou" menovou úniou s asymetrickou štruktúrou, ktorá čelí vážnym výzvam výzvam v súvislosti s ďalším procesom rozširovania.
Technológia a inovácie ako základný faktor ekonomického rozvoja
Strana 576, Číslo 6 - Ročník 53/2005
Článok analyzuje základné aspekty technologického a inovačného rozvoja. Pojednáva o minulom a súčasnom chápaní technológie, a to vo všeobecnosti a zvlášť v ekonomickej rovine. Rozlišuje medzi tvrdou a mäkkou technológiou.Charakterizuje kategorizáciu výrobných faktorov z hľadiska technologického vývoja, podobne aj transfer a difúziu technológie a udržateľný technologický rozvoj. Rozoberá koncepciu inovácií a vnútropodnikové, ako aj mimopodnikové zdroje inovácií. V závere analyzuje technologickú a inovačnú politiku a jej vývojové stupne.
Odhad faktorů ovlivňujících efektivnost bank v nových členských státech před jejich vstupem do Evropské unie
Strana 593, Číslo 6 - Ročník 53/2005
Příspěvek usiluje o identifikaci hlavních determinantů efektivnosti bank v zemích Visegrádské skupiny v období let 1999 – 2003. Ke klíčovým otázkám patří zjištění, zda efektivnost ovlivňují především specifické charakteristiky bankovního podnikání, nebo makroekonomické prostředí. Aplikací tobitové regresní analýzy docházíme k závěru, že specifické bankovní charakteristiky (ziskovost, solventnost, tržní podíl a zahraniční vlastnictví) se projevily jako jednoznačně významnější determinanty než makroekonomické proměnné, kterými byly HDP, inflace, úrokové sazby a podíl celkového objemu depozit na HDP. Výsledky tak naznačují, že zlepšení efektivnosti v průběhu pěti let můžeme přičíst kvalitativní změně v řízení a fungování bank. Odhady regresních rovnic rovněž ukazují na vhodné uspořádání bankovního sektoru. Jako optimální se jeví sektor, v němž operuje několik zahraničními subjekty vlastněných velkých a středních bank s dostatečnou kapitálovou základnou a významným podílem na trhu primárních zdrojů.
Optimálne zaisťovacie reťazce
Strana 626, Číslo 6 - Ročník 53/2005
Zaistenie je poistenie poisťovateľa, ktorý má možnosť preniesť na zaisťovateľa tú časť rizika, ktorá presahuje jeho finančné schopnosti. Zvýšenie kapacity poisťovateľa formou kombinácie rôznych typov zaistenia je v konkurenčnom prostredí poistného trhu veľmi dôležité. V príspevku sú jednak zadefinované najpoúživanejšie typy zaistenia v neživotnom poistení a je vypracovaná metodika skladania jednotlivých typov zaisťovacích ochrán, podporená grafickou prezentáciou. Ďalej je uvedený postup pre volbu optimálneho reťazca zaisťovacích ochrán pre konkrétne portfólio poistných zmlúv. Stanovenie hranice medzi rizikami, ktoré je poisťovňa schopná kryť sama a ktoré skutočne treba do reťazca zaisťovacích ochrán skutočne postúpiť vedie k šetreniu finančných prostriedkov vynaložených na zaistenie.
Turecko a Európska únia
Strana 644, Číslo 6 - Ročník 53/2005
Snaha Turecka o jeho členstvo v EÚ prešla od roku 1963 vývojom, ktorý bol 17. decembra 2004 uzatvorený stanovením podmienečného termínu začatia predvtsupových rokovaní na 3.10.2005. Turecko geograficky a kultúrne viac ázijská ako európska krajina sa pravdepodobne o 10 - 15 rokov sa stane plnoprávnym členom únie. Výhody členstva Turecka v EÚ budú pre obe strany. Turecka získa výhody zo svojho začlenenia do najväčšieho intergračného zoskupenia na svete. Po vytvorení colnej únie v roku 1996 s EÚ bude mať Turecko po svojom vstupe prístup ku všetkým štyrom slobodám, aj keď hrozí nebezpečenstvo, že k jednej z nich - a to voľnému pohybu pracovných síl, bude mať iba obmedzený prístup. Európska únia zase získa členskú krajinu s veľkou dynamikou rastu a s rozsiahlym odbytovým trhom. Existujúce riziká vstupu Turecka do EÚ sú spojené s jeho relatívnou politickou nestabilitou, ktorej vyriešenie je však podmienkou vstupu krajiny do únie.