Číslo 10 - Ročník 67/2019
Brexit – the Visegrad Countries’ Perspective
Strana 1013, Číslo 10 - Ročník 67/2019
Článok sa zaoberá možnými implikáciami Brexitu pre krajiny V4 z pohľadu zahraničného obchodu a trhu práce. Analýza Brexitu z pohľadu krajín V4 je veľmi dôležitá vzhľadom na význam Spojeného kráľovstva ako obchodného partnera krajín V4. Prostredníctvom analýzy priamych a nepriamych efektov na pridanú hodnotu a zamestnanosť vytvorených exportom do Spojeného kráľovstva s pomocou multiregionálneho input-output modelu sme boli schopní identifikovať dopad Brexitu v krajinách V4 z hľadiska zahraničného obchodu, pridanej hodnoty a zamestnanosti. Výsledky naznačujú, že krajiny V4 patria do skupiny krajín so stredným rizikom spojeným s Brexitom, pričom medzi najviac ohrozené patrí strojársky, automobilový, a elektrotechnický priemysel. Dôležitosť Spojeného kráľovstva ako obchodného partnera pre krajiny V4 v priebehu rokov neustále rastie a je preto dôležité, aby sa tieto hospodárske vzťahy udržali čo najužšie.
Does Cigarette Taxation Have an Impact on Reducing Their Consumption?
Strana 1035, Číslo 10 - Ročník 67/2019
Článek prezentuje zhodnocení dopadu zdanění cigaret v České republice, Slovenské republice a v Polsku. Nejprve se autoři zaměřují na problematiku zdanění cigaret, evropskou legislativu a přehled mezinárodních vědeckých studí v této oblasti. Hlavním cílem výzkumu je vyhodnotit dopad zdanění cigaret na spotřebu cigaret, při sledování projevů negativní stimulace u této daně. Autoři použili metody korelační a regresní analýzy, vytvořili tři regresní modely. Pokud se zaměříme na stimulační efekt daně z cigaret, výsledky ukazují, že zdanění ovlivňuje spotřebu cigaret negativně, nicméně velikost dopadu daně není ve všech sledovaných zemích stejná.
Does Personality Influence Willingness to Pay Taxes?
Strana 1055, Číslo 10 - Ročník 67/2019
Príjmy z daní sú pre vlády z hľadiska zabezpečenia svojho fungovania nevyhnutné a z tohto dôvodu ich daňové úniky priamo ovplyvňujú. Literatúra nevysvetľuje dostatočne vyčerpávajúco faktory, ktoré ovplyvňujú dodržiavanie daňových predpisov a daňovú morálku, napriek tomu, že sú predmetom mnohých výskumov. Snahou príspevku je prispieť k poznaniu zistením, či je osobnosť faktor, ktorý má vplyv na daňovú morálku. Osobnostné charakteristiky boli skúmané pomocou Big Five Inventory 2 a pomocou miery poctivosti-pokory z HEXACO-PI-R. Pri analýze dát bola použitá metóda najmenších štvorcov; vysvetľovaná premenná bola výška dane, ktorú by respondenti boli ochotní zaplatiť (vzhľadom na celú sumu) a vysvetľujúce premenné boli osobnostné charakteristiky v prvom modeli a facety v druhom modeli. Výsledky poukazujú na to, že osobnostná črta svedomitosť (zodpovednosť a/alebo produktivita) a poctivosť (skromnosť a/alebo vyhýbanie sa chamtivosti) majú spolu s demografickými faktormi významný vplyv na postoj k plateniu daní v plnej výške.
Measuring the Dynamics of Czech Republic Output Connectedness with the Global Economy
Strana 1070, Číslo 10 - Ročník 67/2019
Czech Republic is a Central European market economy that emerged following the peaceful dissolution of the former Czechoslovakia. It is an economy driven mainly by manufacturing, services and innovation, with a dynamic external sector. Its dependence on exports makes output growth vulnerable to shocks or contractions in external demand, thereby necessitating this study, which examines the dynamics of its output connectedness with the global economy from 1990Q1 to 2016Q4 using the Diebold and Yilmaz (2009) network approach. The results indicate that Czech’s output connectedness with the rest of the world is quite sizeable, with a total connectedness index of 82% over the above period. The results also show that EU member countries, especially Germany, exert the most dominant output influence on the Czech economy and therefore have the potential to spread output shocks to it, while Poland and Slovakia are most susceptible to output shocks emanating from the Czech economy. Furthermore, the role of the USA in the Czech economy increased remarkably after the 2012/2013 economic recession in the Czech Republic. These results suggest that the Czech economy is considerably open, deeply interconnected and sensitive to international output shocks such that policymakers in the Czech Republic must be constantly conscious of headwinds originating from the aforementioned sources.
Importance of Strategic Management of SMEs in E-commerce
Strana 1090, Číslo 10 - Ročník 67/2019
S rozvojem elektronického obchodu je oblast zájmu podnikatelů a akademických pracovníků zaměřena na příležitosti a strategické přístupy ke zvýšení konkurenceschopnosti podniků, které obchodují primárně elektronicky. Příspěvek se zaměřuje na zhodnocení významu determinantů strategie a strategického řízení v dlouhodobém rozvoji malých a středních podniků, které obchodují primárně elektronicky, a poté na zhodnocení důležitosti těchto determinantů v celém procesu strategického řízení podniků zaměřené primárně na elektronické obchodované. Hlavní cíl práce je naplněn výzkumem prováděným v několika fázích mezi vybraným vzorkem malých a středních podniků, které obchodují primárně elektronicky. Shromažďování a analýza dat z výzkumu je realizováno pomocí metody osobního sledování a metod statistické indukce a popisné statistiky pro ověření formulovaných hlavních a dílčích hypotéz. Příspěvek příspěvku je založen na identifikaci významu strategického řízení hodnoceného malými a středními podniky, které obchodují primárně elektronicky, a ovlivňování jejich strategické pozice a možnosti dalšího rozvoje.