Číslo 10 - Ročník 65/2017
Detecting Business Cycles and Concordance of the Demand-based Classified Production of the Visegrad Countries – Regime Switching Approach
Strana 899, Číslo 10 - Ročník 65/2017
Cieľom tohto článku je určiť hospodárske cykly krajín Vyšehradskej skupiny s využitím Markovovho-switching prístupu a skúmať ich synchronizáciu s agregátom eurozóny, ako nevyhnutnú podmienku na optimálne uplatňovanie spoločnej menovej politiky. Na rozdiel od predchádzajúcich štúdií vykonávame hlbšiu analýzu prostredníctvom dezagregovaných údajov, aby sme dostali detailný pohľad na spoločný vývoj produkcie a identifikovali najvyššiu úroveň synchronizácie, čo sa týka kapitálu a sektora medziproduktov. Naopak produkcia tovarov krátkodobej spotreby môže byť identifikovaná ako potenciálny zdroj dopytových asymetrických šokov kvôli najnižšej miere súladu. Výsledky na agregovanej úrovni doplnené údajmi upravenými Hodrickovým-Prescottovým filtrom indikujú strednú až vysokú úroveň synchronizácie, hoci jej nárast v čase nemôže byť potvrdený pre všetky krajiny Vyšehradskej skupiny.
On the Regional Convergence of Income at District Level in Slovakia
Strana 918, Číslo 10 - Ročník 65/2017
Cieľom článku je preskúmať regionálnu konvergenciu príjmov na úrovni okresov Slovenska a odpovedať na otázku, či sa slovenské okresy navzájom približujú alebo divergujú v čase, v rôznych sektoroch slovenskej ekonomiky. Naše analýzy sú založené na mesačných údajoch o mediánoch miezd a starobných dôchodkov na územnej úrovni (LAU 1). Hodnotíme dva typy konvergencie: konvergencia k národnému mediánu príjmu a konvergencia k mediánu príjmu regiónu (regióny NUTS 3). Použitím Markovových reťazcov zisťujeme, že najvyšší stupeň konvergencie miezd sa nachádza v okresoch Banskobystrického, Žilinského a Nitrianskeho kraja; a najvyšší stupeň konvergencie starobných dôchodkov sa nachádza v okresoch Košického a Banskobystrického kraja. Uvedené trendy sú ovplyvnené vývojom miezd v rôznych odvetviach hospodárskej činnosti v týchto regiónoch.
The Complex Typology of the Relationship between GDP and Its Sources
Strana 935, Číslo 10 - Ročník 65/2017
Článek popisuje komplexní typologii vztahů mezi HDP a jeho zdroji - souhrnnou produktivitou faktorů (TFP) a souhrnným input faktorem (TIF). Analyzujeme, jak všechny možné změny TFP a TIF ovlivňují vývoj HDP. Každé specifické situaci (změně) přiřazujeme jméno (název), které jednoznačně vystihuje, co se v dané situaci děje. Dále v textu představujeme tzv. dynamické parametry intensity a extensity, které kvantifikují podíl změny intenzivních a extenzivních faktorů na změně HDP. Naše typologie je dále srovnána s předcházejícím pokusy o podobné typologie. Rovněž jsou diskutovány výhody a nevýhody dynamických parametrů.
Delaying Payments in the European Union: An Empirical Dynamic Panel Data Analysis
Strana 952, Číslo 10 - Ročník 65/2017
We analyse delaying payments of accounts receivable by combining macro-economic shocks with firm characteristics controls. We use microeconomic dataset on financial statements of selected firms in European Union member states from AMADEUS for the period 2005 – 2014, and employ the system Generalized Method of Moments (GMM) framework to analyse the dynamic models. The empirical results show positive impact of the financial crisis on delaying payments. The two-step System GMM estimator obtain significance positive estimates of the coefficient of lagged late payment. Also, we identify significance positive relationship between late payment and firm performance measures of current ratio and gearing ratio, but negative relationship between late payment and firm turnover. The results suggest firms that delay in payments might have the tendency to delay in future payments.
How to Anticipate Recession via Transport Indices
Strana 972, Číslo 10 - Ročník 65/2017
Tento článek se zaměřuje na vývoj odvětví dopravy jako vpřed hledícího ekonomického ukazatele. Zkoumáme dynamiku růstu indexu nákladní dopravy, konkrétně výdajů a zásilek, zachycující americký dopravní průmysl, a aplikujeme systém logistických modelů populačního růstu a konkurence na tyto indexy odvětví dopravy. Ukazujeme, že navržená struktura identifikuje náznaky hospodářského poklesu/recese v USA s určitým předstihem.