Číslo 5 - Ročník 56/2008
Hospodársky vývoj Slovenska v roku 2007
Strana 435, Číslo 5 - Ročník 56/2008
Vyvážene pozitívny vývoj slovenskej ekonomiky pokračoval aj v roku 2007 v hospodársko-politickom a inštitucionálnom rámci vytvorenom reformami predchádzajúcich vlád. Súčasná ľavicová vláda do nich vniesla menšie korektúry, najmä posilnením sociálnej orientácie vo využití výsledkov ekonomiky. Pozitívne trendy v hospodárskom raste, makroekonomickej stabilite i v sociálnej situácii obyvateľstva potvrdzujú, že úpravy ekonomických reforiem majú len čiastkovú povahu a v roku 2007 fungovanie hospodárstva neovplyvnili. Na rýchlom tempe hospodárskeho rastu sa podieľali najmä aktivity zahraničných investorov. V dopytovej stránke ekonomiky k nemu prispel najmä rast dopytu domácností a investičného dopytu a tiež rast objemu čistého vývozu. V práci sa osobitne pojednáva o vývoji produkcie, vonkajších ekonomických vzťahov, trhu práce, menovej politiky a verejných financií.
Štrukturálne súvislosti slovenskej ekonomiky na báze input-output analýzy
Strana 477, Číslo 5 - Ročník 56/2008
Celková ekonomická výkonnosť krajiny je ovplyvnená štruktúrou a vzájomnými vzťahmi medzi jednotlivými odvetviami v ekonomike. Na analýzu týchto priamych a nepriamych väzieb, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné, využívame otvorený statický Leotiefov model. V článku je najskôr vysvetlená metodológia výpočtov a nevyhnutná databáza údajov, po ktorej nasleduje samotná analýza štruktúrnych súvislostí slovenskej ekonomiky založená na input-output tabuľkách. Prostredníctvom príslušných multiplikátorov produkcie, multiplikátora zamestnanosti, multiplikátora pridanej hodnoty a dovozného multiplikátora, hodnotíme vplyv zložiek konečnej spotreby na celkovú produkciu, zamestnanosť, pridanú hodnotu a dovoz. Závery sú zároveň porovnané s vybranými vyspelými ekonomikami.
Strategické problémy, leadership a diverzita v zahraničných firmách v Slovenskej republike
Strana 495, Číslo 5 - Ročník 56/2008
Autori v článku prezentujú výsledky výskumu najväčších slovenských investorov v SR. Cieľom výskumu bolo identifikovať hlavné strategické problémy, ktorým títo investori čelia, ďalej skúmať uplatňovanie princípov leadershipu v nich, ako aj samostatnosť národných pobočiek, najmä z hľadiska kultúrnych rozdielov medzi centrálou a SR, a v neposlednom rade sa venovať aj problémom diverzity – t. j. adekvátneho zastúpenia žien v manažmente týchto firiem. Závery z výskumu prezentované v článku môžu napomôcť zahraničným firiem pri snahe o úspešné rozvíjanie aktivít v SR, ale aj v iných krajinách strednej a východnej Európy.
Vplyv oslabeného dolára na zmiernenie dopadu vysokých cien ropy: implikácie pre ekonomiky Slovenskej republiky a Českej republiky
Strana 515, Číslo 5 - Ročník 56/2008
This paper examines the causes and conditions which led to rising oil prices in the international markets. Oil prices are influenced by many factors like supply and demand, political stability, particularly in oil producing countries, the value of US dollar against famous world currencies and the factor of psychology in the oil market etc.
In this paper, it is paid a special attention to the weakness of US Dollar against world currencies and particular against Slovak and Czech Crowns and its effect on alleviation the impact of high oil prices on consumers of fuels and on economies of both countries at all. In this paper, it was proved by statistical calculation that, the appreciation of Slovak and Czech Crowns against the US Dollar have absorb substantially the high prices of crude oil in both Slovak and Czech countries.