Číslo 5 - Ročník 66/2018
Do Motorways Induce Wider Economic Benefits? Evidence from the Slovak Republic
Strana 431, Číslo 5 - Ročník 66/2018
Článok analyzuje širšie sociálne a ekonomické efekty diaľnic. Predmetom skúmania je vývoj setu sociálnych a ekonomických premenných na úrovni slovenských okresov (úroveň LAU 1) v rokoch 1997 – 2016. Na identifikáciu potenciálnych dlhodobých efektov diaľnic na regionálnu ekonomiku a spoločnosť sú použité tri metódy: difference-in-differences, panelová regresia s fixnými efektmi a metóda syntetickej kontroly (SCM - Synthetic Control Method). Analýza stanovila pozitívny vplyv diaľnic na rast miezd, počty firiem a vnútorné sťahovanie obyvateľstva. Metóda syntetickej kontroly sa preukázala ako najvhodnejšia metóda na meranie širších ekonomických efektov diaľnic v prípade, keď je veľkosť intervenčnej vzorky malá, resp. keď má táto vzorka len jedného člena.
The Role of Environmental Stimuli in Shopping Evaluation and Responses
Strana 465, Číslo 5 - Ročník 66/2018
Cieľom state je výskum vplyvu environmentálnych stimulov v podobe faktorov dizajnu predajného priestoru na nákupné správanie a identifikácia vzťahu medzi efektom skúmaných faktorov a vzťahom zákazníka k jednotke predaja. Vo výskume sú analyzované dva bázické faktory dizajnu súvisiace s mierou využitia predajného priestoru. Tvorbu priestorových preferencií zákazníci skúmajú tak v rovine kognitívneho, ako aj afektívneho spracovania informácií o predajnom priestore. Empirický prieskum bol realizovaný formou laboratórnych testov s použitím fotografického znázornenia alternatív dizajnu predajného priestoru. Výskumnú vzorku tvorilo 240 respondentov. Výskum potvrdil, že aj keď sú oba skúmané dizajnové faktory vnímané ako dôležité determinanty ovplyvňujúce úmysel opakovaného nákupu, vykazujú rozdielny vplyv na kognitívnu a afektívnu úroveň hodnotenia.
The Profitability and Capital Adequacy in Central and Eastern European Countries in the Light of the Basel III Requirements – a Forecast Approach
Strana 479, Číslo 5 - Ročník 66/2018
Previous studies have shown that the banking sector of the Central and Eastern European (CEE) countries performed better than other developed European sectors during the crisis, due to their sound capitalization and a high profitability before the crisis. That is why we consider that it is interesting to see how they will perform in terms of the profitability and capitalization ratios during 2016 – 2017 in the light of the new international capital adequacy regulations. We have used Combinatorial forecasting method and Artificial Neural Networks (ANN) forecasting method for the banking sectors of five Central and Eastern European countries, non-members of the Eurozone, in order to predict the further developments of capital adequacy ratio, return on assets (ROA) and net interest margin during 2016 – 2017. Our results show that the capital adequacy ratio will improve in all five analysed banking sectors. The bank net interest margin will increase in all five banking sectors (except in the Czech banking sector) and ROA will increase a lot in Hungary, but also in Bulgaria and Romania, while in Poland and in the Czech Republic it will slowly increase.
Identifying the Relationship between Unemployment and Wage Development in the Slovak Republic
Strana 503, Číslo 5 - Ročník 66/2018
Problém vysokej nezamestnanosti a jej očakávaný ďalší rast sa opakovane objavuje medzi hlavnými globálnymi trendmi spolu s prehlbovaním sociálnej nestability. To vedie k zvýšeným nerovnostiam a prehĺbeniu polarizácie bohatstva ako jednému z troch hlavných globálnych rizík. Cieľom tohto príspevku je prezentovať výsledky nezamestnanosti a vývoja miezd na Slovensku v rokoch 2000 – 2015 (na národnej a regionálnej úrovni). Pridanou hodnotou pre výsledky Slovenska je porovnanie relevantných ukazovateľov medzi Českou republikou, Slovenskou republikou a Maďarskom. Autori sa ďalej zameriavajú na závislosť vývoja miezd od vývoja nezamestnanosti. Analýzy v článku sú založené na dátach Eurostatu, OECD, ŠÚ SR, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny na Slovensku. Zistenia (s využitím kvantilovej regresie): pri raste nezamestnanosti sa mzdy v okresoch SR v sledovanom období nezvyšovali, nárast miezd v okresoch s vyššou mierou nezamestnanosti bol nižší ako v okresoch s nižšou mierou nezamestnanosti, v najmenej rozvinutých okresoch zníženie nezamestnanosti vedie len k veľmi miernemu nárastu miezd, menšiemu, ako sa očakávalo.
Revisit Hysteresis Unemployment in Eastern European Countries using Quantile Regression
Strana 522, Číslo 5 - Ročník 66/2018
This study revisits hysteresis unemployment hypothesis for 9 Eastern European countries (i.e., Bulgaria, Czech Republic, Hungary, Lithuania, Latvia, Poland, Romania, Russia and Slovakia) over 2000M1 – 2016M8. We apply Quantile unit root tests with and without smooth multiple breaks through Fourier function. These Quantile tests have been proved with good power and size when the data follows heavy-tailed distribution. Empirical results from Quantile unit root tests demonstrate hysteresis unemployment holds in Hungary and Romania two countries only and shocks to the unemployment of each country are asymmetric. Our study has important policy implications for government conducting fiscal or monetary policy to stabilize economic fluctuations in Eastern European countries.