Číslo 5 - Ročník 57/2009
Tržní moc a rostoucí nerovnosti na trzích potravin
Strana 405, Číslo 5 - Ročník 57/2009
V podmínkách globalizace nadnárodní společnosti prohlubují nerovnováhu tržních sil v agro-potravních vertikálách. Trh nehradí zemědělským prvovýrobcům jejich výrobní náklady. Ekonomické tlaky na maximalizaci výnosů z půdy a výnosů z investic narušují udržitelnost zemědělských půd a s nimi spjatých ekosystémů. Stať na základě oficiálních měsíčních statistických údajů ČSÚ za období 1991 až 2008 a na základě dat z dalších zemí ukazuje rostoucí nerovnosti rozdělování na trzích potravin, identifikuje jejich příčiny a načrtává některé požadavky na přehodnocení společné zemědělské politiky a na řešení finanční a ekonomické krize.
Explikácia významu inštitútu Squeeze Out v podmienkach Slovenskej republiky
Strana 424, Číslo 5 - Ročník 57/2009
Príspevok sa zaoberá explikáciou významu inštitútu squeeze out v podmienkach Slovenskej republiky, ktorá transponovala úpravu squeeze out do vnútroštátneho právneho poriadku na základe Smernice Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie 2004/25/ES z 21. apríla 2004 o ponukách na prevzatie a súvisí s harmonizáciou nášho právneho poriadku s právnym systémom Európskej únie. Cieľom príspevku je vymedziť teoretické východiská problematiky squeeze out, charakterizovať metodiku stanovenia primeraného protiplnenia pri uplatnenom práve výkupu z hľadiska uplatňovaných metód stanovenia všeobecnej hodnoty majetku v Slovenskej republike a navrhnúť koncepčné riešenia vybraných problémových oblastí uvedenej úpravy.
The Impact of Aid on the Fiscal Behaviour of Governments in Transition Economies
Strana 445, Číslo 5 - Ročník 57/2009
This study contributes to the aid-effectiveness literature by applying a fiscal response model to a panel of 24 transition nations over the periods 1990 – 2005. The study employs various dynamic panel estimation methods in an effort to analyze the impact of foreign aid on governments’ fiscal behaviour; that is, government investment, government consumption, public revenue creation and bor-rowing activities. The findings shed some light on the aid-growth nexus, indicating that aid promotes government investment while does not influence government consumption behaviour. Further, there appears to be a positive association between aid and public borrowing, which can be detrimental to the growth process in transition economies.
Economic Evaluation of Public Programs
Strana 458, Číslo 5 - Ročník 57/2009
Studie se zabývá teoretickými a praktickými problémy souvisejícími s evaluací programů. Na základě komparace evaluačních metod hodnotících veřejné programy analyzuje klady a zápory jednotlivých evaluačních postupů a rozpracovává vlastní východiska pro komplexní hodnocení veřejných programů. Na závěr je navržen matematický model pro optimalizaci portfolia veřejných programů (pro případ diskrečních výdajů).
Príspevok Paula Krugmana k rozvoju ekonomickej vedy
Strana 475, Číslo 5 - Ročník 57/2009
Paul Krugman sa vo svojej vedeckej tvorbe venoval medzinárodnému obchodu, hospodárskej geografii, strategickej obchodnej politike, medzinárodnym menovým vzťahom, menovým krízam a i. V článku sú analyzované najvýznamnejšíe prínosy Paula Krugmana k ekonomickej vede. Krugmanove práce sa vyznačujú inovatívnym nekonvečným prístupom založeným na jednoduchých modeloch. V modeloch medzinárodného obchodu aplikoval predpoklad úspor z rozsahu a monopolistickú konkurenciu, model centrum-periféria umožnil ekonomickú analýzu priestorovej ekonomiky, model analyzujúci správanie sa menových kurzov v cieľovej zóne ukázal, že kredibilné cieľové pásmo má stabilizačný účinok na menový kurz. Paul Krugman sa považuje za jedného z najvplyvnejších popularizátorov ekonomickej vedy a zanieteného politického glosátora. V roku 2008 P. Krugmanovi bola udelená Nobelová cena za ekonómiu.