Číslo 3 - Ročník 56/2008
Regionálne priemyselné klastre a problémy (nielen) s ich identifikáciou
Strana 223, Číslo 3 - Ročník 56/2008
V súčasnom období sa nekriticky prijíma koncepcia klastrov ako významná cesta k dosiahnutiu konkurencieschopnosti priemyselných odvetví a priestorových jednotiek. Cieľom príspevku je predstaviť koncept (regionálnych priemyselných) klastrov s poukázaním na jeho historických predchodcov. Všímame si najmä dôvody, ktoré sú príčinou jeho nejednoznačného a konfrontačného prijímania zo strany vedeckých a politických autorít. Na základe štúdia literatúry upozorňujeme na problémy mimoriadne voľného a flexibilného definovania a vymedzovania klastrov, ktoré v mnohých prípadoch reprezentuje pragmatické a jednoduché riešenia, ale zároveň spôsobuje početné teoreticko-metodologické problémy. V centre pozornosti stoja problémy identifikácie klastrov a výberu vhodných metodických postupov pre ich odvetvové a priestorové vymedzenie. Upozorňujeme na niektoré nebezpečenstvá z prehnanej glorifikácie významu konceptu klastrov pre priemyselný a regionálny rozvoj bez zohľadnenia lokálnych a regionálnych špecifík.
Digitálne príbehy v nelineárnych dynamických ekonomikách v diskrétnom čase
Strana 239, Číslo 3 - Ročník 56/2008
Pokročilé simulácie a/lebo experimentovanie vo virtuálnych laboratóriách pomáha lepšie porozumieť komplexným ekonomickým javom bez nároku na vyššiu matematickú erudíciu. To je rovnako užitočné pri získavaní nových ekonomických vedomostí. Ekonomické laboratóriá pre analýzy dynamického správania v nelineárnych ekonomických modeloch sa vytvorili v Exceli a STELLE ako ukážka širšej prístupnosti takých možností. Takéto a podobné prostriedky napomáhajú pochopenie komplexného správania v dynamických ekonomických systémoch prinajmenšom pri kvalitatívnych úvahách. Uvádza sa niekoľko prípadov emergencie kvalitatívnych javov ako rovnováha-nerovnováha, bifurkácia k orbitám s viacerými periódami a/lebo deterministický chaos v jednoduchých nelineárnych systémoch v diskrétnom čase. Na ukážku sa použil príklad Dayho deskriptívnej teórie rastu s faktorom ekologickej záťaže a Hermannova modifikácia cyklického rastu Kaldorovho typu.
Geneze neoklasických modelů růstu
Strana 261, Číslo 3 - Ročník 56/2008
Článek seznamuje středoevropského čtenáře s některými poznatky z oblasti ekonomického růstu. Podává se informace o neoklasických růstových modelech (Solow-Swanově modelu a Ramseyho modelu). Prezentují se produkční funkce, dynamické rovnice modelů, stav stálého růstu a tranzitivní dynamika. Diskutují se tři varianty zavedení technologického pokroku do Solow-Swanova modelu a možná rozšíření tohoto modelu. Zmiňuje se problematické chování neoklasických modelů při aplikaci na otevřenou ekonomiku. Z endogenních modelů se vybírá AK model, který nevykazuje tranzitivní dynamiku, a Uzawa-Lucasův model, který naopak tranzitivní dynamiku vykazuje. Diskutuje se modelování technologické změny a technologická difúze.
Energia – kľúčový faktor súčasnej hospodárskej politiky Európskej únie
Strana 274, Číslo 3 - Ročník 56/2008
Predkladaná stať sa venuje analýze tých aspektov energetickej politiky, ktoré budú rozhodujúce pre ďalší rast konkurencieschopnosti ekonomiky SR. Venuje sa štruktúre energetického trhu SR, pričom ho diferencuje na produkciu a spotrebu, podľa jednotlivých druhov energetických médií. Prichádza k záveru, že bude nevyhnutné využiť všetky jej dostupné zdroje, vrátane výstavby nových kapacít pre to, aby bola dosiahnutá dlhodobá energetická bezpečnosť SR. Zvýrazňuje prioritu jadrovej energie a zemného plynu, ktoré by mali byť v tejto stratégii, popri úsporných programoch a alternatívnych zdrojoch, dominantné.
Implications and Consequences of Basel II for Slovenian Banking Sector
Strana 296, Číslo 3 - Ročník 56/2008
In the paper we tried to estimate the implications and consequences of Basel II for Slovenian banking sector just before its implementation. Our survey indicates that a lot of the Basel II impacts are actually unclear to the banks and even to the regulator. The impact on individual institutions will be driven by their level of sophistication in risk management. Banks claim that implementation of the International Rating Based (IRB) approach requires large initial investments in risk management technologies from the cost perspective as well from the knowledge and data gathering. This could deter small banks from choosing the IRB approach.
Teoretické a metodologické východiská rozvoja sociálnej ekonomiky
Strana 311, Číslo 3 - Ročník 56/2008
Globalizačné a integračné procesy ako aj sociálne trendy v moderných demokraciách spôsobili, že Európa prechádzala v minulom a súčasnom storočí významnými zmenami v ekonomickej i sociálnej oblasti. Tieto procesy kombinovali staré a nove problémy. V súčasnosti je jedným z najvýraznejších sociálno-ekonomických problémov nezamestnanosť, ktorá spôsobuje rast chudoby a neakceptovateľný nárast sociálnej exklúzie Sociálna ekonomika ponúka alternatívne modely a praktické riešenia sociálno-ekonomických problémov. Cieľom príspevku je charakterizovať základne predpoklady rozvoja sociálnej ekonomiky ako perspektívnej medziodborovej vednej disciplíny. Po prvýkrát sme sa sumárne pokúsili prezentovať jej ciele, subjekty, princípy, vedecké metódy a v závere naznačujeme jej budúci vývoj.