Číslo 4 - Ročník 63/2015
Food Demand and Consumption Patterns in the New EU Member States: The Case of Slovakia
Strana 339, Číslo 4 - Ročník 63/2015
V tejto štúdii odhadujeme systém dopytu po potravinách na Slovensku s po¬užitím údajov zo Štatistiky rodinných účtov zhromaždených Štatistickým úradom SR na obdobie 2004 – 2010. Aplikujeme kvadratický, takmer dokonalý dopytový systém (QUAIDS), rozšírený o demografické, regionálne a ďalšie kontrolné premenné na základe predbežnej neparametrickej analýza Engelových kriviek. Výsledky naznačujú, že dopyt po mliečnych výrobkoch a ovocí a zelenine je výdavkovo a cenovo elastický, čo znamená, že takéto statky sú vnímané ako luxus. Na druhej strane, cereálne produkty, mäso a ryby a ostatné potraviny sú vnímané ako bežne prístupné statky s cenovo neelastickým dopytom, pretože výdavkové a vlastné cenové elasticity sú v absolútnej hodnote menšie ako jeden. Z analýzy navyše vyplýva, že vidiecke a nízkopríjmové domácnosti reagujú citlivejšie na zmeny v cenách potravín a v príjmoch v porovnaní s mestskými a vysokopríjmovými domácnosťami. Celkovo sa trendy v spotrebe potravín v slovenských domácnostiach zmenili spolu so zlepšením otázky potravinovej bezpečnosti v rokoch 2004 – 2010.
Job Creation by Direct Financial Subsidies in the Slovak Republic – A Cost-benefit Analysis
Strana 359, Číslo 4 - Ročník 63/2015
Vysoká nezamestnanosť je stav stigmatizujúci trh práce SR už niekoľko desiatok rokov. Tvorcovia politiky majú dlhodobú ambíciu riešiť tento problém s väčšími, resp. menšími úspechmi. Jedným z možných nástrojov politiky trhu práce je priama finančná podpora na vytvorenie pracovného miesta pre nezamestnanú osobu. Tento článok si kladie za cieľ preskúmať a navrhnúť postup odhadu efektívnej výšky štátnej dotácie na vytvorenie pracovného miesta pre nezamestnaného v podmienkach SR. Výsledky naznačujú, že navrhnutá metodika môže byť vhodným nástrojom na vyhodnotenie hornej hranice dotácie na vytvorenie pracovného miesta.
Analysis of Relationship between Indicators of the Public Procurement Market and the Level of Perceived Corruption in EU Member States
Strana 372, Číslo 4 - Ročník 63/2015
Postkomunistické státy se v různých žebříčcích měřících míru (vnímané) korupce tradičně umisťují na horších místech, než staré členské země EU. Jeden z klíčových faktorů, který ovlivňuje vnímanou míru korupce, je situace na trhu veřejných zakázek. Cílem článku je s využitím kvantitativní analýzy najít vztah mezi mírou vnímané korupce a několika indikátory, které popisují situaci na trhu veřejných zakázek.
Článek se zabývá dvěma tématy. Nejprve diskutujeme trh veřejných zakázek z makroekonomického pohledu. Dále byly zpracovány dva ekonometrické modely, které analyzují vztah mezi mírou vnímané korupce a vybranými ukazately popisujícími situaci na trhu veřejných zakázek (např. průměrný počet nabídek, síla konkurenčního efektu atd.) Výsledky ukazují, že je zde možné identifikovat statisticky významný vztah.
Supporting Economic Growth with Innovation-oriented Entrepreneurship
Strana 395, Číslo 4 - Ročník 63/2015
This article aims to examine whether any causal relationships exist among different types of entrepreneurial activity and economic growth. The theory and some empirical evidence proved positive outcomes of entrepreneurial activity, but mixed evidence on the role of entrepreneurship in economic growth. For the purposes of empirical testing, a longitudinal analysis was employed for 24 differently developed countries to estimate the relationship between different types of entrepreneurial activity and GDP growth rate, controlling for the impact of countries’ developmental stage and time. The data were obtained from the Global Entrepreneurship Monitor database and complemented with data from other international sources. The results confirmed that entrepreneurship activity, especially innovation- -oriented one, is correlated with economic growth, but this relationship is influenced by the economy’s developmental stage as well as by specific characteristics of certain years included in the analysis. Our results indicate that governmental interventions cannot be the same for all countries; rather, they have to be adjusted to the specific developmental stage of the national economy and type of entrepreneurship.
Impact of Mergers of Czech Companies on their Profitability and Returns
Strana 410, Číslo 4 - Ročník 63/2015
Cílem článku Impact of Mergers of Czech Companies on their Profitability and Returns je vyhodnotit, zda fúze společností v České republice ovlivňují ziskovost a rentabilitu zfúzovaných společností v období tří let po fúzi. Celá analýza je založena na vzorku více než 300 českých podniků realizujících fúzi v letech 2001 – 2010. Tento vzorek byl vytvořen s využitím údajů z obchodního věstníku a obchodního rejstříku České republiky. Provedená analýza využila základní statistické testy verifikující statistickou významnost zkoumaných ukazatelů v období tří let po fúzi ve vztahu k jejich hodnotě v okamžiku fúze. Zkoumanými a hodnocenými ukazateli byly čistý zisk po zdanění (EAT), rentabilita celkových aktiv (ROA) a rentabilita vlastního kapitálu (ROE). Období tří let po fúzi bylo zvoleno z titulu omezení vlivu některých účetních metod požadujících přecenění či vyloučení některých aktiv z rozvahy zfúzované společnosti a dalších účetních a daňových úprav, a dále z důvodu očekávání, že tříletá lhůta je již dostatečná k tomu, aby byly vyloučeny krátkodobé vlivy fúze v podobě nového nastavení podnikových procesů ve zfúzované společnosti, ke kterým dochází bezprostředně po fúzi.