Číslo 5 - Ročník 58/2010
Vnímanie uplatňovania praktík yield manažmentu v hotelierstve
Strana 437, Číslo 5 - Ročník 58/2010
Cieľom príspevku je objasniť, ako hoteloví hostia vnímajú uplatňovanie výnosového (yield) manažmentu v hoteloch. Hotely využívajú techniku yield manažmentu na zvýšenie svojich výnosov. Ekonomická literatúra pripomína, že pokiaľ zákazníci vnímajú tieto praktiky ako nespravodlivé, môže to mať negatívny vplyv na ich kúpne rozhodnutie, a najmä na kúpne rozhodnutie lojálnych zákazníkov. Výsledky nášho výskumu poukázali na skutočnosť, že praktiky YM nemusia byť v každom prípade vnímané len negatívne. Významnú úlohu pri tom zohráva komunikácia, a najmä spôsob, akým podnik (hotel) yield manažment zákazníkovi prezentuje (buď pozitívne, alebo negatívne). Dospeli sme k názoru, že bežní a lojálni zákazníci hotelov vnímajú yield manažment pomerne rovnako. Aby sa však predišlo prípadným konfliktom so zákazníkmi, a tým sa znížilo riziko ich vzniku, manažéri musia dbať na voľbu vhodného spôsobu komunikácie o cenových praktikách a na riadenie vernostných programov.
Value Creation of European Bank Mergers and Acquisitions in the 1998 – 2007 Period
Strana 458, Číslo 5 - Ročník 58/2010
Evropský bankovní sektor prošel za poslední dvě desetiletí významnými změnami v oblasti regulace, technologie a tržní struktury. Změny ve vnějším prostředí
vyvolaly od konce devadesátých let silnou vlnu fúzí a akvizic a spustily konsolidaci trhu. Cílem tohoto článku je zjistit, zda jsou evropské bankovní fúze a akvizice opodstatněny tvorbou hodnoty pro akcionáře zúčastněných bank. Za tímto účelem nejprve probereme teoretické motivy k fúzím a akvizicím, které naznačují možné zdroje tvorby hodnoty. Dále provedeme tzv. event study zkoumající důsledky 59 fúzí a akvizic listovaných evropských bank z let 1998 až 2007 na hodnotu pro akcionáře. Naše výsledky dokazují, že fúze a akvizice přinesly značnou hodnotu pro akcionáře akvizičních cílů. Akcionáři akvizitérů naopak hodnotu signifikantně ztrácejí. Čistý efekt pro akcionáře obou zúčastněných bank je signifikantně kladný, z čehož usuzujeme, že bankovní fúze a akvizice byly úspěšné. Navíc ukazujeme výsledky pro několik menších vzorků analyzující rozdíly v tvorbě hodnoty mezi domácími a příhraničními transakcemi, transakcemi financovanými penězi a akciemi a transakcemi různých velikostí
Business Cycle Analysis of the Core and Periphery Countries in the EMU
Strana 471, Číslo 5 - Ročník 58/2010
The article deals with business cycles of selected European countries for the long period of time – since 1960. The group of analyzed countries is represented by the member states of the Economic and Monetary Union. The analyzed group of countries contains both members sharing the single common currency euro and selected countries that decided to keep their national currency. The article examines development of business cycles during a long period of time. This will be done by the Hodrick-Prescott approach to a detrending of time series. Symmetries in business cycles are finally analysed by comparing the business cycles of the EMU member states. Then its possible to analyze whether there is any core and periphery within the EMU according to the business cycles or not.
Polemika o vztahu neoklasické produkční funkce a teorie rozdělování
Strana 492, Číslo 5 - Ročník 58/2010
Neoklasická produkční funkce představuje základní stavební kámen většiny neoklasických makroekonomických myšlenkových proudů. Její historie je spjata s takovými jmény, jakými jsou A. Marshall, K. Wicksell, C. Cobb, P. Douglas, P. Samuelson, R. Solow a jiní. Ovšem neoklasický koncept produkční funkce čelil v druhé polovině 20. století výrazné kritice, přicházející zejména z Evropy (J. Robinsonová, P. Sraffa, L. Pasinetti, P. Sylos Labini a další). Bez ohledu na rigoróznost a robustnost vznesených připomínek se však tyto kritické hlasy nikdy v ekonomii hlavní proudu neodrazily. Článek proto znovu otevírá debatu o platnosti předpokladů neoklasického konceptu produkční funkce a teorie rozdělování. Jeho autoři přinášejí objektivní a nezkreslený pohled na stoletou historii různých produkčních funkcí, ukazují jejich vztah k teoriím rozdělování a doufají, že tak přitáhnou pozornost současných ekonomů ke starým, no stále nevyřešeným otázkám.
Marketingové inštrumentárium v procese akceptácie projektov pri akcelerácii rozvoja zaostávajúcich regiónov
Strana 512, Číslo 5 - Ročník 58/2010
Cieľom výskumnej štúdie je možný spôsob prepojenia dvoch oblastí – projektového manažmentu a marketingu. Na základe realizovaného výskumu boli autormi identifikované kľúčové prvky nového špecifického marketingového inštrumentária pre prezentáciu projektu ako produktu smerom k cieľovým publikám v rozvíjajúcom sa regióne. Metodika bola skúmaná v praxi pre vybraný typ projektu vo vzťahu k celoživotnému vzdelávaniu, projekt bol implementovaný v rozvíjajúcom sa regióne.
Paul A. Samuelson a jeho príspevok k rozvoju a popularizácii modernej ekonómie
Strana 527, Číslo 5 - Ročník 58/2010
Paul Samuelson was one of the greatest economists of the second half of the 20th century; his works helped to lay the foundations of current economic theory. The aim of the paper is to show Samuelson’s contribution to development of economic sciences which relates to wide range of various areas of economics, mainly economic analysis, economic dynamics and general balance, stability analysis, theory of consumption, capital theory, macroeconomics, multiplier accelerator model, elaboration of Phillips curve, creation and promotion of neo-classical synthesis etc. Samuelson was also a significant popularizer of economic knowledge, in particular by means of the world-famous Economics text-book which became the real Bible of economic sciences for numerous students.