Číslo 3 - Ročník 58/2010
Malmquist Index and Efficiency Score for the CEECs’ Welfare Sector
Strana 221, Číslo 3 - Ročník 58/2010
Ekonomické aktivity v zmiešanej ekonomike sú realizované rôznymi typmi organizácií. Avšak len nedávno začali výskumní pracovníci venovať väčšiu pozornosť faktorom ovplyvňujúcim veľkosť, zloženie a finančnú štruktúru súkromných neziskových organizácií. Týmto článkom chceme predostrieť nové dôkazy o spôsoboch, akým európske krajiny riešia poskytovanie verejnoprospešných služieb. Zameriavame sa predovšetkým na úlohu, ktorú v tejto oblasti zohráva súkromný neziskový sektor. Zaujíma nás existujúci vzťah medzi neziskovými a verejnými poskytovateľmi vzdelávacích, zdravotníckych a sociálnych služieb v Európe. Realizujeme niekoľko empirických testov s cieľom zistiť, či sú pri poskytovaní verejnoprospešných služieb v rámci krajín Európy neziskový a verejný sektor “partnermi” alebo “rivalmi”, a zároveň, či takýto vzťah je prítomný vo všetkých 17 skúmaných krajinách Európy.
Determinants of Capital Structure: Empirical Evidence from Slovakia
Strana 237, Číslo 3 - Ročník 58/2010
Studie analyzuje determinanty kapitálové struktury a teorie tvorby kapitálové struktury – teorii hierarchického pořádku a kompromisní teorii. Hlavním cílem je prozkoumat, které determinanty ovlivňují kapitálovou strukturu a následně který model lépe popisuje finanční rozhodování podniků. V rámci analýzy byla použita data 1 100 nefinančních společností působících na Slovensku za období 6 let od 2002 do 2007. Výsledky analýzy prokazují, že rozhodování o kapitálové struktuře slovenských podniků odpovídá kompromisní teorii.
Porovnanie alternatívnych prístupov k odhadu individuálneho blahobytu domácností ohrozených rizikom chudoby
Strana 251, Číslo 3 - Ročník 58/2010
Voľba prístupu k meraniu individuálneho blahobytu je dôležitým prvkom v procese merania chudoby. Cieľom článku je porovnať úroveň blahobytu najchudobnejších domácností na východnom Slovensku (predovšetkým rómskeho pôvodu) s využitím dvoch alternatívnych prístupov k odhadu individuálneho blahobytu priamou metódou. Prvý prístup vychádza z možností domácností využívať základné služby a z vybavenia domácností predmetmi dlhodobej spotreby. Druhý prístup hodnotí štruktúru výdavkov domácností. Výsledkom sú index vybavenia domácnosti a index štruktúry výdavkov. Výskumný súbor pozostáva z domácností z troch obcí z východného Slovenska zapojených do programu mikrosporenia ETP Slovensko. Hodnoty takto vypočítaných indexov (indexu vybavenia domácností a indexu štruktúry výdavkov) sú v tesnom vzťahu s ekvivalentným disponibilným príjmom sledovaných domácností. Môžeme teda tvrdiť, že navrhnuté indexy predstavujú vhodný doplnok k bežne používaným ukazovateľom individuálneho blahobytu domácností.
Performance Budgeting in Slovenia – Lessons from International Experiences and some Methodological Issues
Strana 271, Číslo 3 - Ročník 58/2010
The article’s main purpose is to briefly discuss the concept of performance budgeting and challenges encountered by other developed countries when seek-ing to implement performance budgeting, which might offer some helpful guide-lines for Slovenia. The article also presents the methodological framework applied in defining goals in a society as well as the role and the interdependence of social indicators and performance indicators for specific units/programs in pub-lic administration. On this basis, we developed a theoretical concept of connections between different levels of long-term goals, implementational goals as well as efficiency and effectiveness indicators at the level of sub-programs of selected budget users. A theoretical and methodological framework constructed in this way will hopefully serve as the basis for realizing the concept of Slovenian direct performance budgeting in the near future.
Alternatívny prístup k ekonomickému rastu v teórii regulovania
Strana 292, Číslo 3 - Ročník 58/2010
Príspevok opisuje špecifický prístup Školy regulovania k teórii a modelom ekonomického rastu. Súčasný neoklasický výskum je založený na predpoklade striktnej substitúcie medzi prácou a kapitálom. Teória regulovania vychádza z komplementarity výrobných faktorov, ktorá je evidentná z ekonometrických štúdií. V prístupe regulovania sa skúmanie v dlhom období orientuje na formalizáciu dvoch stránok vzájomného vzťahu medzi ekonomickými trendmi, inštitúciami, demografiou a technológiou. Napokon, výskum v historicky dlhom období a prierezové analýzy mu umožňujú rozlíšiť trendy od kontinuálneho vývoja, ako aj kvalitatívne zmeny od zmien kvantitatívnych. V podmienkach globalizácie sa vzťahy medzi finančným, ekonomickým a sociálnym „pólom“ podstatným spôsobom menia: finančný pól sa voči ostatným pólom stáva dominantným.