Číslo 10 - Ročník 63/2015
Flows in the Czech Labor Market and Foreign Workers
Strana 989, Číslo 10 - Ročník 63/2015
V článku se zabýváme analýzou toků do a z nezaměstnaných a také otázkou zahraničních pracovníků na českém trhu práce. S využitím statistických dat porovnáváme vývoj počtu zahraničních pracovníků a míry nezaměstnanosti v České republice a analyzujeme úroveň kvalifikace pracovních míst, která cizinci obsazují. Možné dopady zahraničních pracovníků na dynamiku mezd a míry nezaměstnanosti testujeme v prostředí search modelu a s využitím regresní analýzy. Výstupy odhadů nepotvrzují vliv zahraničních pracovníků na tyto dvě proměnné a naopak, ukazují na relativně silné efekty ostatních proměnných modelu.
The Adaptive Markets Hypothesis and the BRIC Share Markets
Strana 1003, Číslo 10 - Ročník 63/2015
The efficient market theory is one of the most controversial economic theories of the last half-century. The market efficiency has been topic of various studies, but the results are mixed. Although some of the studies confirmed efficiency of a market, another studies often rejected it. As a result, the adaptive market hypothesis was formulated. It says that the ability of share prices to reflect all the available information changes over time. This paper analyses the development of weak-form market efficiency of BRIC share markets. It shows that although the BRIC share markets are weak-form inefficient in the long-term, there are some shorter time periods of weak-form efficiency that alternate with periods of weak-form inefficiency. It means that technical and fundamental analysis can be used on BRIC share markets to generate returns superior to returns of the market portfolio.
Ekonomické determinanty vojenských výdajů – kauzální analýza
Strana 1019, Číslo 10 - Ročník 63/2015
Ze současných členských států NATO trpících deficitem veřejných financí plní doporučenou hodnotu alokace 2 % hrubého domácího produktu ve prospěch obrany pouze velmi malá skupina aliančních zemí. Příspěvek představuje využití Grangerova testu kauzality a metody change point analýzy k ověření existence teoreticky vymezené vazby mezi ekonomickými determinanty vojenských výdajů, získaných z databáze OECD, a velikostí vojenských výdajů vybraných ekonomik Francie, Německa a Velké Británie v období 1971 – 2012, získaných z databáze SIPRI. Výsledky analýzy naznačují, že velikost vojenských výdajů Francie, Německa a Velké Británie nebyla v analyzovaném období závislá na ekonomickém růstu analyzovaných zemí.
Skúmanie odvetvových diferencií medzi faktormi determinujúcimi finančnú štruktúru slovenských a českých podnikov
Strana 1033, Číslo 10 - Ročník 63/2015
Finančná štruktúra podnikov je v neustálej pozornosti finančnej vedy. Ovplyvňuje ju množstvo faktorov. Tieto faktory však v podnikoch pôsobia s rôznou intenzitou. V našom príspevku sa zameriavame na analýzu a posúdenie vplyvu interných podnikových faktorov a externých faktorov makroprostredia, pôsobiacich na finančnú štruktúru slovenských a českých podnikov. Naším cieľom je zistiť, či existujú diferencie/rozdiely/odlišnosti medzi pôsobením týchto faktorov (t. j. rôzny smer a intenzita ich vplyvu) na podniky nachádzajúce sa v rozličných odvetviach a krajinách. Ako hlavnú výskumnú metódu používame metódu viacnásobnej regresnej analýzy.
Analýza ukazovateľa Loan to Deposit v krajinách Vyšehradskej skupiny
Strana 1053, Číslo 10 - Ročník 63/2015
Hlavným cieľom predkladaného príspevku bolo analyzovať riziko likvidity v bankových sektoroch krajín Vyšehradskej skupiny (V4) na základe údajov na makroúrovni od roku 2006. Na analýzu vplyvu charakteristík bankového sektora a makroekonomických premenných na ukazovateľ pomeru úverov a vkladov (Loan to Deposit ratio - LTD) sme využili regresnú analýzu. Výsledky ukázali, že ukazovateľ LTD slovenského bankového sektora bol pozitívne ovplyvňovaný veľkosťou a špecializáciou bankového sektora. V prípade Českej republiky bola úroková miera centrálnej banky považovaná za faktor s negatívnym vplyvom, pričom špecializácia bankového sektora, 3M PRIBOR a hrubý domáci produkt v logaritmickom tvare boli považované za faktory s pozitívnym vplyvom na ukazovateľ LTD. V poľskom bankovom sektore bol ukazovateľ LTD negatívne ovplyvňovaný úrokovou mierou 3M WIBOR, mierou nezamestnanosti a hrubým domácim produktom v logaritmickom tvare, a pozitívne ovplyvňovaný špecializáciou bankového sektora a úrokovou mierou poľskej centrálnej banky. V ma¬ďarskom bankovom sektore bol ukazovateľ LTD negatívne ovplyvňovaný úrokovou mierou 3M BUBOR, pričom pozitívny vplyv na LTD bol preukázaný pri premenných: veľkosť, špecializácia a kapitálová primeranosťou bankového sektora, úroková miera maďarskej centrálnej banky a dlhodobá úroková miera.